• Глинено око / Дозволи ми промена, сингл [Југодиск]

  Глинено око: музика – Александар Стефановски – Јаблан. Дозволи ми промена: музика – Кокан Пандиловски. Александар Стефановски – Јаблан: гитара, Кокан Пандиловски: гитара, Трајко Каров: тапани и Тодор Василев – Тоше: г...

  Read More +
 • 21 век EP [Балкан Велики]

  21 век се Васко Атанасоски, Раде Јордановски и Дени Крстев. Песните напишани од 21 век за време на две проби на 14-ти и 26-ти август. Снимено, миксано и мастериранио од Дени Крстев во Студио 1060 во Скопје. Извршен продуцент: Васко Атанасоски. 14 ...

  Read More +
 • Broken Fragments of Memories, An Abstract Sound Compilation [AMPEFF Records]

  Amplidyne Effect, Тони Димитров, Нискоградба, Post Global Trio, Muzak, Mnemonic45, Analogie, Самоил Радински, sin.us, Slow Tremor, Kronom и Entartete Musik (Македонија), Solipsism (Велика Британија), Christophe Bailleau, A Limb (Белгија), Whettman...

  Read More +
 • За интерпретацијата на Џон Апдајк на митот за Хамлет во романот „Гертруда и Клаудиј“

  Вилијам Шекспир ги градел своите бесмртни трагедии од сублиматите на митовите што го возбудувале неговиот драмски и книжевен талент. Приказната за Хамлет е цивилизациска парадигма, литерарна и театарска координата и извор на анализи и толкувања од...

  Read More +
 • Lee

  BDM ft. Yova Lee | Paragon Records |

  Read More +
 • Гробот на еден робот [KRAN Records]

  ГРОБОТ НА ЕДЕН РОБОТ by ANNA O.

  Read More +
 • Пинокио

  Музика, лирика и аранжман: Ристо Вртев. Снимено во Студио Алшар. Снимател: Ивица Јанкуловски. Актери: Петар Стевановиќ, Славен Арсовски и Иван Вртев. Сценарио и режија: Иван Вртев. Продукција: Aurelio и Tomato.     Што ли тајфа држи в ра...

  Read More +
 • кон „Мизантроп“ во продукција на Комеди Франсез

  режија: Клемен Ервиен Лежер главни улоги: Лои Корбери, Аделин Дерми, Ерик Женовезе, Џенифер Декер, Серж Бадасариан и Флоренс Виала   „Мизантроп“, најзагадочната пиеса на Молиер, останува да виси во жанровските определби. Дали е тоа комедија? ...

  Read More +
 • ToBeContinued … 2018 [AMPEFF]

  Овој материјал беше снимен во живо на фестивалот “ToBeContinued … 2018″ на 24 март во 2018 година. Настапувајќи за првпат како Meissa Ionis, Мартин Георгиевски тековно ги истражуваше звуците и елементите комбинирајќи ги во 30-мин...

  Read More +
 • Gamblin’ Man

  Од деби албумот на The Mole Pack – “Gambling Man”. Димитар Даневски (ритам и соло гитара), Александар Ѓорѓиески (вокал и усна хармоника), Теодор Бошков (бас гитара) и Глигор “Гишо” Динев (тапани). Музика и текст: Димитар Даневски. Снимено, м...

  Read More +
 • Izlazi Sunce EP [Балкан Велики]

  ŠećeЯ е соло проект на Тена Рак од Вараждин, Хрватска. Музиката и текстовите се на Тена Рак.  Снимено, миксано и мастерирано од Дени Крстев во Студио 1060 во Скопје, март-април 2018. Продуцентка: Тена Рак. Дизајн на обвивка: Кристина Горовска. Изв...

  Read More +
 • Кон „плагијаторските“ сублимати во романите „Фукоовото нишало“ и „Прашките гробишта“ на Умберто Еко

  Умберто Еко во отровните мисли на Симоне Симонини ни предлага една вознемирувачка студија за фалсификувањето. Самата помисла дека плагијаризмот е правен престап, ние имаме импулс што побрзо да избегаме од него. Симоне Симонини тоа го прави на еден...

  Read More +