Кон премиерата на претставата „Смртта на Дантон“, во продукција на Албанскиот театар од Скопје

Револуцијата си ги јаде децата. Ништо ново, на ниво на историско сознание, би рекле. Но, кога сте биле дел или сте сведочеле за една таква револуција, во нашиот случај – Шарената, а по една година нејзиниот кормилар во делот на културата, безочно е сменет и покрај започнатите реформи, а назначен е друг, чии компетенции допрва […]

Пионерот на електронската музика во Македонија – Илија Талев, познат како Xavier Acid, по 20-годишна творечка пауза реализираше уникатен електронски проект под името „Музак“ со албумот „Метрополис“, во це-де издание на битолскиот Центар за култура. Илија Талев своето музичко деби (како DJ) го има во далечната 1989 година, во дискотеката „Турист“ во Битола. Истата година под влијание на есид […]

2 декември 2017 МКЦ 21:00

Фестивалот Таксират го најавува големото враќање на сцена на еден од најкултните македонски состави од 90-те, сајберпанк пионерите Kiborg, кои по 20 години ќе го имаат својот прв настап на шоукејс ПИН музичката конференција на 2 декември во Младинскиот културен центар во Скопје. Kiborg започнува кон крајот на минатиот век, летото 1995 во Скопје. Многу луѓе минуваат низ бендот, […]

25 август 2017 Бла Бла клуб

Бла Бла клубот го најави гостувањето на едно од најголемите имиња на светската brutal death metal сцена, четворката од Анкара, Турција – Cenotaph. Локалната поддршка ќе ја пружат Born for Slaughter и Gargoyles. Концертите се закажани за утре, 25 август во Јавниот алтернативен простор „Бла Бла клуб“ со почеток во 20 часот. Cenotaph се формирани од вокалист Бату Четин […]

Промо агенцијата Sure Shotz и Младинскиот Културен Центар, во соработка со Таксират го најавија првото изненадување на 19-тото издание на фестивалот со промо-концерт на две големи имиња на американскиот хип хоп – Pete Rock & CL Smooth на 13-ти септември во Скопје. Pete Rock & CL Smooth се њујоршко хип хоп дуо кое дебитира на сцената во 1991 со […]

Надвор од умот [Критика 029]

  1 The Idol Is Coming 03:28 Автор: Ѓокица Зафировски / Аранжман: Ракетамагазин Бас: Васил Христов – Вуси / Гитара: Ѓокица Зафировски – Џоле / Усна армоника: Гони Жанроски / Тапани: Борис Георгиев – Бут 2 Надвор од умот 03:33 Автор: Ѓокица Зафировски / Аранжман: Ракетамагазин Вокал: Ирена Кавкалевска / Тапани: Борис Георгиев – Бут / Гитара и бас: Ѓокица Зафировски […]

Фестивалот за нова музика Здраво Млади го најави своето седмо издание кое оваа година ќе се случи на 10 јуни во Младинскиот културен центар во Скопје. Главните ѕвезди на овогодинешниот фестивал се англиските повратници Slowdive. Формирани во 1989 година, во мирување од 1995 година, реофоремени во 2014, по речиси 20 години, откако ја отсвиреа својата […]

SureShotz Entertainment и MKЦ го најавуваат за првпат гостувањето на Havoc, едната половина од легендарното хардкор хип хоп дуо Mobb Deep, директно од Queensbrige, New York. Тој ќе одржи DJ сет, како и настап со некои од најголемите хитови на Mobb Deep, во недела, 22 jануари, со почеток во 21:30 часот во Младинскиот Културен Центар. Локална поддршка на настапот […]

Громка, Љубљана

Недела можеби и не е најсреќен ден за концертни авантури но кога во поминување случајно ќе здогледаш постер кој ја најавува Demoncore турнејата на KK Null, еден од најпрогресивните електро-мулти-инструменталисти на денешницата, едноставно не можеш да и одолееш на таа неделна електронска невротрансмисија во најава. Клубот Громка е местото, часот 21.   Во Громка сум […]

Култниот англиски пост панк-ноиз бенд The Membranes во рамки на ексклузивната балканска турнеја на 7 септември ќе бидат специјални гости во МКЦ, во рамките на настанот по повод отворање на муралот на групата ЗЕРО. The Membranes се оформени кон крајот на седумдесеттите години на минатиот век во Блекпул, а со својата музика и неверојатно енергичните […]

Load More