Киборг со самостоен концерт на Таксират #20

6 декември 2018 МКЦ Скопје

[ ]

Во рамките на програмата на јубилејното 20-то издание, фестивалот Таксират го најавува самостојниот концерт на Киборг, култното име на македонската сајбер-панк музичка сцена кое во музичката архива се запишува и како првиот индустријал бенд кај нас. По 20 години пауза, Киборг се вратија на сцена минатата година со одличниот концерт на ПИН музичката конференција, кој воедно беше и еден од најпосетените од 30-те концерти кои се одржаа на ПИН. По ланскиот успех, Киборг сега се повторно во атак со нивниот моќен аудио-визуелен концепт на извонреден сајбер-панк звук, овојпат со самостоен концерт на 6-ти декември во Младинскиот Културен Центар во Скопје.

Kiborg-MKC

Како бенд Киборг започнува со работа кон крајот на минатиот век – летото ’95 во Скопје. Многу луѓе минуваат низ бендот, но поради раната фаза на трансплантација, се појавија проблеми со инфекции, отфрлање на делови и силни воспаленија. По многу жртви, конечната постава беше дефинирана. Направија неколку свирки, фестивали и се разбира, последнато шоу во ’96 со „Young Gods“, кое им обезбеди место во музичката историја. Во 1996 година издаваат лимитирана касета со 6 песни. По две децении, истите членови повторно се собраат за да продолжат со својот изворен CyberPunk, да проповедаат малку и се забавуваат…

Киборг се Дарко Јаневски на вокали, Перо Стефановски на гитара, Горан Атанасов на тапани и Влад Каевски на клавијатури.
Билетите за концертот на КИБОРГ се веќе пуштени во претпродажба, онлајн и во сите продажни места на МкТикетс, со цена од 200 денари. На денот на концертот, цената ќе биде 300 денари.

 

17.12.2018

Почитувана Оливера Ќорвезироска, Ти се обраќам вака, без „Вие“ затоа што еднаш бев опоменат за тоа и во оваа форма затоа што имам две добри ...

Букршлиев, Омерагиќ, Спировски „Одрон“ [PMG Jazz, 2018]

16.12.2018

Претходните три вечери патот ме водеше во МКЦ. Што да правам, кога МКЦ ја нуди најдобрата понуда во загадениот ни град. Сега ич не мора ...