Секогаш работевме по наше
интервју со Christian Savill / Slowdive

08.06.2017

Поинерите на shoegaze-от Slowdive по 22 години се враќаат на сцената со својот истоимен камбек албум. Пред нивниот настап на фестивалот Здраво Млади, со гитаристот ...

Една песна не знаеме да ја отсвириме двапати
На проаѓање со… Игралом

22.12.2016

Дискретно и без големи најави, Игралом пристигнаа на српската алтернативна сцена со нивниот деби албум „Погрешна познанства“. Скопје ќе ги види за првпат во живо ...

На медиумите сè помалку им е потребна критика
интервју со Александар Драгаш, последниот рок критичар

24.11.2016

Од појавата на рокенролот, во најшироката смисла на зборот, паралелно му се приклучи и музичката критика, давајќи му вредносен суд, анализа и евалуација на предностите и ...

Светски еволуциски процес на дееволуцијата на човечката раса
интервју со Владо Манчевски, Lost Degeneros

22.10.2016

фотографии: Зден   Кои се тие Лост Дегенерос? Лост Дегенерос е еден дамнешен концепт, пластична група на артисти и љубители на музиката. Ја оформив заедно ...

Нашата различност е нашето оружје
интервју со ESC Life

15.10.2016

ESC Life е бенд од загрепска Трешњевка, егзистира од есента 2013 година и претставува унија од искусни музичари кои повеќе од една деценија опстојуваат на хрватската алтернативна сцена. ...

Banana Fish беше музичка авантура во непознатото
интервју со Игор Тошевски, Banana Fish

24.09.2016

Banana Fish се појави во средината на 80-тите години како музички експеримент на арт групата Зеро. Од самото основање се претстави како неформален музички сектор ...

Сите зависат од богатите, освен ако самиот не си богаташ
На проаѓање со… Кирчо Арсовски

15.09.2016

На 19 септември во Галеријата на Младинскиот Културен Центар е закажна втората самостојна изложба на цртежи на Кирчо Арсовски, фронтменот на култната кумановска банда Т.Б. ...

Заборавениот активист-херој и неговата нова инкарнација во бељаџија и уметник
интервју со Saul Williams

28.05.2016

Сол Вилиамс доаѓа од Њу Јорк, но и од многу други места. Го претставуваат како рапер, но тој е и многу други нешта. Заради видот ...

Треба да почнеме да размислуваме за живот во заедници
интервју со Genesis P-Orridge

10.05.2016

Зборот КУЛТНО/КУЛТЕН е еден од најновите аквизиции на медиокритетската маса која промовира и конзумира музика. Погледнете наоколу и ќе регистрирате еден куп реклами и написи, ...

Енергијата на панкот ја користевме за да изградиме наш сопствен свет
интервју со John Robb / The Membranes

19.02.2016

John Robb е легедарен авторитет во панк-рок круговите. ТВ и радио критичар и презентер, наградуван новинар, писател и уредник на влијателниот музички вебсајт и магазин ...

Андерграундот е поинаков концепт
интервју со Mark Reeder

11.02.2016

Музичар, продуцент, композитор, дизајнер, менаџер, филммејкер, сопственик на дискографска куќа, актер, новинар, истражувач… и уште многу тоа. Од комфорниот Манчестер 1978 се отиснува во, за него ...

04.02.2016

Од Битола, преку Београд до Беркли. Од репродуктивец и аранжер, преку автор до педагог. Беа потребни 35 години неговата музика да добие општа верификација и признание. ...

Нашиот став беше и остана бескомпромисен
интервју со Дејан Вучетиќ – Вуча, Darkwood Dub

03.02.2016

Ако за некој етаблиран бенд во регионов може да се каже дека со текот на годините успеа не само да опстане туку и убаво да ...

Импровизација ја доведува музиката на повисоко ниво
интервју со Darkwood dub | 29.1.2000

27.01.2016

Кога судбината рече дека Darkwood dub ќе дојдат на концерт на 29-ти јануари 2000-та во Младинскиот културен центар во Скопје, знаев дека моето двомесечно исчекување ...

Апстрактни, а реални „до коска“
Безбели апстраклије

18.11.2015

Теферич панк бендот од Сараево Безбели апстраклије, настанал како желба да се создаваат чисти мераклиски песни, а го сочинуваат вокалот и гитарист Харис Љумановиќ познат како Турбо ...

02.10.2015

  Кои се Tajçido и за што се застапуваат? Tajçido е бенд од Албанија кој се оформи пред само две години, но поединечно се обидувавме многу ...

Мис Слобода е излив на фрустрации, тага и надеж
Интервју со Телемама

21.09.2015

Во месец јуни во издание на Ако никој не свири се појави Мис Слобода, албумот првенец на Драгана Заревска, девојката која се потпишува како Телемама. ...

Продолжуваме таму каде што застанавме
интервју со Сашо Кленкоски | Телонаука Совршена

26.08.2015

По долги 30 години, Телонаука Совршена настапи за првпат во својата родна Струга, на 25-ти јули на Дримon фестивалот. Беше тоа уникатна прилика да се види и ...