Havoc Of Mobb Deep во живо во МКЦ

SureShotz Entertainment и MKЦ го најавуваат за првпат гостувањето на Havoc, едната половина од легендарното хардкор хип хоп дуо Mobb Deep, директно од Queensbrige, New York. Тој ќе одржи DJ сет, како и настап со некои од најголемите хитови на Mobb Deep, во недела, 22 jануари, со почеток во 21:30 часот во Младинскиот Културен Центар. Локална поддршка на настапот ќе бидат Дивизија, DJ Shorty P и DJ Mawrteen.

Havoc е една половина од дуото Mobb Deep, која важи за една од највлијателните во историјата на хип-хоп музиката. Воедно, тој е и главен продуцент на бендот, а досега има продуцирано и за артисти како Eminem, Nas, Foxy Brown, Onyx, Notorious B.I.G., Jadakiss, Styles P, Method Man, The Game, LL Cool J, Diddy, Termanology, Capone – N – Noreaga, како и за неговиот “колега” од Mobb Deep – Prodigy на неговите соло проекти. Во периодот од 2005 до 2009, заедно со Mobb Deep беше дел од G-Unit групацијата на 50 Cent, каде работеше и како продуцент. Она што Havoc го прикажува преку неговите битови на песните на Mobb Deep, e доста слично со работата на RZA и неговите Wu-Tang Clan. За негови најуспешни проекти до сега, се сметаат албумите “Infamous” и “Hell on Earth”, на кои преовладуваат семплови од класична музика, а во последно време е актуелен како продуцен на последниот албум на Kanye West – “The Life of Pablo” (негово дело се песните “Real Friends” и “Famous”).
Со преку 3 милиони продадени албуми, и заработка од преку 10 милиони долари, Mobb Deep е една од најреномираните хип-хоп групи од источниот дел на САД. Havoc и Prodigy кои доаѓаат од Queensbridge Houses, се запознаваат во средното уметничко училиште во New York, и во 1990 година го формираат бендот кој на почетокот се викал Poetical Prophets. Првиот поголем успех го забележуваат со нивниот втор студиски албум – “The Infamous” од 1995 година, на кој дуото јасно и сликовито го опишува уличниот живот на афроамериканците во New York. Најголеми хитови од овој албум секако се “Survival of the Fittest” и “Shook ones Pt. 2”. Нивниот трет студиски албум – “Hell on Earth”, кој е објавен една година подоцна, се искачува на шестото место на Billboard Album Chart листата, а на него како гости се јавуваат Method Man, Raekwon и Nas. До сега бендот има објавено 8 студиски албуми.

Билети во претпродажба во продажната мрежа на MK Tickets и билетарницата на МКЦ. Цена – 350 денари, на врата – 500.

Have you tried love for change?

04.06.2018

Тумороид… Што претставува тумороидот? Некаква надеж? Проекција на нечие тело во иднината или тоа е едноставно слеп патник што присуствува на скопска свадба? (забрането ми ...

Политиката како дијалог на глуви или лоши судбински проценки
кон „Брегот на Утопија“ Бродолом

04.06.2018

Кон вториот дел од трилогијата на Том Стопард „Брегот на Утопија“ (Бродолом); режија: Алексеј Бородин, улоги: Илја Исаев, Денис Шведов, Нели Уварова, Алексеј Мјасников, Евгениј ...