Optic EP [Критика 009]

  Амбиенталниот музички стил на Sublinear се фокусира на пространи атмосфери, електрични беспилотни гитарски призвуци и наноси на урбани звуци. Неговата музичка игра е смирувачка палета на извајаниот микро-простор и амбиенти облеани со електронски пејсажи. Вителот атмосфери од други димензии, наместо да дефинира простор и идеи претставувајќи места пополнети со луѓе, напротив – ги тера […]

2 февруари 2018 МКЦ 21:00

Младинскиот културен центар го најави концертот на еден од најактуелните нови бендови на американската инди сцената – Algiers кои своето прво доаѓање во Скопје го закажуваат на 2 февруари 2018. Algiers се политички „трезвено“ инди-рок трио што комбинира елементи на пост-панк и но-вејв со блуз, госпел па дури и рана индустриска музика. Опстојуваат помеѓу Њујорк и Лондон. Почнуваат […]

Еден од најреномираните московски театри „Мастерскаја П. Фоменко”, од 16 до 23 септември, на сцената на МНТ, ќе го прикаже фестивалот на претстави од режисерот Иван Поповски – „Иван се враќа дома”. Ова ќе биде прва можност и македонската публика да ги види театарските спектакли во режија на Поповски, кои предизвикаа огромен интерес кај руската, […]

Култниот англиски пост панк-ноиз бенд The Membranes во рамки на ексклузивната балканска турнеја на 7 септември ќе бидат специјални гости во МКЦ, во рамките на настанот по повод отворање на муралот на групата ЗЕРО. The Membranes се оформени кон крајот на седумдесеттите години на минатиот век во Блекпул, а со својата музика и неверојатно енергичните […]

  Малата мечка ве кани на музичкото доживување – концерт на Sublinear во четврток, 10 декември, во 21 часот во Планетариумот на МКЦ. Билетите се во строго ограничен број и достапни на билетарата на МКЦ: 150 во претпродажба / 200 на ден на настанот. Sublinear е соло проект на музичкиот продуцент Младен Павлески чиј амбиентален музички стил […]

Интервју со Реља Бобиќ

За музиката и уметноста, независната сцена, успесите и падовите, гетоизацијата и медиумите, новата иницијатива +++ – за Критика зборува Реља Бобиќ, промотер, продуцент, радиски автор, диџеј, новинар, независен кустос и учесник на престојниот фестивал Здраво Млади.   Како Реља Бобиќ влезе во светот на музиката и уметноста? Ретко рамислувам за тоа на овој начин, но […]

Интервју со Бојан Слачала | Artan Lili, Stuttgart Online

На работниот состанок на Здраво Млади и Критика.мк пред некое време било решено дека токму јас треба да го направам интервјуто со фронтменот на Artan Lili, еден од малкуте висиококвалитетни бендови – претставници на некогаш супериорната српска рокенрол сцена. Бендот кој ќе го видиме на 7-ми јуни во МКЦ бележи успеси во последните две години,  […]

Un Tuned

Неколку години поминаа откако бев на  CTM фестивалот за последен пат. Првиот пат го посетив, воедно и настапував на фестивалот, кога беше во самиот зачеток, пред повеќе од 10 години. Тоа е фестивал кој диктира што е добро на електронската музичка сцена; фестивал кој истражува и открива што е следното големо нешто во доменот на […]