Празникот на плочите доаѓа со Skopje Vinyl Convention
12-13 октомври 2018 МКЦ Скопје

04.10.2018

Skopje Vinyl Convention го претставува своето второ издание на најголемиот собир на љубителите на грамофонските плочи во регионот кое ќе се одржи на 12-ти и 13-ти ...

[преслушуваме] 21 век
21 век LP

29.09.2018

21 век се Васко Атанасоски, Раде Јордановски и Дени Крстев. Сите песни напишани до 21 век за време на деветте проби од јули до септември 2018. Снимено, миксано ...

Промоција на деби албумот на 21 век
28 септември 2018 Винил 19:00

28.09.2018

Во клубот Винил вечерва од 19 часот новиот ад-хок бенд 21 век ќе приреди слушачка претпромоција на нивниот деби албум. Васко Атанасоски, Раде Јордановски и ...

Концерт на Ukryte Zalety Systemu и Przepych
26 октомври 2018 Ла Кања 21:00

26.09.2018

Како дел од нивната балканска турнеја, вечерва во клубот Ла Кања во старата скопска чаршија, ќе настапат UZS – Ukryte Zalety Systemu и Przepych (Укруте Залети Систему ...

[преслушуваме] С.А.М.
Огледало

22.09.2018

Трпески Никола a.k.a. С.А.М. со својот деби албум „Огледало“. Албумот е прво официјално издание на издавачката куќа Humble Origins. Музика/аранжман: Studio 420Hz освен: Филип Павлоски – Раат или ...

Фестивалот „Сонична младост“ за 20-те години на PMG Recordings
6 октомври 2018 МКЦ Скопје

21.09.2018

Независната издавачката куќа на Прогресивната мултимедијална група PMG Recordings оваа година го прославува своето 20-годишно постоење со осмото по ред издание на PMG Recordings фестивалот, ...

[преслушуваме] Astrolungs
Astrolungs [Sixtynine Records]

19.09.2018

Astrolungs се: Fitz, Емил, Fat Cacko, Сајче и Мики. Снимано, миксано и мастерирано од Валентино Скендеровски во студио Enterprise (2017-2018). 16 септември 2018 Sixtynine Records   Astrolungs ...

Концертниот хепенинг „Скопје тест“ премиерно на скопскиот Кеј
Кеј 13-ти ноември Скопје 15:00

13.09.2018

„Скопје тест“ е еднодневен музички настан во организација на Задруга 5060 од Скопје, кој ќе се одржи денес на јавниот простор на скопскиот Кеј 13-ти ...

[видео] Васко Атанасоски
Кога те нема

08.09.2018

Васко Атанасоски – вокал, бас, Љупа Ангелов – гитари, Дени Крстев – ритмичко програмирање и клавијатури. Улоги: Петар Георгиевски – Камиказа, Јован Малески и Васко ...

[преслушуваме] Пиколомини
Бела птица, црн бран [Шарла]

08.09.2018

Музика, текст и аранжман: Давид Ангелевски. „Викторија“ текст на Кристина Горовска. „Дева“ текст на Блаже Конески (песните Бура, Жед и Грабеж). „Само на еден ден“ вокал Соња Димитриоска ...

[преслушуваме] 21 век
Како во 96-та [Балкан Велики]

07.09.2018

21 век се Васко Атанасоски, Раде Јордановски и Дени Крстев. Песната е напишана од 21 век за време на една проба на 5-ти септември 2018 година. Снимено, миксано ...

06.09.2018

My Tear се Дени Крстев, Мартин Митевски и Кристијан Лафазановски. Снимено, миксано и мастерирано во Студио 1060 (Скопје, мај – август 2018) од Дени Крстев. Продуцирано од ...

[видео] Short Fuse Hero
Inner Prison

05.09.2018

Официјално музичко видео за синглот Inner Prison на Short Fuse Hero. Режија: Бруно Вељановски. Директор на фотографија: Трифун Ситниковски. Монтажа: Трифун Ситниковски и Бруно Велјановски. ...

[преслушуваме] 21 век
21 век EP [Балкан Велики]

05.09.2018

21 век се Васко Атанасоски, Раде Јордановски и Дени Крстев. Сите песни напишани од 21 век за време на една проба на 23 август 2018 година. Снимено, ...

Промоција на „Бела птица, црн бран“ новиот албум на Пиколомини
6 септември 2018 Ла Кања

05.09.2018

Пред нас е третиот албум на како што дел од музичката јавност ќе каже „понекогаш популарниот“ соло артист/one man band Пиколомини. Наследникот на ,,Меѓу митови ...

Концерти на Yva & The Toy George во „Ако никој не свири“ и „Ла Кања“
26 август @ Канал 103, 27 август @ Ла Кања

24.08.2018

Yva & The Toy George е соло проект на Ива Станишиќ, музичар и продуцент од Белград, која веќе долги години живее и работи во Рим, Италија. Создава непредвидлива електронска музика ...