[преслушуваме] No name nation
Нова ера исти Qрац [самоиздание]

14.03.2018

Нова ера исти Qрац by No Name ...

[преслушуваме] Бастион
Бастион [A Colder Consciousness]

12.03.2018

Бастион „Бастион“ /реиздание/  ACC Records Бастион се: Ана Костовска /вокал/, Кирил Џајковски /клавијатури, ударни инструменти, глас/, Љубомир Стојсављевиќ /бас, гитари, ударни инструменти, глас/ и Милчо Манчевски ...

Прогресивниот џез-рок бенд Soft Machine во Скопје
14 март 2018 Станица 26 21:00

08.03.2018

Промотерската куќа 3 гонга го најави ексклузивното концертно гостување на прогресивниот џез-рок бенд Soft Machine кој ќе настапи на 14-ти март во скопскиот клуб Станица 26. Легендарниот ...

"Distant Sky" на Nick Cave & The Bad Seeds премиерно во Фросина
12 април 2018 кино Фросина

08.03.2018

Младинскиот културен центар и кино Фросина се вклучуваат во светската премиера на концертниот филм “Distant Sky” – Nick Cave & The Bad Seeds во живо, кој ќе биде ...

„Моето слатко мало јагне (сè што гледаме може да биде и поинаку)“ на Сабина Саболовиќ во МСУ
7 март 2018 Музеј на современата уметност

06.03.2018

Музејот на современа уметност заедно со Проектниот простор press to exit ве покануваат на предавање на Сабина Саболовиќ, член на кураторскиот колектив What, How & for ...

[преслушуваме] Александар Велики
Првиот Македонец во вселената [Балкан Велики]

05.03.2018

Александар Велики е Гавровски. Првиот Македонец во вселената, the crew: Александар Гавровски, Васко Атанасоски, Дени Крстев, Синиша Евтимов, Љупа Ангелов, Ерик Омерагиќ, Кристина Горовска, Теа ...

[преслушуваме] Туристи
Лево или десно [Балкан Велики]

26.02.2018

Продуцент и гуру: Нико Поточњак, The Last Lord of Atlantis. Сниматели: Борис Бомла Младеновиќ, Ведран Рао Брлечиќ, Роберт Телчер и Димитрије Петровиќ. Снимено воглавно во ...

Сибирската техно дива Нина Кравиц на фестивалот Green Beach
27 јули 2018

21.02.2018

Фестивалот Green Beach Festival го најави гостувањето на првата дама на светската техно сцена – Нина Кравиц. Деветта година по ред, Green Beach Festival продолжува да се одржува со импозантни ...

Claro Intelecto, Апостолски и Diah во Епицентар
2 март 2018 Епицентар 23:59

16.02.2018

Фестивалот Desonanz и клубот Епицентар го најавуваат настапот во живо на еден од најреномираните електронски артисти во светот – Claro Intelecto. Пред скопската публика за првпат ќе настапи Claro Intelecto, ветеранот ...

[преслушуваме] Горан Кан
Од 1 до 9 [PMG Recordings]

13.02.2018

Горан Кан Од 1 до 9 8 февруари 2018 PMG ...

[преслушуваме] Amplidyne Effect
Gloria on Canvas [самоиздание]

12.02.2018

“Gloria on Canvas” е колекција на звуци снимени во текот на неколку години од Amplidine Effect. Инспириран од модерниот класичен и амбиентално експериментален спектар на звуци; композицијата ...

Ревија на дебитантски филмови во Кинотека
12-19 февруари 2018 Кинотека на Македонија

11.02.2018

Во последниве години познатите режисерски имиња како да сакаат да нè уверат дека како стареат, така сè повеќе губат контакт со реалноста. Еден куп остварувања ...

Demon's Claws, Ема и Мариналеда во Дуња
9 и 10 февруари 2018 Социјален центар „Дуња“

08.02.2018

Социјалниот центар Дуња за овој викенд ги најави концертните настапи на канадскиот гаражен рок бенд Demon’s Claws, како и концертите на домашните Ема и Мариналеда. Во петок гостуваат ...

[преслушуваме] Фонија
Мојот пекол [Балкан Велики]

07.02.2018

Музиката ја напиша Фонија. Сите текстови ги напиша Дени Крстев.  Снимено, едитирано, миксано, продуцирано и мастерирано од Ненад Трифуновски – Трипе во јули 2013 во ...

[преслушуваме] Mnemonic45
Adis [самоиздание]

01.02.2018

„Минатата пролет за време на планинската прошетка, на крајот на денот, во далечина видов стадо овци и пастир. Додека се приближував, видов дека пастирот е дете. Потпирајќи се на ...

[преслушуваме] Фонија
Зелен, сончев ден [Балкан Велики]

28.01.2018

Фонија на ова издание се: Дени Крстев (вокал, гитара), Стефан Ристовски (бас) и Кристијан Лафазановски (тапани). Музика и аранжмани: Фонија. Текстови: Дени Крстев. Снимање, едитирање, миксање и мастеринг: Ненад ...