Illa J со настап во живо во МКЦ

10 февруари 2018 МКЦ

Funky Fresh и Младинскиот културен центар го најавуваат гостувањето на Illa J кој со настап во живо ќе се претстави на скопската публика на 10-ти февруари во Денсинг салата на МКЦ.

IJ-mkc

10 февруари во хип хоп-от е датата на која нè напушти еден од најголемите. На тој ден 2006 година, музиката остана без James Dewitt Yancey – J Dilla. Годинава, на 12-годишнината од неговото прерано заминување, Funky Fresh во соработка со МКЦ го најавува Illa J (Детроит, САД), помладиот брат на J Dilla, член на Slum Village и Yancey Boys, пеач, рапер, продуцент, музички автор, добар на микрофонот, на MPC-то, на грамофоните, на клавијатурите и на бас гитарата. Во својата 9 годишна кариера има два соло албуми, два албуми со Slum Village, еден со Yancey Boys, два EP-ја, два официјални микстејпи и многу гостувања (J Dilla, Bishop Lamont, Black Milk).

Illa J ќе се претстави пред нашата публика со настап во живо, микс од „живи” инструменти и “dj” инструментали. Во склоп на вечерта очекувајте и специјален J Dilla “MPC” перформанс од битмејкерот Nin Vibe (Raw’n’Wicked, Скопје), а боите на Funky Fresh вечерта ќе ги „бранат” со свои “Dilla” сетови DJ ChvareDJ Drazi Drags и Гоце (С.А.Ф.).

Настанот ќе се одржи во Денсинг салата на МКЦ, на 10 февруари 2018, со почеток во 22 часот. Цената на билетите, од 1-ви јануари 400 денари, а на самиот влез, 600 денари. Билетите ќе можат да се набават и во продажната мрежа на mktickets.mkkupikartizase.com и на билетарата на МКЦ.