[преслушуваме] Корбин

Aftermath

Корбин е четворочлен бенд од Скопје, составен е од познати музичари од локалната сцена: вокалистот Даме Златков (Hellstrings), гитаристот Кристијан Евго (Alter Vivo, Клержо, La Colonie Volvox), тапанарот Влатко Нушев (Daltonovi, Modified Gods, Верка, Chromatic Point) и басистот Бојан Новевски (Pig B.C., Alcos Saloon, Next Generation). Нивната музика се опишува како мелодична, тешка и комплексна. Бендот одбива да биде сместен во некој жанр. Често користејќи нередовни временски интервали и тешки рифови, Корбин се посветени на создавање разноврсни текстури и суб-жанровско временско патување. Сепак, вистински начин да се искуси бендот е на нивните настапи во живо. Нивниот прв сингл “There will be fire” беше објавен на 22 декември 2013 година.
Во Корбин свират и пеат Даме Златков на вокал, Кристијан Евго на електрична гитара, Бојан Новевски на бас и Влатко Нушев на тапани.

Албумот Aftermath е снимен и миксан од Дарко Даровски во МКЦ, Скопје. Продуциран од Дарко Даровски и Корбин. Мастерингот е направен од Ed Brooks, Resonant Mastering, Сиетл, во декември 2017.