Foltin
Lo-Lee-Ta-Too

23.01.2015

Законите на музичката „физика“ отсекогаш ги ограничувале или популаризирале вистинските креативци. Ако дозволиш, силната поп-гравитација ќе те одвлечка на уметничкото дно, ама затоа ќе те ...

Гоце Стевковски Септет
7 Stories

20.01.2015

Се чини дека бројот седум е универзално прифатен во многу култури, и на западот и на истокот, како среќен или свет број. И се чини ...

Muhamed Ibrahimi
Fly

19.01.2015

Негибнатото изведување на традиционалната музика – без разлика која нација или земја со неа најсилно се идентификува – најчесто не е, меѓутоа, може и да ...

Bernays propaganda
EP

19.01.2015

Благодарејќи на Bernays propaganda и нивното дебитанстско “мало издание” Скопје е повторно вратено на балканската, па и пошироко, музичка мапа. Необременети со минатото, осведочените стрејтери ...

Grimes
Visions

28.12.2014

Тазе електронски звуци доаѓаат од Канада и како епидемија, клик по клик се шират по интернетот и преку блоговите ги освојуваат друштвените мрежи. Пионер на ...

Crash Test Dummies
Give Yourself A Hand

28.12.2014

Шест години по одличниот “God Shuffled His Feet”, Канаѓаните Crash Test Dummies се враќаат на светската рокенрол сцена. Ако меѓу првиот (“The Ghosts That Haunt ...

27.12.2014

Oval AKA Markus Popp поголемиот дел од својте звуци ги креира и манипулира на својот сопствен Ovalprocess софтвер. Неговата музика се движи од амбиентална, експериментална, ...

Girls Against Boys
Freak*on*ica

25.12.2014

Космички совршено. Спротивставување на сите механички принципи. Несфатливо прецизно. Доказ за тоа е и нивното минато што го сочинуваат изданијата за издавачката куќа Touch and ...

24.12.2014

Тротоар, нулти број, јуни 1993 ММ, Rage against the Machine, Lemonheads, Од македонските тротоари, It’s not only rock’n’roll (Slint vs The Roses), Bob Mould портрет, ...

Morcheeba
Big Calm

23.12.2014

Долго време им требаше на Рос (Ross Godfrey, 21), Пол (Paul Godfrey, 26) и Скаи (Skye Edwards, 25) за да го потпишат првиот договор за ...

Big Lucky Carter
Lucky 13

20.12.2014

Долго се мислев што попрво да кажам за овој албум, зашто е тешко да го оценуваш она што многу ти се допаѓа. Барем мене ми ...

Tom Petty and The Heartbreakers
Echo

17.12.2014

ЕХОТО НА СВЕТЛАТА ГИТАРА   По објавувањето на мега хитот „Последниот танц на Мери Џејн“ (Mery Jane’s Last Dance) во 1993 и компилацијата што го ...

14.12.2014

Овие момци не ќе запеат ни за еден грам. Децидно населени во хип хоп просторот, скопската дружина Чиста Околина јуришно рецитира на својот касетен деби ...

Cloud Nothings
Attack On Memory

10.12.2014

Певливи панк рефрени полни со челична волна и обвиткани во фолија. Ова можеби е една од најсликовитите дефиниции за музиката која се наоѓа на новиот ...

Tindersticks
The Something Rain

06.12.2014

Ако досега не сте чуле ништо од музиката на Tindersticks ќе си дозволам да бидам груб и да ве прашам дали досега просто сте спиеле на ...

The Stranglers
The Raven

23.11.2014

Иако Југотон, некогаш единствената државна фабрика за плочи и касети, заедно со првиот човек Дубравко Мајнариќ, денес не би можеле да се пофалат со каталошки вредна ...

Gentle giant
Playing the fool

22.11.2014

Преиспитувајќи го густиот полувековен рокенрал опус, со особена претпазливост приоѓам под окупацијата на некрстените британци Gentle giant (во седумдесеттите потполно игнориран состав), а од денешна перспектива совршена ...

20.11.2014

  Како гром од ведро небо, само осум месеци откако го издадоа шестиот по ред албум „Keep you close“ белгискиот алтернативен рок-бенд dEUS (бог на латински) ...