• 23 мај 2018 МКЦ 21:00

  Mooger Fooger на 23 мај на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје ќе ја претстави концертна промоција на новиот, десетти албумот „Татко“. Десеттиот албум, насловен „Татко“ содржи 10 песни. Сниман и миксан е во студио „Тра Ла Ла“, со пр...

  Read More +
 • Ignorance And Knowledge [Критика 046]

  1 Stop The Time 3:11 2 Micromegas 2:11 3 Starry-Eyed Girl 5:20 4 Wonderland 5:30 5 In The Lion’s Mouth 3:39 6 Wild West 4:57 7 Youngsters 4:56 8 Out Of This Cage 3:45 9 Bodyguard 3:45 10 Run Through The Wood 7:00 Frontal Cortex се Стојанчо А...

  Read More +
 • Nobody’s Slave

  “Nobody’s Slave” од вториот албум на Steel Temple – Nobody’s Slave, објавен во октомври 2016 година од Miner Records. Steel Temple се Филип Филиповски – вокал, Адријан Петров – гитари, Маријан Петровски &#...

  Read More +
 • кон романот „Земја на бегалци“ на Кица Колбе (ИЛИ-ИЛИ, мај 2018)

  Еминентната писателка Кица Колбе, добитничката на престижната награда „Роман на годината“ во 2006 за „Снегот во Казабланка“, деновиве ни подари нов, возбудлив роман, насловен „Земја на бегалци“. Како и во претходните книги, и во нејзиното ново ром...

  Read More +
 • Invisibiology [Балкан Велики]

  Сите песни напишани и снимени од 2012 до 2017 од Леонард Котевски во неговата и во дневната соба на Раде Јордановски. Уредено и мастерирано Дени Крстев во Студио 1060, април-мај 2018. Дизајн на обвивка: Синиша Цветковски. Извршен продуцент: Васко ...

  Read More +
 • 9 мај 2018 Password Place 20:00

  Пасворд Продакшн и бендот Smut ја најавуваат промоцијата на новиот албум „Тие се насекаде“. Македонскиот метал-кор бенд кој е една од најценетите групи во овој дел од Европа и основоположник на овој стил во регионот, по точно 5 години работа на но...

  Read More +
 • 8 мај 2018 Плато пред МКЦ 20:00

  На платото пред МКЦ, вечерва во 20 часот ќе биде промовиран првиот том на Македонската рок енциклопедија.     По шестгодишно истражување на македонско музичко наследство на периодот од 1963 до 2018 година, во првиот том на „Македонската ...

  Read More +
 • кон „Опсесија“ на Националниот театар од Лондон Барбикан

  Кон „Опсесија“ на Националниот театар од Лондон Барбикан, по филмот на Лукино Висконти и по драматизацијата на романот на Џејмс Кејн „Поштарот секогаш ѕвони двапати“. Адаптација: Јан Петер Геритс. Режија: Иво ван Хове. Улоги: Џуд Ло, Роберт де Хог...

  Read More +
 • интервју со Robert “Bucket” Hingley од The Toasters

  © Зденко Петровски   Петар Младеновски: Колку долго сте веќе на оваа турнеја? Robert “Bucket” Hingley: На оваа турнеја до сега 6 недели и уште две остануваат. Оваа е од пократките. Ама никогаш не застануваш. Со години така, бевте ...

  Read More +
 • Леб и заби [Балкан Велики | Geenger Records]

  Продуцирано и аранжирано од Васко Атанасоски. Сите песни: Васко Атанасоски, освен „Дај некој благослов“ Никола Стојковски, „Во ладна соба“ Grant Hart, „Црни денови“ Druggy и „Невестинско оро“ Sohrab Habibion. Сите текстови напишани од Васко Атанас...

  Read More +
 • кон премиерата на претставата „Јулие Цезар“ во продукција на Народниот театар од Битола

  Народниот театар од Битола, на 28 април ја одржа премиерата на претставата „Јулие Цезар (res publica или cosa nostra)“, прва од одобрената програма за работа, за 2018 година. Според трагедијата на Шекспир, но и со вклучени делови од други текстови...

  Read More +
 • Младо беспомошно слонче: Музика за театар [KING GONG Internacional]

  Напишано од Јордан Костов. Продуцент: Бојан Угриновски. Перформери: Quartet Consonance (песни 1-8) – Здравко Ангелов [кларинет], Игор Бакрачевски [кларинет], Петар Христов [кларинет] и Сашко Темелковски [бас кларинет]. Јордан Костов [армоник...

  Read More +