[архива] Телонаука Совршена
Страв

31.10.2018

Телонаука Совршена со „Страв“ во живо на YURM (Југословенски рок-момент) 1989 во Загреб ...

[архива] С.А.Ф. демо '95-'97

07.10.2017

1 / Мис Стоун [G-Funk-Hard Core демо ’96] 2 / Јас го сакам џезот [демо ’97] 3 / Сегменти од Новите Работни [дел 1] 4 / Сегменти од Новите Работи [дел ...

С.А.Ф.
Сафизам

27.04.2016

По двегодишно талкање, националните рап-херои САФ (Сакам афро фризура) ја обелоденија својата деби стихозбирка од 18 умотворби – Сафизам (во дослух со вредната дискографска работилница ...

18.03.2016

„Албумот на годината веќе пристигна’’ извика одушевено познатиот британски радио­водител и диџеј Gilles Peterson, во неговото влијателно шоу на брановите на BBC Radio One, уште при првото ...

2/5 BZ
NO Exotic

17.02.2016

Serhat Koksal aka 2/5 BZ е истанбулски mish-mash DJ, продуцент, аудиовизуелен реставратор, радио водител… и уште нешто малку повеќе од тоа – сериозен критичар на ...

KIM BAND ‎
Ne, zaista žurim

02.01.2016

„Човек мора да верува во она што го работи за да успее. Да успее во креативна смисла, а не во славата“ – ќе рече во ...

02.01.2016

Во една тмурна ноќ на 3 декември 2013 четворица карактери одлучуваат да направат бенд и да ги соочат нивните различни музички диспозиции. Планот е следен: ...

Кокино

19.12.2015

Ќе се обидам да го воскреснам чувството на минатото со едно прозно видување. Што е Кокино? Трамвај? Кино сала? Ко-кино? Кок-кино? Као кино… Хм? Кокино ...

11.12.2015

Некогаш беа „само уште еден експеримент од Сан Франциско“, подоцна „бенд кој вреска каде што ќе стигне“, годиниве прераснаа во „калифорниска авангардна сензација“, оваа година ...

Burial
Untrue

10.12.2015

“Сакам андерграунд мелодии кои се искрени и хибридни и во кои гледате дека луѓето се обидуваат да ги скршат, да им ја сменат природата. Андерграунд ...

20 години од Т Фестивал

09.12.2015

Т Фестивал Скопски саем 9 декември 1995 The Prodigy (Англија) Dog Eat Dog (САД) Renegade Soundwave (Англија) Архангел (Македонија) Liquid Limbs (Унгарија) Gold Blade (Англија) T Promotions ...

Bonnie "Prince" Billy
The Letting Go

09.12.2015

Тешко е да засакаш ваков албум? Или можеби не. Полн со парадокси, какво е всушност и постоењето на Bonnie “Prince” Billy практично го дава и ...

08.12.2015

Shellac никогаш не биле тивок бенд. Уште кога Big Black кон крајот на 80-тите беа на сцената, вревата им беше единствениот инструмент за комуникација. Steve ...

B.o.r.g.
B.o.r.g.

02.12.2015

Истоимениот, тогаш долгоочекуван албум на B.o.r.g. промовиран на 22 јануари 1999 донесе 7 богати и духовито продуцирани песни во времетраење од концентрирани 32 минути, во ...

Да Џака Накот
Неопходно зло 2020

02.12.2015

„Зборувам за Армагедон, за крајот на векот, луѓето ме гледаат бледо…“ – Да Џака Накот фатално ги изложува своите стравови и фантазии на стартот на ...

Bob Mould во живо во Мean Fiddler

01.12.2015

По Даблин, во Лондон се случи вториот гиг на Bob Mould и неговиот пратечки бенд на нивната евро-американска турнеја, промовирајќи го новиот албум Body of ...

Е'н, 2, три, 103 session

29.11.2015

...

Е'н, 2, три, 103
20 години Канал 103

29.11.2015

Фриформ сешн       14 мај 2011        20 години Канал 103 Александар Ников Таше Ади Имери Александар Гроздановски Благојче Пенов Пенчо ...