• 7 декември 2017 Епицентар 23:59

  Клубот Епицентар го најавува гостувањето на италијанското psychedelic-acid-techno дуо Boston 168 кое ќе настапи во живо на 7-ми декември. Модерното, аналогно дуо составено од Sergio Pace и Vincenzo Ferramosca, двајца долгогодишни пријатели кои по ...

  Read More +
 • 16 декември 2017 МКЦ Скопје 12:00

  Љубителите на грамофонските плочи оваа година за првпат ќе имаат можност на 16-ти декември во Младинскиот културен центар во Скопје да бидат дел од првата македонска винил конвенција на која ќе учествуваат, изложуваат и разменуваат плочи голем бро...

  Read More +
 • 2 декември 2017 Капан ан 23:55

  Фестивалот на електронска музика, визуелни уметности и нови медиуми Desonanz и Таксират го најавуваат гостувањето на еклектичниот Opium Hum на 2 декември во клубот Капан ан. Opium Hum е музичкиот алијас на Michail Stangl, директор на Boiler Room B...

  Read More +
 • 4/12/2017 кино Фросина 23:30

  Во рамките на Таксират фестивал на 4-ти декември во киното Фросина, скопскиот квинтет Pluto’s Doubts ќе го промовираат својот долгоочекуван деби албум „Сизиф“. Pluto’s Doubts е музичка група од Скопје, која во период од две години поми...

  Read More +
 • 2 февруари 2018 МКЦ 21:00

  Младинскиот културен центар го најави концертот на еден од најактуелните нови бендови на американската инди сцената – Algiers кои своето прво доаѓање во Скопје го закажуваат на 2 февруари 2018. Algiers се политички „трезвено“ инди-рок трио ш...

  Read More +
 • 25/11/2017 Епицентар 23:59

  Респектабилниот германски електро-продуцент и пионер на жанрот – Anthony Rother вечерва на полноќ во клубот Епицентар за скопската публика ќе презентира ексклузивен клупски electro-house сет. Името на Anthony Rother и е добро познато на скоп...

  Read More +
 • Кон фестивалот Cinedays 9-19 ноември

  Од 9 до 19 ноември, во организација на Младинскиот културен центар се одржа 16-то издание на меѓународниот фестивал на европски филм Cinedays. Овогодинешното мото на фестивалот беше „Скопска линија, европска вожња“, а можеа да се проследат филмови...

  Read More +
 • Home

  Продуцирано од The ​​Black & Vice Social Club | Миксано од Ади Имери и DJ Гоце SAF. Мастер: DJ Goce SAF | Тапаните и вокалите снимени од Горан Ристевски во Almost Famous Studio Видеото режирано, снимено и продуцирано од Mert Asslani, BMA Broth...

  Read More +
 • 24/11/2017 Ап(о)тека МКЦ 12:00

  Младинскиот културен центар ве повикува на промоција на новиот албум на Горан Трајкоски – „Тешкиот глас на новите химни“ на 24 ноември во продавницата за плочи Ап(о)тека во МКЦ во 12 часот. Долгоочекуваниот албум на Горан Трајкоски – „...

  Read More +
 • 25 ноември 2017 МКЦ 21:00

  Метал-хардкор бендот Shock Troopers го прославува својата десетгодишнина од постоењето на групата со концерт на 25-ти ноември во Младинскиот културен центар во Скопје со почеток во 21:00 часот. Кирил Манчевски, Иван Јованов, Виктор Андоновски, Вла...

  Read More +
 • режија: Ѓорче Ставревски

  На затворањето на „Синедејс“ во неделата се случи македонската премиера на „Исцелител“, дебитантското остварување на режисерот Ѓорче Ставревски, кој по долгогодишна работа на ова негово прво чедо конечно ни го подари нам, на публиката, надевајќи с...

  Read More +
 • Самоглад

  Pluto’s Doubts Самоглад | од албумот Сизиф Режија: Борјан Стојков Камера: Лидија Гошева, Роберт Божиновски | Монтажа: Иван Костадинов | Пост-продукција: Томислав Акимовски Аудиото снимено во „Подрумот“ / Ангел Ќосев / Alshar / Ивица Јанкулов...

  Read More +