[преслушуваме] Васко Атанасоски
Леб и заби [Балкан Велики | Geenger Records]

06.05.2018

Продуцирано и аранжирано од Васко Атанасоски. Сите песни: Васко Атанасоски, освен „Дај некој благослов“ Никола Стојковски, „Во ладна соба“ Grant Hart, „Црни денови“ Druggy и „Невестинско оро“ Sohrab ...

06.05.2018

Напишано од Јордан Костов. Продуцент: Бојан Угриновски. Перформери: Quartet Consonance (песни 1-8) – Здравко Ангелов [кларинет], Игор Бакрачевски [кларинет], Петар Христов [кларинет] и Сашко Темелковски [бас кларинет]. Јордан Костов [армоника, 9,10,11,13], Оливер Јосифовски [контрабас, ...

[преслушуваме] Jordan Kostov Extended Duos
The Wu Way [KING GONG Internacional]

05.05.2018

Снимено во Шангај во 2016. Напишано и импровизирано од Јордан Костов [армоника], Roman Stoylar [пијано], Brenda Ohana [вибрафон] и Peter Van de Loht [бас кларинет]. Дизајн на ...

[преслушуваме] Јордан Костов
Open Letter to Johny [KING GONG Internacional]

04.05.2018

Напишано од Јордан Костов, освен „Јано мори“ – музика: Кирил Манчевски, на традиционален текст. Јордан Костов [армоника], Maki Hachia [глас, објекти / 1,4], Miki Naoe [радио ...

[преслушуваме] Avadarxi Ensemble
Kavadarci Xi [KING GONG Internacional]

03.05.2018

Снимено на 8 јануари 2018 година. Изведено и импровизирано од Нинослав Спировски [кларинет], Бисера Базер [тромбон], Јордан Костов [армоника], Филип Буркршлиев [гитара], Гоце Наумов [тапани и ...

„Прво па женско“ по шести пат
3-6 мај 2018 МКЦ Скопје

01.05.2018

„6 часа работа, 6 часа култура, 6 часа активизам, 6 часа одмор“ е застапувачки предзнак на шестото издание на фестивалот за феминистичка култура и акција ...

Таткото на смут џезот, Bob James со два концертни настапи во Скопје
5 мај 2018 Македонска филхармонија, 19:30 22:00

30.04.2018

Концертната агенција и продукција 3 Гонга, ексклузивно го најавува светскиот мајстор на смут џезот, пијанистот Боб Џејмс со неговото Трио во сабота на 5 мај ...

[преслушуваме] Fighting Windmills
An Exercise in Surprise [Шарла]

27.04.2018

Напишано и продуцирано од Fighting Windmills Снимено од Младен Павлески во BPM Studio Дополнителни снимања: Ненад Трифуновски, BPM Studio Дополнителни снимања: Ивица Јанкуловски, Алшар студио Микс и мастеринг: Ивица ...

Утревечер концертна претпромоција на новиот албум на Темпера
18 април 2018 Станица 26 21:00

17.04.2018

Со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, утревечер, во организација на 3Гонга концерт ќе одржи македонската група „Темпера“. Во овој скопски бенд ...

Целовечерен џез-хепенинг со „Денес сè е џез“
30 април 2018 Македонска филхармонија 18:00

17.04.2018

Второто издание на манифестацијата „Today it’s all about jazz“ / „Денес сè е џез“ во организација на Здружението на џез-музичари и слободни уметници, ќе се ...

Kabadayas со концертна промоција на новиот албум „Од понеделник“
2 мај 2018 Станица 26 21:00

17.04.2018

Концертната промоција на новиот, втор по ред, албум на групата Kabadayas – „Од Понеделник…“ ќе се случи во среда, 2-ри мај во Станица 26 со ...

Fighting Windmills со свиречка промоција во Менада
26 април 2018 Менада 21:00

12.04.2018

Издавачката куќа Шарла ја најави свиречката промоција на петтиот албум на Fighting Windmills – An Exercise in Surprise која ќе се случи на 26 април во ...

Record Store Day #2 во МКЦ
21 април 2018 МКЦ 13:00

06.04.2018

Младинскиот културен центар и продавницата за плочи Ап(о)тека го најавуваат второто издание на светскиот настан на продавниците на плочи Record Store Day закажан за 21 април со почеток во 13 ...

[преслушуваме] 3ject
Homeverse

04.04.2018

Петар Лукиќ – пијано и клавијатури | Иван Петровски – гитара и синтисајзер | Александар Ванчовски – тапани и падови | Снимено, миксано и мастерирано во студио Enterprise | Обвивка: Наско Ѓорлев ...

DJ Jazzy Jeff во МКЦ
22 октомври 2018 МКЦ 21:00

30.03.2018

SureShotz Entertainment и Младинскиот културен центар од Скопје го најавија гостувањето на еден од најквалитетните хип-хоп диџеи и продуценти на сите времиња – Jazzy Jeff, на 22-ри ...

[преслушуваме] Фуснота
EP [самоиздание]

30.03.2018

Златко Андоновски .гитари и вокали | Никола Димески .тапани | Никола Гижаровски .бас | Љупчо Спиров .гитари и вокали | Емилија Дичковска .вокал | Христијан Николовски .тапан | Снимено, миксано ...