• 23 септермври 2017 Ликовен Салон – Велес

  Шерафедин Курт во живо во Ликовен Салон 1. Natural Machine 2. Lijepa Emina 3. Ganymede Шерафедин Курт – електрична гитара, пиано, клавијатура Yamaha DX7 Алма Курт – глас, клавијатура   ;

  Read More +
 • 2-3 февруари 2018 Кинотека на Македонија

  Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Skopje Cinema City ја отпочнува новата година со својот прв настан или со таканареченото Зимско издание, на кое традиционално ќе репризира дел од филмовите од претходното, премиерно издание во 201...

  Read More +
 • режија: Martin McDonagh

  Тргнувајќи од славниот цитат на Маршал МекЛуан, „Медиумот е порака“, сценаристот и режисер Мартин МекДона во своето ново остварување „Три билборди надвор од Ебинг, Мисури“, земајќи ги токму билбордите како медиум на отворено кои со своите пораки м...

  Read More +
 • 27 март 2018 МКЦ 20:30

  Laibach со концерт во Скопје на 27-ми март го претставуваат фантастичниот нов албум Also Sprach Zarathustra пред македонската публика. По три години, една од највлијателните групи од екс-југословенските простори со убедливо најголем меѓународен ус...

  Read More +
 • My Personal Holiday [Балкан Велики]

  На оваа плоча Bernays Propaganda беа: Кристина Горовска – вокал, Васко Атанасоски – гитара, клавијатури и вокал, Џано Куч – тапани и перкусии и Ненад Трифуновски – бас. Снимено, миксано и продуцирано од Ненад Трифуновски во...

  Read More +

 • Warning: Division by zero in /home/kritikamk/kritika.mk/wp-content/themes/banda/app/libs/views/helpers/media.php on line 204

  за епидемијата на сексуалното вознемирување и насилство врз девојчињата, девојките и жените

  Тоа што сите го знаевме нè удри в лице, одеднаш и силно, во вторникот на 16 јануари точно напладне, со акцијата спроведена на социјалните медиуми, спакувана под заедничкиот именител #СегаКажувам. Сексуалното вознемирување и насилство врз девојчиња...

  Read More +
 • Jaded Azurites EP [Балкан Велики]

  Jaded Azurites е новиот проект на Mike Watt (Minutemen, Iggy Pop And The Stooges, fIREHOSE, Dos, Big Walnuts Yonder, Il Sogno del Marinaio) заедно со њујоркшката панк поетеса Karen Schoemer. На ова проширено издание Karen Schoemer е на вокал, Mike...

  Read More +
 • Носталгија за Tom Petty

  Видео: Божидар Јовановиќ и Александар Гавровски „Носталгија за Tom Petty“ е дел од албумот „Првиот Македонец во вселената“ Текст: Александар Гавровски; музика: Александар Гавровски со Вaско Атанасоски, Синиша Евтимов, Љупа Ангелов и Кристина Горов...

  Read More +
 • Танго Револуционер [Балкан Велики]

  „XAXAXA“ доаѓа од главниот град на Македонија – Скопје и ги има сите три машки членови на Bernays Propaganda. Танго Револуционер е нивниот деби албум од десет брзи, мелодични песни во најдобрата школа на Hüsker Dü, Dag Nasty и Rites of Sprin...

  Read More +
 • Социјалниот непрофитен центар – Задруга „Артикултура“, кој се востанови во мај минатата година во Битола како простор за дружење и поттикнување на независната алтернативна култура, неделиве се соочува со тековни административни проблеми кои ...

  Read More +
 • 13 и 14 јануари 2018 Канал 103

  Музичкото радио Канал 103 денес започнува со дводневниот „Македонски викенд на Канал 103“, каде во недела музичките соработници на радиото ќе го изберат домашниот „албум на годината“. Овие два дена Стотројка ја слави македонската музика, очекувајт...

  Read More +
 • Happiness Machines [Балкан Велики]

  Bernays Propaganda Happiness Machines Балкан Велики   Bernays Propaganda на овој албум беа Кристина Горовска на вокал, Васко Атанасоски на гитара, Џано Куч на тапани и Саша Павловиќ на бас. Снимeно, миксано и продуцирано од Валентино Скендеро...

  Read More +