[преслушуваме] Сусијат
Зад [самоиздание]

12.11.2018

Тодор Караколев: вокал, Деан Змејкоски: гитара, Никола Дрвошанов: бас, Лазар Даровски: тапани. Снимено и миксано во BPM Sound Studio од Младен Павлески. Мастерирано од Stefano Morabito во 16th Cellar Studio. Дизајн и ...

[преслушуваме] Димитра
Come to the Danger Club LP [Шарла]

11.11.2018

Приказни за барови, карти и паднати ѕвезди заборавени во потрагата по улов низ ноар авантурите. Музика и стихови: Димитра Цилевска. Микс, мастеринг, гитара и ударни инструменти: ...

The Field, The Oscillation, I tpame I Tvrame и SUSIJAT на фестивалот „103 генерации“
24 ноември 2018 МКЦ Скопје

08.11.2018

Две ипол години по незаборавниот концерт на Psychic TV на „25-те години Канал 103“, музичкото радио Канал 103 најави нов музички фестивал – „103 генерации“ ...

Anna O. и YÖU на Cinedays
14 ноември 2018 МКЦ Скопје 23:00

30.10.2018

Фестивалот на европски филм Cinedays ја најави фестивалската панкрок/емо вечер со концертот на Anna O. и YÖU на 14 ноември во Младинскиот културен центар во Скопје со почеток во 23 ...

[преслушуваме] String forces
‘Unsustainable Truth’ [самоиздание]

29.10.2018

Музика: String forces. Текстови: Александар Стојанов-Зорин. Александра Мангаровска-Миличевиќ: вокали, Александар Стојанов-Зорин: вокали и ефекти. Александра Кузман: виолина и ефекти. Благојче Пенов: тапани. Дамјан Темков: клавијатури. Дориан Јовановиќ: електроника, програмирање и бас гитара. Продуцирано од Дориан Јовановиќ. Снимено ...

Wadada Leo Smith, Harriet Tubman и Thurston Moore на втората фестивалска вечер на СЏФ
19 октомври 2018 МОБ МКЦ

19.10.2018

Вечерва на програмата на 37 издание на Скопскиот џез фестивал настапуваат култниот американски трубач Wadada Leo Smith и еклектичното трио Harriet Tubman во Македонската опера и ...

Lydia Lunch & Big Sexy Noise на Cinedays
12 ноември 2018 МКЦ Скопје

17.10.2018

Фестивалот на европски филм Cinedays го најави фестивалското концертно гостување на ултимативната икона на њујоршката авангарда Lydia Lunch која во Скопје доаѓа за првпат со нејзиниот последен музучки ...

Fennesz + Lillevan, Cummi Flu & Raz Ohara и Кокан Димушевски на 10-то издание на фестивалот Desonanz
31 октомври – 3 ноември 2018

17.10.2018

Фестивалот на електронска музика, визуелни уметности и нови медиуми Desonanz го најави овогодинешното, јибилејно десетто по ред издание на фестивалот кое оваа година ќе се случи ...

[конкурс] Ремиксувај ја својата културна стварност
16 октомври – 5 ноември 2018

16.10.2018

Изразете ја својата креативност и учествувајте на конкурсот за редизајн на постери на македонски филмови и корици на музички албуми и литературни дела. Конкурсот e ...

Alexander Hawkins, David Murray Quartet & Saul Williams и Arto Lindsay на отворањето на СЏФ
18 октомври 2018 МОБ и МКЦ

16.10.2018

Скопскиот џез фестивал, кој оваа година се одржува по 37 пат, своето отворање ќе го има во четврток, 18 октомври со настапите на пијанистот Alexander ...

Вечер на азиска електроника во Ла Кања
16 октомври 2018 La Kaña 21:00

15.10.2018

Утре во клубот Ла Кања во старата скопска чаршија, со свои настапи во живо ќе се претстават Lafidki од Камбоџа и Pisitakun од Тајланд. Обајцата се дел од Chinabot ...

Киборг со самостоен концерт на Таксират #20
6 декември 2018 МКЦ Скопје

12.10.2018

Во рамките на програмата на јубилејното 20-то издание, фестивалот Таксират го најавува самостојниот концерт на Киборг, култното име на македонската сајбер-панк музичка сцена кое во музичката архива се ...

Меѓународна ПИН музичка конференција во Скопје
29 ноември – 1 декември 2018 МКЦ Скопје

09.10.2018

Во одбележувањето на големиот јубилеј на Таксират фестивал кој годинава го прославува своето 20-то издание нè очекува и новото издание на ПИН музичката конференција. Првата и единствена кај ...

37-от Скопски џез фестивал од 17 до 21 октомври
17-21 октомври 2018 МОБ МКЦ

09.10.2018

Традиционалниот Скопски џез фестивал годинава ќе се одржува од 17-21 октомври на две локации во главниот град: Македонската опера и балет и Младинскиот културен центар. Главните карактеристики на ова ...

Отворена импровизаторска сесија „Е'н 2 три“ на Бела ноќ
6 октомври 2018 Градски парк 19:00

05.10.2018

Ад хок групата „Е’н 2 три“ утре во стариот Градски парк во Скопје ќе ја одржи својата отворена импровизаторска сесија со 50 музичари. Во сесијата во живо ...

Празникот на плочите доаѓа со Skopje Vinyl Convention
12-13 октомври 2018 МКЦ Скопје

04.10.2018

Skopje Vinyl Convention го претставува своето второ издание на најголемиот собир на љубителите на грамофонските плочи во регионот кое ќе се одржи на 12-ти и 13-ти ...