| Архива |

Alice BrightSky

Lover’s Fate

„Jeff Buckley ја среќава Alanis Morrisette. Мелодични фолк-рок песни за посакувањето, чекањето, копнежот и заминувањето.“ – гласи скромната самопромоција на Alice BrightSky на нејзината официјална […]

Tajçido

Tajçido

Грувот како движечка енергија која доминира на истоимениот албум на составот Tajçido, некој би рекол уште еден диско-панк бенд во транзиционата низа креации на new […]

Culture Development

Еднаш свет изградив…

Совршено време за „бес“, помислив при првото преслушување на „Еднаш свет изградив…“, 10-те песни и приказни од последниот споменар на Culture Development кои неодоливо водат […]

Леб и сол во живо

М1 студио | Радио телевизија Скопје | 1985

Леб и сол во живо во М1 студиото на Радио телевизија Скопје, 1985  

Икезин

Фанзин | Куманово

Икезин е личан, локалан па и интернационалан „направи сам“ фанзин. Пишуе за што сака, искача кд стигне, хонорари не плаќа, кусур не враќа. Сви грешке […]

Delirium tremens

Благоја Ристески – Платнар

ЖИВОТОТ КАКО SOBRIA EBRIETAS Кон монодрамата Delirium tremens од Благоја Ристески – Платнар   Состојбата на свеста опфатена со реторичката фигура Sobria ebrietas, воведена од […]

Dedicated for Life

By All Means

Еволуцијата е факт. За човечкиот род, ама и за музичките групи. Ако природата сама прави селекција при распоредот во ланецот на исхрана, бендовите отсекогаш имале […]

BLLA BLLA BLLA

Oversky Balkanishe Re-Form

Сигурно сте забележале дека „реформа“ е омилениот збор на нашите политичари во текот на целата транзиција, а неговата употреба особено се зголеми откако станавме „земја […]

Bill Skins Fifth

Bill Skins Fifth

Кога создаваат нешто навистина оригинално, музичарите знаат да станат претерано сериозни за свое, но и за доброто на обожавателите на нивниот материјал. Изразувањето идеи во […]

Portico Quartet

Portico Quartet

Ни џезерите повеќе не се она што беа. Некогаш важеше стереотипот дека овие музичари се црномурести чичиња со ретка коса, кои одамна ја поминале 50 […]

Foltin

Lo-Lee-Ta-Too

Законите на музичката „физика“ отсекогаш ги ограничувале или популаризирале вистинските креативци. Ако дозволиш, силната поп-гравитација ќе те одвлечка на уметничкото дно, ама затоа ќе те […]

Гоце Стевковски Септет

7 Stories

Се чини дека бројот седум е универзално прифатен во многу култури, и на западот и на истокот, како среќен или свет број. И се чини […]

Muhamed Ibrahimi

Fly

Негибнатото изведување на традиционалната музика – без разлика која нација или земја со неа најсилно се идентификува – најчесто не е, меѓутоа, може и да […]

Bernays propaganda

EP

Благодарејќи на Bernays propaganda и нивното дебитанстско “мало издание” Скопје е повторно вратено на балканската, па и пошироко, музичка мапа. Необременети со минатото, осведочените стрејтери […]

Grimes

Visions

Тазе електронски звуци доаѓаат од Канада и како епидемија, клик по клик се шират по интернетот и преку блоговите ги освојуваат друштвените мрежи. Пионер на […]

Crash Test Dummies

Give Yourself A Hand

Шест години по одличниот “God Shuffled His Feet”, Канаѓаните Crash Test Dummies се враќаат на светската рокенрол сцена. Ако меѓу првиот (“The Ghosts That Haunt […]

Oval

Ovalprocess

Oval AKA Markus Popp поголемиот дел од својте звуци ги креира и манипулира на својот сопствен Ovalprocess софтвер. Неговата музика се движи од амбиентална, експериментална, […]

Girls Against Boys

Freak*on*ica

Космички совршено. Спротивставување на сите механички принципи. Несфатливо прецизно. Доказ за тоа е и нивното минато што го сочинуваат изданијата за издавачката куќа Touch and […]

Тротоар, списание за популарна музика и филм

Тротоар, нулти број, јуни 1993 ММ, Rage against the Machine, Lemonheads, Од македонските тротоари, It’s not only rock’n’roll (Slint vs The Roses), Bob Mould портрет, […]

Morcheeba

Big Calm

Долго време им требаше на Рос (Ross Godfrey, 21), Пол (Paul Godfrey, 26) и Скаи (Skye Edwards, 25) за да го потпишат првиот договор за […]

Big Lucky Carter

Lucky 13

Долго се мислев што попрво да кажам за овој албум, зашто е тешко да го оценуваш она што многу ти се допаѓа. Барем мене ми […]

Tom Petty and The Heartbreakers

Echo

ЕХОТО НА СВЕТЛАТА ГИТАРА   По објавувањето на мега хитот „Последниот танц на Мери Џејн“ (Mery Jane’s Last Dance) во 1993 и компилацијата што го […]

Чиста Околина

Новиот аспект на старата школа

Овие момци не ќе запеат ни за еден грам. Децидно населени во хип хоп просторот, скопската дружина Чиста Околина јуришно рецитира на својот касетен деби […]

Cloud Nothings

Attack On Memory

Певливи панк рефрени полни со челична волна и обвиткани во фолија. Ова можеби е една од најсликовитите дефиниции за музиката која се наоѓа на новиот […]

Tindersticks

The Something Rain

Ако досега не сте чуле ништо од музиката на Tindersticks ќе си дозволам да бидам груб и да ве прашам дали досега просто сте спиеле на […]