30 април 2018 Македонска филхармонија 18:00

Второто издание на манифестацијата „Today it’s all about jazz“ / „Денес сè е џез“ во организација на Здружението на џез-музичари и слободни уметници, ќе се одржи на 30 април во Македонската филхармонија. Со почеток во 18 часот, па до доцните вечерни часови, љубителите на музиката ќе имаат можност да уживаат во звуците на фантастични светски […]

2 мај 2018 Станица 26 21:00

Концертната промоција на новиот, втор по ред, албум на групата Kabadayas – „Од Понеделник…“ ќе се случи во среда, 2-ри мај во Станица 26 со почеток во 21 часот. За Кабадајас, со Ѓоле Максимовски: Се инспириравме од кабадајлукот како карактерна особина, убаво претставен во еден македонски документарец за битолските кабадаи. И така низ шала и смеа, […]

27 јули 2018

Фестивалот Green Beach Festival го најави гостувањето на првата дама на светската техно сцена – Нина Кравиц. Деветта година по ред, Green Beach Festival продолжува да се одржува со импозантни хедлајнери од глобалната електронска сцена, кои гостуваат кај нас во врвот од својата кариера и со кои овој настан прерасна во синоним за најквалитетно електронско доживување. Ова лето, фестивалот ќе се одржи на 27-ми јули, а […]

22 декември 2017 МКЦ 19:30

Промо куќата Diehard Booking го најави третото издание на фестивалот Востание, а за овогодинешното фестивалско претставување засега се најавени 5 бендови кои ќе настапат на 22 декември во Младинскиот културен центар во Скопје. На „Востание 3“ настапуваат: Новиот почеток – 15-годишнина / Скопје Hardfaced / Охрид Odd Crew / Софија, Бугарија TrendKill / Скопје Drioma / Куманово   Карти во претпродажба […]

Фестивалот Green Beach на од 28-ми до 29-ти јули ќе го претстави своето ново, осмо издание кое ќе се случи на плажата на хотелот Парк во Охрид. Првите најавени ѕвезди се Sven Väth и Richie Hawtin. Позната како најдобрата летна журка во Македонија, Green Beach Festival годинава го отвора своето осмо возбудливо издание на кое во […]

05-25-62-2017MK

ПИСМО ДО ТЕБЕ Господине Лукас. Навистина се противам на вашата најнова одлука да ја зголемите мојата плата. Руди веќе неколку дена не јаде, постојано гледа низ прозорот, како да сите бродови му потонале. Госпоѓата Вера е добра, непрестано ме задева и мислам дека еден ден ќе напишам мала комична новела во нејзина чест. Како да […]

чекор втор / реиздание [Критика 003]

Македонски документ, чекор втор дигитално реиздание [Критика 003] 1995, CD002 дискографската работилница ТРОТ 1. Inola X „Сепак постои утро во мене“ септември 1985 / Горазд Чаповски, Жарко Серафимовски, Валентин Забијакин, Ристо Вртев / Снимено во М2 студио, МРТ 2. Тело-Наука Совршена „Страв“ Во живо на Суботица фестивал 1989 / Сашо Клекоски, Роберт Калајџиевски, Тони Гоздоски, Елени […]