• Носталгија за Tom Petty

  Видео: Божидар Јовановиќ и Александар Гавровски „Носталгија за Tom Petty“ е дел од албумот „Првиот Македонец во вселената“ Текст: Александар Гавровски; музика: Александар Гавровски со Вaско Атанасоски, Синиша Евтимов, Љупа Ангелов и Кристина Горов...

  Read More +
 • Танго Револуционер [Балкан Велики]

  „XAXAXA“ доаѓа од главниот град на Македонија – Скопје и ги има сите три машки членови на Bernays Propaganda. Танго Револуционер е нивниот деби албум од десет брзи, мелодични песни во најдобрата школа на Hüsker Dü, Dag Nasty и Rites of Sprin...

  Read More +
 • Социјалниот непрофитен центар – Задруга „Артикултура“, кој се востанови во мај минатата година во Битола како простор за дружење и поттикнување на независната алтернативна култура, неделиве се соочува со тековни административни проблеми кои ...

  Read More +
 • 13 и 14 јануари 2018 Канал 103

  Музичкото радио Канал 103 денес започнува со дводневниот „Македонски викенд на Канал 103“, каде во недела музичките соработници на радиото ќе го изберат домашниот „албум на годината“. Овие два дена Стотројка ја слави македонската музика, очекувајт...

  Read More +
 • Happiness Machines [Балкан Велики]

  Bernays Propaganda Happiness Machines Балкан Велики   Bernays Propaganda на овој албум беа Кристина Горовска на вокал, Васко Атанасоски на гитара, Џано Куч на тапани и Саша Павловиќ на бас. Снимeно, миксано и продуцирано од Валентино Скендеро...

  Read More +
 • Не/Знаеш/Што/Е/Тоа/Човек [Балкан Велики]

  FxPxOx Не/Знаеш/Што/Е/Тоа/Човек Балкан Велики   „Еден од најдобрите бендови кои не сте ги слушнале. FxPxOx од Македонија, објавуваа за многу издавачки куќи. Обожавани од една рака луѓе кои им дадоа шанса да се покажат, FPO со последната плоча...

  Read More +
 • This Home Is Prepared LP [Балкан Велики]

  This Home Is Prepared This Home Is Prepared LP Балкан Велики   Првата група на Кристина Горовска од Bernays Propaganda со членови на FxPxOx, Чиста Околина и Xаxaxa. Снимено и миксано во студиото Blla Blla Blla… од Деко, септември 2003. ...

  Read More +
 • 13 јануари 2018 Епицентар 11:59

  Клубот Епицентар го најави гостувањето на грчкото електронско техно-амбиент дуо Future of Matter кое ќе се случи на 13 јануари на полноќ. Future of matter доаѓаат од Солун, а нивната приказна започнува со пасијата за длабоките и емотивни електронс...

  Read More +
 • „Метрополис“ Центар за култура – Битола 2017

  Музак Метрополис Центар за култура – Битола 2017 (CD 009)   Музика, аранжмани и продукција: Илија Талев / Музика за “Jungfrau”: Ивана Горгиевска / Музика за “Девојче”: Љубојна (Илија Талев) / Музика за “Бла...

  Read More +
 • Пионерот на електронската музика во Македонија – Илија Талев, познат како Xavier Acid, по 20-годишна творечка пауза реализираше уникатен електронски проект под името „Музак“ со албумот „Метрополис“, во це-де издание на битолскиот Центар за к...

  Read More +
 • Четириесет години по премиерата на првиот филм, односно, четвртата епизода од сагата „Војна на ѕвездите“ на Џорџ Лукас, и нешто помалку години од почетокот на моето игнорирање на овој серијал затоа што сите други го фалеа и го сакаа, решив за врем...

  Read More +
 • Aftermath

  Корбин е четворочлен бенд од Скопје, составен е од познати музичари од локалната сцена: вокалистот Даме Златков (Hellstrings), гитаристот Кристијан Евго (Alter Vivo, Клержо, La Colonie Volvox), тапанарот Влатко Нушев (Daltonovi, Modified Gods, Вер...

  Read More +