Кон премиерата на претставата „Смртта на Дантон“, во продукција на Албанскиот театар од Скопје

Револуцијата си ги јаде децата. Ништо ново, на ниво на историско сознание, би рекле. Но, кога сте биле дел или сте сведочеле за една таква револуција, во нашиот случај – Шарената, а по една година нејзиниот кормилар во делот на културата, безочно е сменет и покрај започнатите реформи, а назначен е друг, чии компетенции допрва […]

2-3 февруари 2018 Кинотека на Македонија

Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Skopje Cinema City ја отпочнува новата година со својот прв настан или со таканареченото Зимско издание, на кое традиционално ќе репризира дел од филмовите од претходното, премиерно издание во 2017.  На 2-ри и 3-ти февруари во Кинотека на Македонија, ќе имате можност да погледнете филмови чиишто проекции беа дел […]

Кон фестивалот Cinedays 9-19 ноември

Од 9 до 19 ноември, во организација на Младинскиот културен центар се одржа 16-то издание на меѓународниот фестивал на европски филм Cinedays. Овогодинешното мото на фестивалот беше „Скопска линија, европска вожња“, а можеа да се проследат филмови во неколку програмски целини: Официјална селекција, CineBalkan, Гала премиера, Музички документарни филмови, Земја во фокус: Шведска, Кратки филмови: Македонија, Студентска […]

Последната вечер на осмото издание на Фестивалот на креативен документарен филм МакеДокс, и веројатно последна во наредните неколку години во објектот на Куршумли-ан, помина во знакот на доделувањето на наградите, последните четири проекции од годинашната програма и горко-слаткиот звук на групата „Баклава“. Доку-птиците и доку-никулците го напуштија своето гнездо во Куршумли-ан, со надеж дека некогаш […]

кон документарниот филм „Новиот живот на Гогита“

Во едно сакартвелско зафрлено место се испреплетуваат приказните за животот после децениски престој во затвор, за важноста на семејството, виртуелните врски и нивното преминување во „вистинскиот” свет, важноста на надворешната и внатрешната „убавина”, годините и компромисите, желбата за себеподобрување, борбата за гол опстанок, родовите односи. Накратко – за човечкото преку обичните луѓе во денешна Грузија. Како […]

недела 20 август Куршумли ан

Куршумли ан 18.00 – 20.00 Илија Цветковски, Озгур Демирџи, Атанас Георгиев (промоција на книга)     Св. Спас 18.00 – 20.00 199 МАЛИ ХЕРОИ 2013-2015/ Германија KOJA 2017/ Словенија   Куршумли ан 20.00  20 – 25 август 2017 постојана поставка Честопати, „младите“ книжевници се борат да ги преточат во точни слики литерарни наративи, односно читателот да си создаде убава […]

1-28 ноември Галерија МКЦ

Изложба на слики, цртежи, скици, фотографии, перформанси, body art, ситна пластика и проекции на слободниот уметник Драгољуб Бежановиќ Бежан, насловена како „Бежан во 70-те“ ќе биде свечено отворена на 1 ноември во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје. За самата изложба Бежан ќе каже: „Да се изложат дела пред јавноста направени во почетната истражувачка […]

05-25-62-2017MK

ПИСМО ДО ТЕБЕ Господине Лукас. Навистина се противам на вашата најнова одлука да ја зголемите мојата плата. Руди веќе неколку дена не јаде, постојано гледа низ прозорот, како да сите бродови му потонале. Госпоѓата Вера е добра, непрестано ме задева и мислам дека еден ден ќе напишам мала комична новела во нејзина чест. Како да […]

сценарио: Душан Јовановиќ и Раде Шербеџија режија: Раде и Данило Шербеџија улоги: Давид Тодоровски, Луција Шербеџија, Силвија Стојановска, Раде Шербеџија, Мико Ноусаинен, Небојша Глоговац, Петар Мирчевски… продукција: Роберт Насков, Горјан Тозија, Владимир Анастасов и Игор Нола Како и во многу наврати во блиското ни минато, и премиерата на филмот “Ослободување на Скопје” беше долго најавувана […]

На проаѓање со… Кирчо Арсовски

На 19 септември во Галеријата на Младинскиот Културен Центар е закажна втората самостојна изложба на цртежи на Кирчо Арсовски, фронтменот на култната кумановска банда Т.Б. Трачери, која остави значаен белег на македонската рокенрол сцена, по што следуваше музичкиот проект Цвеќето на Чичко Wolf, како и неколкуте играни филмови. Го познаваме и по колумните во Нова Македонија, […]

Load More