16 ноември 2017 МКЦ

Фестивалот на европски филм Cinedays го најави гостувањето на норвешкиот експериментален џез состав Jaga Jazzist кој во рамките на музичката програма на фестивалот за првпат ќе настапи пред скопската публика на 16 ноември во Младинскиот културен центар во Скопје. Jaga Jazzist (познати и како Jaga) е експериментален џез-бенд од Норвешка којшто станува познат кога Би-би-си го прогласуваат A […]

25 август 2017 Бла Бла клуб

Бла Бла клубот го најави гостувањето на едно од најголемите имиња на светската brutal death metal сцена, четворката од Анкара, Турција – Cenotaph. Локалната поддршка ќе ја пружат Born for Slaughter и Gargoyles. Концертите се закажани за утре, 25 август во Јавниот алтернативен простор „Бла Бла клуб“ со почеток во 20 часот. Cenotaph се формирани од вокалист Бату Четин […]

Промо агенцијата Sure Shotz и Младинскиот Културен Центар, во соработка со Таксират го најавија првото изненадување на 19-тото издание на фестивалот со промо-концерт на две големи имиња на американскиот хип хоп – Pete Rock & CL Smooth на 13-ти септември во Скопје. Pete Rock & CL Smooth се њујоршко хип хоп дуо кое дебитира на сцената во 1991 со […]

Ashes to ashes EP [Критика 032]

1 Ashes to ashes 04:24 1980 David Bowie / 1994 Plastikman / 2017 Срѓан Јаниќијевиќ Снимено и продуцирано од Срѓан Јаниќијевиќ во p@gan studio 2 Erotica 02:05 1992 Madonna / 2012 Срѓан Јаниќијевиќ Снимено и продуцирано од Срѓан Јаниќијевиќ во p@gan studio 3 Ombra mai fu 03:22 1738 George Frideric Handel / 2003 Срѓан Јаниќијевиќ, Надежда Рубен Снимено во живо од Срѓан Јаниќијевиќ […]

Higherground [Критика 031]

1 Through the Eagles Eyes 05:35 1997 Каевски / Смаќоски / Кантар 2 Metropolis 04:37 1994 Апостолоски / Кантар 3 Clouds 05:03 1992 Апостолоски 4 …for Ziggy 05:03 1994 Апостолоски / Кантар 5 Secret – Between Now and Then 04:46 1996 Кантар 6 Chasing Satelites 06:44 1996 Апостолоски / Каевски 7 Out of Use 06:21 1991 Кантар Владимир Каевски / сликар Рубин Кантар / сонувач Горан Апостолоски […]

режија: Том Форд

Филмот кој минатиот септември се закити со „Гран жири прајз“ на Венециската Мостра, илити втората награда по вредност веднаш зад „Златниот лав“ кој Милчо Манчевски го „лапна“ во далечната 1994 година, и покрај неколкумесечната дистанца оттогаш, сепак е вреден за внимание. Но не само поради тоа, туку пред сè поради неговата исклучителност и повеќеслојност, чија […]

режија: Андреј Кончаловски

Човекот познат како „постариот брат на Никита Михалков“ пред сè поради подобрата позиционираност на помладиот филмаџија (а веројатно и поради Оскарот за Изгорени од сонцето во фаталната 1994 година за Милчо Манчевски, и македонската кинематографија во целост), во своите доцни и зрели години ги сними своите најдобри дела во кариерата. Неговиот животен пат е прилично шаренолик, […]

Kenny Dixon Jr. – познат како Moodymann е најенигматичниот и можеби најуспешниот house продуцент од Детроит! Неговиот уникатен избор на семплови и инструменти ја прави неговата музика различна од традиционалниот house звук. Дел од материјалот кој го продуцира може да се окарактеризира како „slow and moody“, но огромен дел и како “up beat and energetic”. […]

Читајќи го „Тумач фотографија“ од Зоран Живковиќ

Најубавата работа поврзана со книгите или со уметноста, воопшто, ми е мигот кога ќе сфатам дека авторот/уметникот си игра со читателот, на еден луциден и паметен начин. Тогаш сакам да сум дел од таа игра и го прифаќам предизвикот од авторот. Како мало дете што открива нова игра, а попатно ги учи правилата, со нетрпелливост […]

Songs about books and flowers [Критика 012 реиздание]

1 Natural Grace [03:30] 2 The Rape [04:53] 3 Bottom’s Dream [05:52] 4 The Sick Rose [05:32] 5 Marina [03:52] 6 Suicide [04:07] 7 Spirit Of The Age [04:10] 8 Confusion Time [04:41] 9 Interstellar Overdrive [13:08] Александар Лазаревски – гитара, вокал Михајло Илиќ – бас Серџо Стојковски – тапани Симено и продуцирано од Влатко Каевски во Cyber Space studio / Скопје, од 29-ти април […]

Load More