Waltz For Koop

„Албумот на годината веќе пристигна’’ извика одушевено познатиот британски радио­водител и диџеј Gilles Peterson, во неговото влијателно шоу на брановите на BBC Radio One, уште при првото претставување на Waltz For Koop, новиот студиски проект на шведското дуо KOOP. Magnus Zingmark и Oscar Simonsson работеа дури две и пол години како композитори, аранжери и продуценти на својот втор албум (првиот […]

Дефинирањeто на Darkwood Dub како феномен бара oпсервација на поширокиот социјален контекст на Балканот во времето кога тие се појавуваат на сцената. Се работи за комплексни политичко економски услови и битисување во деликатни параметри, посебно за младиот човек (какви што бевме ние во тоа време) чии културни потреби се специфични, строго профилирани и поставени во […]

Настап на Ozric Tentacles снимен во лондонскиот Shepherds Bush Empire на турнејата во Велика Британија во 2002 година. 1 / Oddentity 11:17 2 / Erpland 5:31 3 / Oakum 8:24 4 / Myriapod 11:10 5 / It’s A Hup Ho World 7:17 6 / Pixel Dream 7:40 7 /The Domes Of G’Bal 6:00 8 / […]

документарен филм за Културно Уметнички Работници

Пред вас е документарниот филм за Културно Уметнички Работници. Да потсетиме: групата постои од март 1999 година. Формирањето на овој состав е резултат на големото дружење во кафе барот “Браво” помеѓу членовите на групите “Тотално Опуштање”, “No Name Nation”, “Бомбашки Процес”, “Жолтица на Бродот Баунти” и “Рок Агресори”. Имено, членовите на овие групи решија да се […]

48-часовно музичко и социјално искуство

Dis-patch колективот и клубовите Drugstore и 20/44 ја објавија комплетна програма на првиот ✚✚✚ настан, најавен како „48-часовно музичко и социјално искуство“, на планината Јелица во близина на Чачак, Србија, кое можете да го доживеете од 3-5 јули. Оваа самоодржлива и непрофитна иницијатива ја објави и Kickstarter кампањата за поддршка на изградбата на сцената и потребната инфраструктура, со […]

Интервју со Реља Бобиќ

За музиката и уметноста, независната сцена, успесите и падовите, гетоизацијата и медиумите, новата иницијатива +++ – за Критика зборува Реља Бобиќ, промотер, продуцент, радиски автор, диџеј, новинар, независен кустос и учесник на престојниот фестивал Здраво Млади.   Како Реља Бобиќ влезе во светот на музиката и уметноста? Ретко рамислувам за тоа на овој начин, но […]

By All Means

Еволуцијата е факт. За човечкиот род, ама и за музичките групи. Ако природата сама прави селекција при распоредот во ланецот на исхрана, бендовите отсекогаш имале шанса свесно да се променат или да бидат „изедени“од просечноста на своето творештво. Во светот има многу случаи на состави кои се задавиле во сопственото ѓубре оти немале храброст да […]

Јади од лешот свој

“Јади од лешот свој” е првиот сингл од новиот албум на Новиот Почеток – “Јас сум земја”, снимен и продуциран од страна на Ивица Јанкуловски – Штраф во MarryPhat студио, во периодот од октомври, 2014 до февруари, 2015 година. Ова е четврто издание на бендот кој започна во далечната 2002 година, а во ова издание […]

фељтон, трет дел

„Копање“ низ културните координати   Според некои сведоштва, DJ-ите и продуцентите поминуваат, ако не повеќе, тогаш барем приближно подеднакво исто време во музичко студио, колку и во продавници за носачи на звук, барајќи ретки грамофонски плочи, кои подоцна ги семплуваат и користат во музиката која ја пресоздаваат или ги миксуваат на журките на кои настапуваат. […]

Не е важно колку ти е добра опремата доколку немаш оригинални идеи | Интервју со Rich Thair од Red Snapper

Кога првпат ја слушнав вашата музика имав 15 години и бев под силно влијание на она што доаѓаше од издавачката куќа Warp Records. Веднаш беше јасно дека музиката на Red Snapper драматично отскокнува од оној сензибилитет кој што дотогаш го негуваше Warp Records. Вие на голема врата ги внесовте живите инструменти и перфектно ги вклопивте […]

Load More