12.09.2014

Пристапот „религија во музика“ не само што не ми носи ниту најмал предизвик туку најчесто и ме оттргнува од потенцијално возбудливи изведувачи. Без разлика дали ...

09.09.2014

Овa е (модерен) shoegazing/dreampop/drone бенд со hardcorebackground од Филаделфија и е проект  на  вокалистот Dominic Palermo, кој исто така беше член на Horror Show и ...

FC Apatride UTD
Firing the Truth

08.09.2014

Кој би помислил дека бенд, кој во својата дискографија има песни како Jah is Dead и No Dreadlocks, би можел да биде всушност рутс реге ...

Темпера
Играј!!!

02.09.2014

Ако ја тргнеме настрана вообичаената домородна скепса кон сето она што како звучен запис го изнедрува современата македонска музичка сцена, тогаш пројавата на ТЕМПЕРА би ...

02.09.2014

„Пустините“ е значењето на името на ова чудо од музички состав во буквална смисла на зборот, кој не само што стана заштитен знак на World ...

Molokai
Rack Attack 2.0

01.09.2014

Ако првиот албум на инструменталното сурф трио Molokai насловен како You Surf, We Send Piranhas (2011, Направи заедно)  во основа беше фуриозна колекција од сурф-панк ...

Holly Herndon
Movement

31.08.2014

Movement на Holly Herndon е еден од најубавите албуми со современа музика од последниве години. Рамо до рамо со некои истакнати авангардни и академски дела ...

31.08.2014

Том Барман е мојот прв вистински идол. Ја имав таа среќа да налетам на неговиот прв албум во времето кога вистински се заинтересирав за музиката ...

Swans
The Seer

31.08.2014

Вероотстапник / Apostate Ако земеш да ја видиш историјата на Swans, музичката патека на тој бенд е слична на искуствата на америчко момче кое си ...

31.08.2014

Горан Бреговиќ е една од оние екс-ју фигури кои од секогаш придонесувале за зголемено чувство на гадење кога неговата музика била во моја близина. Роден ...

White Lung
Deep Fantasy

31.08.2014

После нормаланата две годишна пауза помеѓу издавање на албуми, во летото господово 2014то излезе третото LP на White Lung, наречено Deep Fantasy. На оваа плоча ...

Apollo Brown
Thirty Eight

31.08.2014

Појавувањето на формалната групација на продуценти и артисти позната како „Мело Мјузик Груп“, естаблираше нешто што малкумина можеа да го предвидат- нови стандарди на продукција, ...

Quasimoto
Yessir Whatever

31.08.2014

Quasimoto е артист кој долго време е присутен во етерот, но артист кој не и е доволно познат на широката публика. На кратко, Quasimoto всушност ...

Archie Bronson Outfit
Wild Crush

30.08.2014

Првин беше “кокос”, па дојде “дивиот флерт”. Симпатично замислено и цврсто отсвирено, со многу гаражно рокање и психоделија. Сето тоа штима доколку не знаеме какви ...

Lust For Youth
International

30.08.2014

Во последниве неколку години една од поинтересните музички сцени секако е таканаречената New Way of Danish Fuck You, која се движи околу одличната Posh isolation ...

Kitty, Daisy and Lewis
Kitty, Daisy and Lewis

30.08.2014

Повикувајќи се, меѓу другото, на ритам и блуз џинови како Луис Џордан, кај кого јасно се препознава никулецот на рокенролот, тројца тинејџери од северен Лондон ...

The Horrors
Luminous

30.08.2014

Бушавите момци од Соутенд [UK] по три години од нивното последно издание се враќаат со нов албум. Интересно е да се чуе како нивниот звук ...

The Notwist
Close to the Glass

27.08.2014

Требаше да поминат цели шест години од последната плоча на The Notwist (The Devil, You + Me) за да дојдеме до новиот албум Close to ...