| Дискурс |

Кога шепотот се претвора во вресок

Кон збирката раскази „Другата страна“ од Ѓорѓи Крстевски во издание на Бегемот, Скопје, 2019

„Длабоко гледајќи во мракот, долго стоев, се прашував, се плашев, се сомневав, сонував соништа што ниту еден смртник не се осмели да сонува пред тоа“, [...]
Брутална сатира

Кон романот „Серотонин“ на Мишел Уелбек во издание на „Три“, Скопје, 2019

После култниот роман „Покорување“ кој предизвика бура реакции во Франција, Уелбек повторно се враќа со уште една страотна сатира која овојпат е тематизирана од областа [...]
Експресионистичка апологија на политичката деструктивност

Кон претставите „Хамлет“ и „Елизавета Бам“ на Кристијан Вајзе во изведба на Горки театар од Берлин

Кристијан Вајзе е режисерска појава која станува своевидна револуција во театарското промислување на дваесет и првиот век. Густиот сценски ракопис со радикална визуелна и актерска [...]
Соголување на страста

Кон претставите „Ромео и Јулија“ и „Дантоновата смрт“ на режисерката Џете Стекел / Талија театар, Хамбург

Есенцијата на страста е, се чини, она најнедопреното во промислувањето на секој драмски текст. Концептуалното врамување е ориентир за читање на слоевите меѓу репликите, меѓу [...]
Метафизика на месингот

Кон романот „Исцелување на светот“ од Слободан Шнајдер во издание на Антолог, Скопје, 2019

Прашањето на идентитетот е начин на залекување на внатрешната индигнација. Она чувство што ја прекорува гордоста која без премислување сака да го залепи местото за [...]
[рецензија] Sunn O)))

Life metal [Southern Lord 2019]

Life Metal, последното долгосвиречко остварување на Sunn O))) е издадено пред една година за Денот на продавниците на плочи. Снимен е во Чикаго во јули [...]
Вирусов не знае со кого си фатил работа

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: @ Минхен, Марибор, Крањ, Нови Сад

Иако прописно нè исплашија вестите за некој вирус кој го напаѓа човештвото, 800 км од Гент до Минхен воопшто меѓу нас не предизвикаа двојба за [...]
Комплексна зоо симбиоза

Кон збирката раскази „Зоостории“ на Владимир Мартиновски во издание на Бегемот, Скопје, 2019

Кога ќе ги прочитате седумдесет и седумте кратки раскази на Владимир Мартиновски едноставно наречени „Зоостории“ прво што ќе ви падне на ум е тоа дека [...]
Длабока неореалистична вертикала

кон романот „Аб’т“ од Оливера Ќорвезироска во издание на Или-Или, Скопје, 2019

Бунарот е потајно библиско место. Темно архаично засолниште на древни копнежи и проклетства. Многу цивилизациски важни личности го барале тој бунар на вечната младост и [...]
Ќе издржиме затоа што е супер да си човек

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: @ WORM, Skatepark и Radio Urgent.fm

Некако брзо ни помина патот од Берлин до Ротердам иако станува збор за 700 км. Знаејќи колку малку спиевме во Полска и во Берлин неминовно [...]
Го изгубив лап-топот ама имам бркови, свирам во Бернејс, уште 7 настапи до крајот на турнејава и еден куп нови другари

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: @ Chmury, Dragon Social Club и Schokoladen

Пуштивбркови. Ме немаше со репортов едно 4-5 дена. Добро си поминуваме. Тоа се три факта кои морам да ги спомнам пред да продолжам со пишување. [...]
Квинтесенцијата на правта на Гонзаго

Кон „Хамлет“ на Вустер груп, Њујорк, во режија на Елилзабет ЛаКомт

Верзијата на „Хамлет“ на Вустер груп конечно се искачува на она трето ниво на „театар во театар во театар“, состојба која е спремна режијата на [...]
Еееех, тежок живот уметнички

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 29 март @ Kabinet MÚZ (Брно, Чешка)

