Прва „Винил конвенција“ во Македонија
16 декември 2017 МКЦ Скопје 12:00

02.12.2017

Љубителите на грамофонските плочи оваа година за првпат ќе имаат можност на 16-ти декември во Младинскиот културен центар во Скопје да бидат дел од првата македонска ...

Еклектичниот Opium Hum доаѓа на Таксират
2 декември 2017 Капан ан 23:55

30.11.2017

Фестивалот на електронска музика, визуелни уметности и нови медиуми Desonanz и Таксират го најавуваат гостувањето на еклектичниот Opium Hum на 2 декември во клубот Капан ан. Opium Hum ...

Слушачка и концертна промоција на деби албумот на Pluto's Doubts „Сизиф“
4/12/2017 кино Фросина 23:30

29.11.2017

Во рамките на Таксират фестивал на 4-ти декември во киното Фросина, скопскиот квинтет Pluto’s Doubts ќе го промовираат својот долгоочекуван деби албум „Сизиф“. Pluto’s Doubts е музичка ...

Инди-рок сензацијата Algiers со концерт во Скопје
2 февруари 2018 МКЦ 21:00

28.11.2017

Младинскиот културен центар го најави концертот на еден од најактуелните нови бендови на американската инди сцената – Algiers кои своето прво доаѓање во Скопје го закажуваат на 2 ...

Електро-пионерот Anthony Rother вечер на полноќ со DJ сет во Епицентар
25/11/2017 Епицентар 23:59

25.11.2017

Респектабилниот германски електро-продуцент и пионер на жанрот – Anthony Rother вечерва на полноќ во клубот Епицентар за скопската публика ќе презентира ексклузивен клупски electro-house сет. Името на Anthony Rother и ...

Промоција на новиот албум на Горан Трајкоски - „Тешкиот глас на новите химни“
24/11/2017 Ап(о)тека МКЦ 12:00

22.11.2017

Младинскиот културен центар ве повикува на промоција на новиот албум на Горан Трајкоски – „Тешкиот глас на новите химни“ на 24 ноември во продавницата за плочи Ап(о)тека ...

Shock Troopers десетгодишнина во МКЦ
25 ноември 2017 МКЦ 21:00

21.11.2017

Метал-хардкор бендот Shock Troopers го прославува својата десетгодишнина од постоењето на групата со концерт на 25-ти ноември во Младинскиот културен центар во Скопје со почеток во ...

[преслушуваме] Мариналеда
Пред огледало прашај се [Балкан Велики]

20.11.2017

Марко Новески – гитара и вокал | Владо Крстевски – тапани | Благоја Камчевски – бас Снимено од Блуз во Студио кај Трајче во 2016. ...

Таксират стартува со „ПИН“ меѓународната музичка конференција и шоукејс фестивал
30/11 – 2/12 2017 МКЦ Скопје

20.11.2017

Фестивалот Таксират го најавува четвртото издание на меѓународната музичка конференција и шоукејс фестивал „ПИН“,  кој ќе се одржи од 30-ти ноември до 2-ри декември во Младинскиот културен центар ...

Дарко Рундек го слави „Apocalypso“ на Таксират
7 декември 2017 МКЦ 19:30

20.11.2017

Еден од најреномираните музички автори во регионот, Дарко Рундек се враќа на фестивалот Таксират за прослава на 20-годишнината од неговиот соло првенец Apokaipso, албумот кој ја означи најголемата пресвртница ...

Востание Фестивал 3
22 декември 2017 МКЦ 19:30

17.11.2017

Промо куќата Diehard Booking го најави третото издание на фестивалот Востание, а за овогодинешното фестивалско претставување засега се најавени 5 бендови кои ќе настапат на 22 ...

[преслушуваме] Swatovski
Беќар/Река EP [Балкан Велики]

15.11.2017

  Соло хит-мејкинг платформата на Маријан Китановски (Тотално Опуштање, Културно Уметнички Работилници) со мала помош од пријателите Мирко (Културно Уметнички работници, Жолтица на бродот Баунти, Chuck Berry Stars), ...

Големото враќање на Kiborg
2 декември 2017 МКЦ 21:00

15.11.2017

Фестивалот Таксират го најавува големото враќање на сцена на еден од најкултните македонски состави од 90-те, сајберпанк пионерите Kiborg, кои по 20 години ќе го имаат својот ...

Перформансот „Копје во Скопје“ на Марко Брецељ вечерва на Cinedays
14 ноември 2017 МКЦ 22:30

14.11.2017

Вечерва во Младинскито културен центар ќе настапи една од најексентричните фигури на словенечката сцена – кантавторот, перформерот и активистот Марко Брецељ. Јавноста го помни како ...

Електронското дуо Evil Nine вечерва со концерт на Cinedays
11 ноември 2017 МКЦ 23:00

11.11.2017

Култното англиско електронско дуо Evil Nine вечерва настапуваат во Младинскиот културен центар во Скопје во рамките на музичката програма на Cinedays. 14 години турнеји низ светот, ...

Вечерва стартува Cinedays
9-19 ноември МКЦ

09.11.2017

Од 9 до 19 ноември, во организација на Младинскиот културен центар од Скопје ќе се одржи шеснаесеттото издание на Меѓународниот фестивал на Европски филм Cinedays, оваа година ...