кон „Играч број 1“ на Стивен Спилберг

Трите термини на големите холивудски студија за пласирање на своите нови блокбастери се Велигденските празници, летото и Божиќните и Новогодишните празници. Првиот од нив мајсторски го искористија „Ворнер брадерс“ и нивните помали сателити, подарувајќи ни ја прекрасната виртуелна авантура насловена „Играч број 1“, чија заработка веќе ги надминува очекувањата, и со право, бидејќи се работи […]

режија: Френсис Форд Копола

На неодамна завршениот Трибека филм фестивал во Њујорк, после четириесет и пет години, на сцената заедно седнаа творците на легендарниот „Кум“ (The Godfather): режисерот Френсис Форд Копола и актерите Роберт де Ниро, Ал Пачино, Роберт Дивал, Дајан Китон и Џејмс Кан. Освен носталгичното потсетување на 70-те и 80-те, времето кога се оформи култната трилогија, пред […]

Yammy, Yammy, Yammy

Од музичкиот дневник на Ѕвеки   Џули Лондон (Julie London 1926 – 2000) е македонска пејачка! Ова, по некаков асоцијативен пат, морав да го помислам кога во еден од прилозите на македонското сеопшто лудило прочитав дека Лондон е македонска метропола. Тогаш навистина не гледам причина зошто Американката родена во Санта Роса, Калифорнија не би била […]

Интервју со Michael Gira / Swans

Swans конечно по 30-ина години пристигнаа во Скопје за првпат да и се претстават на публиката која долго ги очекуваше. Во густата агенда на Michael Gira, фронтменот на Swans, Канал 103 обезбеди кратко радиско интервју со мистикот на “no wave-от”. За вибрантноста, винилите, автоспотирањето, ортодоксните фанови, трансформативните искуства, гласната музика и прогресијата на акордите со Michael Gira на два часа […]

“Света вода” [Критика 001]

  Распнати сме меѓу два света, тој на живите и тој нечујниот. Никој од нас всушност не знае кој е повистинитиот. Пред некое време се пријавив за мисијата на Марс која што треба да се случи некаде околу 2020-та година. Ќе чекам, има надеж, мора некако да се преживее до тогаш, не е проблем да […]

Who I Am | Мемоарите на Pete Townshend

За првпат, на своја 67-годишна возраст, Pete Townshend – текстописецот, композиторот, гитаристот и креативниот центар на The Who, ја раскажува својата искрена фасцинантна приказна за едно тешко детство, амбицијата, контроверзите, безмилосниот перфекционизам, духовната криза, иновативноста во гитарскиот израз, музиката и општествените промени… Гласот на генерацијата.   Лондон по Втората светска војна, фрагментарните сеќавања за детството и тинејџерската пустелија, годините […]

Во сеќавање на Spaceape

Stephen Samuel Gordon (1969 – 2014) познат под псевдонимите Spaceape и Daddy Gee е еден од најталентираните текстописци, поекти и вокалисти во историјата на електронската музика. Во 2004 ја започнува својата кариера во тандем со пријателот и чест соработник Steve Goodman (Kode9) и набрзо се етаблира како препознатливиот вокал на многу од раните Hyperdub изданија […]

Last night I had a strangest dream

Од музичкиот дневник на Ѕвеки Чудниот сон на „Мејсон профит“   Не ја знаев. Не ја барав. Не ја сакав. А таа сепак дојде кај мене, што би рекол поетот, тивко и незабележливо. И остана со децении. И замина исто како што и дојде. Навистина, немам поим на кој начин кај мене дојде плочата „Last […]