• кон „Кралот на Бетајнова“ од Иван Цанкар во изведба на Југословенско Драмско Позориште

  „Кралот на Бетајнова“ режија: Милан Нешковиќ, улоги: Ненад Јездиќ, Војин Ќетковиќ, Никола Ракочевиќ, Милена Живановиќ, Анѓелка Симиќ, Небојша Миловановиќ, Михајло Јанкетиќ, Мина Обрадовиќ   Цанкар има извонредно изострен осет за добро исконци...

  Read More +
 • Земја, можеби? [Критика 043]

  1 Не е за тебе. 11:16 2 Зелено, не е. 6:06 3 Не сум сигурен. 7:38 4 Најди ме. 5:29   Снимено во “one-take” на 21 март 1990 во Скопје. Електрична тремоло гитара и магнетофон манипулација: Тони Миќевиќ Разни инструменти: Саша Матиќ ...

  Read More +
 • Не е за тебе.

  Од истоименото ЕП на „Земја, можеби?“ Снимено во “one-take” на 21 март 1990 во Скопје. Електрична тремоло гитара и магнетофон манипулација: Тони Миќевиќ. Разни инструменти: Саша Матиќ.  

  Read More +
 • 18 април 2018 Станица 26 21:00

  Со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, утревечер, во организација на 3Гонга концерт ќе одржи македонската група „Темпера“. Во овој скопски бенд кој создава енергична музика и одлично функционира во живо членуваат музичари, кои зад себ...

  Read More +
 • 30 април 2018 Македонска филхармонија 18:00

  Второто издание на манифестацијата „Today it’s all about jazz“ / „Денес сè е џез“ во организација на Здружението на џез-музичари и слободни уметници, ќе се одржи на 30 април во Македонската филхармонија. Со почеток во 18 часот, па до доцните вечер...

  Read More +
 • 2 мај 2018 Станица 26 21:00

  Концертната промоција на новиот, втор по ред, албум на групата Kabadayas – „Од Понеделник…“ ќе се случи во среда, 2-ри мај во Станица 26 со почеток во 21 часот. За Кабадајас, со Ѓоле Максимовски: Се инспириравме од кабадајлукот како карактер...

  Read More +
 • Од „Таинствените списи на древната Фиромеја”

  Врнеше цела ноќ, неколку овенати листови правеа сенки врз единствената преостаната книга, насловена како: „Како да запрашаш и да го добиеш тоа што најмногу го посакуваш“. Прилично долг наслов за една книга, помисли. Всушност, насловот ја открива к...

  Read More +
 • 26 април 2018 Менада 21:00

  Издавачката куќа Шарла ја најави свиречката промоција на петтиот албум на Fighting Windmills – An Exercise in Surprise која ќе се случи на 26 април во клубот Менада во Скопје. За новиот издавачки зафат, Шарла најавува: „Како некаков скопски ‘fool ...

  Read More +
 • Shame

    Од деби EP-то на Мартина Блажеска – “World on a String”

  Read More +
 • кон „Играч број 1“ на Стивен Спилберг

  Трите термини на големите холивудски студија за пласирање на своите нови блокбастери се Велигденските празници, летото и Божиќните и Новогодишните празници. Првиот од нив мајсторски го искористија „Ворнер брадерс“ и нивните помали сателити, подару...

  Read More +
 • 21 април 2018 МКЦ 13:00

  Младинскиот културен центар и продавницата за плочи Ап(о)тека го најавуваат второто издание на светскиот настан на продавниците на плочи Record Store Day закажан за 21 април со почеток во 13 часот на платото пред МКЦ. На програмата на овогодинешни...

  Read More +
 • Homeverse

  Петар Лукиќ – пијано и клавијатури | Иван Петровски – гитара и синтисајзер | Александар Ванчовски – тапани и падови | Снимено, миксано и мастерирано во студио Enterprise | Обвивка: Наско Ѓорлев / Chubby’s Art | Diamond Eyes...

  Read More +