Ziggo Dome | 7 мај 2017

По четиригодишната пауза од издавањето на последниот студиски албум кој беше оценет како најслаб од страна на критичарите и публиката – Delta Machine (2013,  Columbia Records), Depeche Mode овојпат го издаваат својот 14 студиски албум – Spirit. На петти мај ја започнаа светската турнеја Global Spirit како промоција на албумот, кој веќе е на UK топ […]

23 август 2017 Куршумли Ан

  Даут Пашин Амам 14.00 – 16.00 Предавање со Туе Стин Мулер. Поканети филмаџии: Аудриус Стонус и Саломе Јаши. Прикажување и разговор за одбраните примери од нивните филмови.   Куршумли ан 18.00-20.00  Под смоква Аудриус Стонис, Талал Дерки, Ања Медвед       Св. Спас 18.00 – 20.00 ДИКСИЛЕНД 60’ / 2016/ Латвија, Украина, Германија Режисер: Roman […]

29 октомври 2017 МКЦ

Американскиот психоделичен рок состав Battleme ќе одржи концерт на 29 октомври (21:00) во Младинскиот културен центар во Скопје, во организација на концертната агенција Rock Svirke.   Battleme восхитено го најавуваат својот нов албум – Cult Psychotica, кој ќе биде издаден на 6 октомври под етикетата на издавачката куќа El Camino Media. „Cult Psychotica е глас“, вели фронтменот […]

Agnostic Front во живо во МКЦ 28 јуни 2017

Да бидам јасен од почеток, Agnostic Front никогаш не биле мој топ бенд, но она што го доживеав завчера на нивниот концерт во МКЦ ме натера да напишам неколку реда кои ќе ги искажат моите импресии за настанот. фотографии: Стефан Рајхл   Во далечните 80-ти, во првата половина, кога започнав да слушам хардкор, моите идоли беа […]

05-25-62-2017MK

ПИСМО ДО ТЕБЕ Господине Лукас. Навистина се противам на вашата најнова одлука да ја зголемите мојата плата. Руди веќе неколку дена не јаде, постојано гледа низ прозорот, како да сите бродови му потонале. Госпоѓата Вера е добра, непрестано ме задева и мислам дека еден ден ќе напишам мала комична новела во нејзина чест. Како да […]

кон документарниот филм „Новиот живот на Гогита“

Во едно сакартвелско зафрлено место се испреплетуваат приказните за животот после децениски престој во затвор, за важноста на семејството, виртуелните врски и нивното преминување во „вистинскиот” свет, важноста на надворешната и внатрешната „убавина”, годините и компромисите, желбата за себеподобрување, борбата за гол опстанок, родовите односи. Накратко – за човечкото преку обичните луѓе во денешна Грузија. Како […]

недела 20 август Куршумли ан

Куршумли ан 18.00 – 20.00 Илија Цветковски, Озгур Демирџи, Атанас Георгиев (промоција на книга)     Св. Спас 18.00 – 20.00 199 МАЛИ ХЕРОИ 2013-2015/ Германија KOJA 2017/ Словенија   Куршумли ан 20.00  20 – 25 август 2017 постојана поставка Честопати, „младите“ книжевници се борат да ги преточат во точни слики литерарни наративи, односно читателот да си создаде убава […]

режија: Matt Reeves

Еден ден Andy Serkis (Gollum, King Kong) ќе биде номиниран за Оскар. Се надевам дека тоа ќе се случи токму за улогата на Цезар во War for the Planet of the Apes. Има нешто во Цезар и неговите соборци што го активира гуштерскиот дел од нашиот мозок и нè тера со страхопотсмев да гледаме на […]

Higherground [Критика 031]

1 Through the Eagles Eyes 05:35 1997 Каевски / Смаќоски / Кантар 2 Metropolis 04:37 1994 Апостолоски / Кантар 3 Clouds 05:03 1992 Апостолоски 4 …for Ziggy 05:03 1994 Апостолоски / Кантар 5 Secret – Between Now and Then 04:46 1996 Кантар 6 Chasing Satelites 06:44 1996 Апостолоски / Каевски 7 Out of Use 06:21 1991 Кантар Владимир Каевски / сликар Рубин Кантар / сонувач Горан Апостолоски […]

1-28 ноември Галерија МКЦ

Изложба на слики, цртежи, скици, фотографии, перформанси, body art, ситна пластика и проекции на слободниот уметник Драгољуб Бежановиќ Бежан, насловена како „Бежан во 70-те“ ќе биде свечено отворена на 1 ноември во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје. За самата изложба Бежан ќе каже: „Да се изложат дела пред јавноста направени во почетната истражувачка […]

Load More