МКЦ, 25-ти октомври 2016

Импресиониран сум од приказни и мистични анегдоти. Почнуваат воопштo да не ме интересираат аудио-визеуелните ефекти од некој музички настан, всушност зад секој шоу бизнис гледам некаква реатардирана слика на мнеметичност и стејџ-перформанс. Па така се најдов како посматрач од аголот на еден обичен уживател во музика на концертот на The Ex (Холандија), Portron Portron Lopez […]

Скопје [PMG recordings | Балкан Велики]

PMG Kolektiv Скопје   Музика: PMG Kolektiv / освен „Музика“ со Павел Дробицки | Зборови: Мирко Попов / освен “Sex Rap” со Тина Горовска Снимено, продуцирано и миксано од Синиша Евтимов и Мирко Попов во Шупа, 2016-2017 Дизајн на обвивка: Виолета Качакова | Фото на предната корица: Мирко Попов Бенд фотографии: Благоја Бошковски Буцко Тромбон на „Музика“ и […]

4/12/2017 кино Фросина 23:30

Во рамките на Таксират фестивал на 4-ти декември во киното Фросина, скопскиот квинтет Pluto’s Doubts ќе го промовираат својот долгоочекуван деби албум „Сизиф“. Pluto’s Doubts е музичка група од Скопје, која во период од две години помина низ неколку фази од аспект на звук, членство и чувство. Појдовната идеја е да овозможи слободен проток на креативна енергија, […]

Пред огледало прашај се [Балкан Велики]

Марко Новески – гитара и вокал | Владо Крстевски – тапани | Благоја Камчевски – бас Снимено од Блуз во Студио кај Трајче во 2016. Миксано и мастерирано во Студио 1060 од Дени Крстев. Продуцирано од Дени Крстев. [ Балкан Велики 041 ] Pred ogledalo prasaj se EP by Marinaleda

ЛАВА ЛАВА

Фолтин ЛАВА ЛАВА Видео: Владимир Лукаш, Жарко Иванов Снимање и премикс: Гоце Јованоски 2016/17 Микс и мастеринг: Ивица Јанкуловски – Штраф, во „Студио Алшар“’ 2017 О, Лава – Lover Попокатепетл Во утроба вриеш Надоаѓаш, раснеш А љубовта црна Вулканска пепел Ако нè гуши Мора да згаснеш Ерупција крши зачмаено тело Па се раѓа ново Фасцинантно […]

19 октомври | Македонска опера и балет | 22:00

Скандинавскиот џез состав Trondheim Jazz Orchestra ќе настапи заедно со прослевениот басист Ole Morten Vågan како гостин на првта фестивалска вечер на Скопскиот џез фестивал во четврток, 19 октомври во Македонската опера и балет со почеток во 22 часот. Trondheim Jazz Orchestra е еден од најважните и најкреативни џез состави во Европа. Важна карактеристика на Trondheim Jazz Orchestra е флексибилната […]

19 октомври | Македонска опера и балет | 20:00

Австрискиот пијанист Давид Хелбок и неговото трио оваа година го отвораат 36-то издание на Скопскиот џез фестивал. Давид Хелбок припаѓа на генерацијата џез музичари кои функционираат по сопствени индивидуални насоки, поместувајќи ги границите радикално,повторно структуирајќи го нашето разбирање за тоа што е стара, а што нова музика, преуредувајќи ја композицијата и импровизацијата и предизвикувајќи ги вообичаените предрасуди […]

27 февруари 2018 Вип Арена „Борис Трајковски“

Германските пионери на електронската музика, легендарните Kraftwerk ќе настапат во Скопје со извонредното 3D шоу од нивната актуелна и исклучително успешна светска турнеја. Концертот на Kraftwerk во Скопје, како ексклузивен настан во организација на Таксират и Password Production, ќе се одржи на 27-ми февруари 2018 година во Вип Арена „Борис Трајковски“. Влезот за посетителите ќе биде отворен […]

2 ноември 2017 МКЦ

Скопскиот состав Blla Blla Blla… за инди-етикетата Балкан Велики го реализираше EP изданието Më puth / Ke kujdes и воедно го најави големиот промотивен концерт на нивното последно албумско остварување Brum për medioferr кое ќе се случи на 2 ноември во Младинскиот културен центар во Скопје. Më puth / Ke kujdes EP-то содржи две ремикс песни и е снимено во студиото на  Blla […]

23 август 2017 Куршумли Ан

  Даут Пашин Амам 14.00 – 16.00 Предавање со Туе Стин Мулер. Поканети филмаџии: Аудриус Стонус и Саломе Јаши. Прикажување и разговор за одбраните примери од нивните филмови.   Куршумли ан 18.00-20.00  Под смоква Аудриус Стонис, Талал Дерки, Ања Медвед       Св. Спас 18.00 – 20.00 ДИКСИЛЕНД 60’ / 2016/ Латвија, Украина, Германија Режисер: Roman […]

Load More