Koop

Waltz For Koop

„Албумот на годината веќе пристигна’’ извика одушевено познатиот британски радио­водител и диџеј Gilles Peterson, во неговото влијателно шоу на брановите на BBC Radio One, уште при првото претставување на Waltz For Koop, новиот студиски проект на шведското дуо KOOP. Magnus Zingmark и Oscar Simonsson работеа дури две и пол години како композитори, аранжери и продуценти на својот втор албум (првиот е издаден само во Шведска). Резултатот е едно мало, 35-­минутно, ремек­ дело на современата музика, албум чија супериорна моќ лежи во идеалната синтеза на старото и новото. Старото олицетворено во неизмерната љубов кон џезот од 60­тите и 70-­тите, а новото ­ во наклонетоста кон современата технологија и модерните електронски форми на изразување. Меѓутоа, за разлика од останатите претставници на т.н. nu jazz (Jazzanova, Trüby Trio, Thievery Corporation, Kruder & Dorfmeister…), кои џезот го користат само како орнамент во вкупната, главно електронски обоена звучна слика, KOOP одат во обратната насока ­ својата, во основа, џез­-ориентација ја соочуваат и ја збогатуваат со внимателно и суптилно дозирана електроника. Таквиот, елегантен, спој на органското и технолошкото, во нивниот случај е толку успешен што, преслушувајќи го албумот, немате претстава каде завршува семплерот, а каде почнуваат живите инструменти. Во обликувањето на целокупната ултра­кул атмосфера и рафинман на Waltz For Koop голема заслуга имаат и вокалните гостувања: познатиот американски фолк поет и џез­соул легенда Terry Callier во емотивната “In a Heartbeat”, Earl Zinger (алијас Rob Gallagher, некогашен фронтмен на британската acid jazz атракција Galliano) во осаменичката “Modal Mile”, Cecilia Stalin во небесната насловна тема и во не помалку е(зо)теричната “Baby”, како и јапонското тинејџерско откровение Yukimi Nagano во “Bright Nights” и во дефинитивно највозвишениот момент на албумот, прекрасниот сингл “Summer Sun”, една од најубавите песни што ќе ги слушнете оваа година.
Предупредување: чувај се од овој албум, неговиот неодолив шарм, заводливост и префинетост предизвикуваат опасност од крајна, трајна и неизлечива зависност.

„Антена“ Дневник / 2002

 

19.04.2018

„Кралот на Бетајнова“ режија: Милан Нешковиќ, улоги: Ненад Јездиќ, Војин Ќетковиќ, Никола Ракочевиќ, Милена Живановиќ, Анѓелка Симиќ, Небојша Миловановиќ, Михајло Јанкетиќ, Мина Обрадовиќ   Цанкар ...

09.04.2018

Трите термини на големите холивудски студија за пласирање на своите нови блокбастери се Велигденските празници, летото и Божиќните и Новогодишните празници. Првиот од нив мајсторски ...