An Exercise in Surprise [Шарла]

Напишано и продуцирано од Fighting Windmills Снимено од Младен Павлески во BPM Studio Дополнителни снимања: Ненад Трифуновски, BPM Studio Дополнителни снимања: Ивица Јанкуловски, Алшар студио Микс и мастеринг: Ивица Јанкуловски, Алшар студио Дизајн: Филип Буршлиев   26 април 2018 Шарла CD/DR 019 An Exercise in Surprise LP by Fighting Windmills    

Краток албум за двајца [Шарла]

Музика и аранжман: Давид Ангелевски | Текст: Драгана Заревска | Симено во ФК Градски ѕид и Студио Кларион | Продуцент: Давид Ангелевски | Дизајн: Драгана Заревска и Давид Ангелевски 26 март 2018 Шарла   Kratok album za dvajca LP by Telemama & Pikolomini

Una LP [Шарла 2017]

[Шарла LP/DR017] Скопје 2017   Una LP by Una

26 април 2018 Менада 21:00

Издавачката куќа Шарла ја најави свиречката промоција на петтиот албум на Fighting Windmills – An Exercise in Surprise која ќе се случи на 26 април во клубот Менада во Скопје. За новиот издавачки зафат, Шарла најавува: „Како некаков скопски ‘fool on the hill’, комплексни и автентични (ма налудничаво свои) и во паметен конфликт со редот и […]

24 април 2018 Винил 21:00

Телемама и Пиколомини го промовираат својот деби албум „Краток албум за двајца“ на независниот музички издавач Шарла Рекордс со слушачка промоција оваа сабота на 24 април во кафе барот Винил. Телемама и Пиколомини се соло артисти со веќе неколку албумски изданија зад себе, кои ги афирмираа, како на македонската, така и на регионалната независна музичка сцена. […]

3 февруари 2018 МКЦ 19:00

Фестивалот на независна музика Земјотрес го најави најновото издание на годишната смотра на домашните независни издавачи и состави, која ќе се случи со најавените 23 артисти кои ќе настапат на 3-ти февруари 2018 во Младинскиот културен центар во Скопје. И оваа година како и минатите, освен музичката програма која ќе се одвива на три бини, во холот на МКЦ ќе бидат […]

30/11 – 2/12 2017 МКЦ Скопје

Фестивалот Таксират го најавува четвртото издание на меѓународната музичка конференција и шоукејс фестивал „ПИН“,  кој ќе се одржи од 30-ти ноември до 2-ри декември во Младинскиот културен центар во Скопје.       ПИН конференцијата ги промовира музичарите, музичките продуценти, менаџерите, музичките новинари, агентите за резервации, промотори, претставници од најголемите музички фестивали во Европа, активисти на НВО, институционални […]

Самоиздавачката куќа AMPEFF, специјализирана за издавање музика во експерименталниот и амбиентален спектар на звуци во периодот помеѓу август и ноември годинава реализираше повеќе изданија на македонски амбиентално-експериментални проекти – “Sound_00 & Lefterna”, “Meissa Ionis”, “Amplidyne Effect & Toni Dimitrov”, како и најновотo издание на “Niskogradba”.   Sound_00 + lefterna – collab 18  После серии од колаборативни публикации на бројни експериментални […]

Во Ладна соба

Кристина Горовска – вокал и текст Васко Атанасоски – вокал, бас, музика, текст Дени Крстев – ритам програмирање, синтисајзер Љупа Ангелов – гитари Кристијан Лафазановски – тапани „Во ладна соба“ музика од Grant Hart “In a cold house” (Pachyderm Records, 1999), текст на Кристина Горовска и Васко Атанасоски „Доаѓа вода“ стихови на Кристина Горовска и Васко Атанасоски, […]

7 септември 2017 МКЦ Скопје

Во Младинскиот културен центар во Скопје на 7-ми септември ќе се одржи концертна промоција на албумот “If…” на битолското дуо Land. Гости на концертот на Land ќе бидат Sweet Rapscallions и Демек. Land /некогаш познати како Green Grass Dreams/ е поп проект на Доне Скендеров и Петар Пепи Георгиевски со еклектичен битолски поп маниризам зачнат во „годината на […]

Load More