Димитар Додовски
Potential worlds

12.11.2015

Ехо на Планетите – за оние кои не сакаат предлолги рецензирања на албуми, а во овој случај, после солидно изградената дискографија, ги претставува „Потенцијалните светови“ ...

Крсте Роџевски
Батаниа

12.11.2015

Мора да е прилично некомфорна состојбата да живееш во Њу Јорк а да си постојано со мислите таму некаде од каде што си дошол. Ако ...

Фонија
…без име

02.11.2015

Подрумите се здрава опција за бендовите, особено кога имаш 16 години и знаеш што да правиш со себе. Токму оттаму 2008 тргнаа Фонија со нивниот ...

Don't! Who? One.‎
Higherground

28.10.2015

Додека во пролетта 1997, во екот на големите студентски и средношколски протести на улиците се протестираше против употреба на јазик, сплетот на околности сакаше во ...

28.10.2015

„Ела си в кревет, прсти ќе ми бакнуваш, ќе бидеш ремек-дело“ – филмот кај Фолтин започнува без предупредување со трепкачки светла пред претставата. А каде ...

SIZ
Essence

28.10.2015

Кога пред две години се појавија на помалку уморната домашна андерграунд сцена, малкумина веруваа дека со само два базични инструменти – тапани и гитара, некој ...

Alice BrightSky
Lover’s Fate

28.10.2015

„Jeff Buckley ја среќава Alanis Morrisette. Мелодични фолк-рок песни за посакувањето, чекањето, копнежот и заминувањето.“ – гласи скромната самопромоција на Alice BrightSky на нејзината официјална ...

Tajçido
Tajçido

28.10.2015

Грувот како движечка енергија која доминира на истоимениот албум на составот Tajçido, некој би рекол уште еден диско-панк бенд во транзиционата низа креации на new ...

28.10.2015

Совршено време за „бес“, помислив при првото преслушување на „Еднаш свет изградив…“, 10-те песни и приказни од последниот споменар на Culture Development кои неодоливо водат ...

19.08.2015

Леб и сол во живо во М1 студиото на Радио телевизија Скопје, 1985 ...

17.08.2015

Икезин е личан, локалан па и интернационалан „направи сам“ фанзин. Пишуе за што сака, искача кд стигне, хонорари не плаќа, кусур не враќа. Сви грешке ...

28.07.2015

ЖИВОТОТ КАКО SOBRIA EBRIETAS Кон монодрамата Delirium tremens од Благоја Ристески – Платнар   Состојбата на свеста опфатена со реторичката фигура Sobria ebrietas, воведена од ...

Dedicated for Life
By All Means

25.03.2015

Еволуцијата е факт. За човечкиот род, ама и за музичките групи. Ако природата сама прави селекција при распоредот во ланецот на исхрана, бендовите отсекогаш имале ...

23.03.2015

Сигурно сте забележале дека „реформа“ е омилениот збор на нашите политичари во текот на целата транзиција, а неговата употреба особено се зголеми откако станавме „земја ...

28.02.2015

...

28.02.2015

...

Bill Skins Fifth
Bill Skins Fifth

24.01.2015

Кога создаваат нешто навистина оригинално, музичарите знаат да станат претерано сериозни за свое, но и за доброто на обожавателите на нивниот материјал. Изразувањето идеи во ...

Portico Quartet
Portico Quartet

23.01.2015

Ни џезерите повеќе не се она што беа. Некогаш важеше стереотипот дека овие музичари се црномурести чичиња со ретка коса, кои одамна ја поминале 50 ...