Концерти на Yva & The Toy George во „Ако никој не свири“ и „Ла Кања“

26 август @ Канал 103, 27 август @ Ла Кања

[ ]

Yva & The Toy George е соло проект на Ива Станишиќ, музичар и продуцент од Белград, која веќе долги години живее и работи во Рим, Италија. Создава непредвидлива електронска музика за танц отворена за разноразни влијанија. Од електро и техно, преку панк и хип-хоп, па се до афро-латино ритмика и балкански и ориентални звуци. Паганската поп егзотика и нејзината харизматична сценска појава се отворена покана за журка.

Yva & The Toy George - photo 1

Дел е од повеќе бендови и проекти кои се дел од независната италијанска музичка сцена, како Le Truc und Die Maschine  и Invasioni Balcaniche. Неодамна го објави нејзиниот втор албум “Slavia Divinorum“, за српската етикета Mascom.

Концертите кои се дел од нејзината балканска турнеја се во организација на Задруга 5060 од Скопје.

 

19.11.2018

Поетскиот ангажман на Лидија Димковска има една in flagranti конотација која интригира и восхитува. Поетскиот ракопис „Црно на бело“ започнува од едноставен бел стих, а ...

10.11.2018

Кон „Царството на мракот“ од Л.Н.Толстој во продукција на Народно позориште од Белград Режија: Игор Вук Торбица Главни улоги: Олга Одановиќ, Хана Селимовиќ, Вања Ејдус, Љубомир ...