Светска премиера на „Црнила ремикс“ на фестивалот „Здраво Млади“

1 септември 2018, МКЦ Скопје

Фестивалот на нова музика Здраво Млади на овогодинешното издание на фестивалот на 1 септември во Младинскиот културен центар во Скопје ја најави светската премиера на театарската претстава „Црнила ремикс“.

crnila remiks

„Црнила ремикс“ е едно поразлично видување на класичното драмско дело на Коле Чашуле ставено во контекст на урбан хип-хоп албум. Музичко драмски перформанс со несекојдневен пристап, со специфична актерска изведба, кој низ оригиналните препев и музика на „Зад Аголот“ нè носи во еден нов сублимат помеѓу драмата и хип-хоп субкултурата. Идејата и режијата е на Јордан Симонов, музика и препевот на Дарко Димитриески и Павле Димковски („Зад Аголот“). Улогите ги толкуваат: Стефан Вујисиќ како Луков, Александар Михајловски Хонда како Фезлиев, Владимир Петровиќ како Иван, Горан Ников како Методи, Ненад Анѓелковиќ како Младичот, Сања Арсовска како Неда и Павле Димковски во улогата на Христов.
Асистентот на режија е Виктор Рубен, сценографка и костимографка е Илина Ангеловска, видеото е на Милан Блажевски, дизајнер на тон е Симон Кипровски, дизајнер на светло Илија Тарчуловски и графичкиот дизајн е на Бисера Михајловска. Фотографиите се на Кире Галевски.

На годинешното издание на Здраво Млади ќе имате можност да ги видете и слушнете следните изведувачи: Cigarettes After Sex (САД), Wooden Shjips (САД), Repetitor (Србија), Blanck Mass (Англија), Flohio (Англија), Palindrom (Македонија), Eric Copeland (САД), DJ Fitz (Р.Ирска), Donplaya X Bon Praskiza (Македонија), Druggy (Македонија), Ogie x Petr (Македонија), Црнила ремикс и 5+ Бенд.
Билети за фестивалот Здраво Млади во продажба преку продажната мрежа на МК Тикетс и на Билетарница МКЦ по цена од 600 денари. На денот на фестивалот цената на билетот ќе изнесува 800 денари.