После вчерашната незаборавна забава во Прага стандардите за добро поминато време ни се покачија за добри 30%. Полни со позитива го возиме за нас добро [...]
Рибите пливаа, љиљаците летаа, цвеќињата цветаа

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 28 март @ Žižkovská Noc (Прага, Чешка)

Вчера во Моравија, денес во Бохемија, а двата дена цело време во Чешка. Ај, сеа!!! Како што на сите нас во Македонија ни е познато [...]
Драматиката на урбаната митологија

Кон поетската збирка „Средни години“ од Алеш Мустар во издание на „Или-Или“, Скопје, 2019

Живеејќи го секојдневието, ние многу ретко посветуваме внимание на неговата скриена драматика. Покрај нас, зад нас, околу нас, во нашето сеќавање а и со нас [...]
Панкот не е само музика, туку е повеќе став

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 27 март @ •sf•miniramp•diy• (Оломоуч, Чешка)

Влегуваме во Моравија, како Кирил и Методиј... добро 1000+ години покасно и не на барање на Ростислав туку на •sf•miniramp•diy•, симпатично скејт-панкерско место близу реката [...]
Ако си пример, биди до крај

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 26 март @ Nová Cvernovka (Братислава, Словачка)

Денес мене ми е ред да возам. Искрено, едвај дочекав. Кога си на турнеја во мала кола некогаш возачкото место е најудобно. Сé е тоа [...]
Не треба многу за поштен бенд да биде среќен

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 25 март @ клуб Edison Bar & Ink (Унгарија)

Тргнавме од Ниш за Будимпешта одма после концертот (1 после полноќ) затоа што 600 км не се заебанција. Стигнавме на граница околу 6 сабајле и [...]
Лесно е да си млад и успешен, ајде да те видиме да си стар и неуспешен

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 24 март @ клуб Feedback (Србија)

Дојде и тој вторник 24 март 2020. Тргаме на европска турнеја со Бернејс, прва во 4 години. Некогаш бевме познати како друмски воини, бевме млади [...]
Адреналинскиот јазик на монотонијата

Кон „Шекспировите сонети“ и „Басните на Лафонтен“ во режија на Роберт Вилсон

Секоја претстава е своевидно преиспитување на театарската естетика и потрага по друг јазик, друга, пофатална визуелизација и пружена рака за спас од недореченост. Токму во [...]
Стихови како чекори, песни како бескрај

Кон поетската збирка „Жалба до музата“ од Џери Марфи во издание на ПНВ Публикации, Скопје, 2019

Оваа поетска збирка ни покажува на еден многу едноставен начин дека за љубовта може да се пишува многу поинаку од конвенционалното топење на стиховите во [...]
Берза на винили во Куманово

7 март 2020 Dublin Coffee Shop

Првата мартовска сабота годинава, 7-ми март во Куманово ќе биде означена со пладневниот почеток на Берза на винили, организирана од Марко Стојковски (Boiling Point , [...]
Канибализмот и гладните фурии

Кон претставата „Тиест“ од Сенека во режија на Томас Жоли

Експресионистичкиот театарски уметник Томас Жоли фуризно ја „воскреснува“ најславната зачувана трагедија на Сенека помладиот „Тиест“ распостилајќи ја во еден колорит кој пече и останува како [...]
Сурова бајка во море од отров

Кон романот „Човекот што зборуваше змиски“ од Андрус Кивирахк, ПНВ Публикации, Скопје, 2019

Она што прво пролетува низ главата кога го читате овој неверојатен роман е епска научна фантастика. Но, приказната и претопувањето на ликовите наведуваат на едно [...]
Сјајот на компримираната импресија

Кон збирката раскази „50 раскази“ од Жил Менар/Живко Гроздановски [Бегемот, 2019]

Жил Менар напишал десет збирки со кратки раскази. Одблесоци од неколку животи полни со желби, копнежи, матни и таинствени страсти, интерпретации на класични модели, чудни [...]
Преиспитување на силата

За поемата „Крале Марко по вторпат“ од Славчо Ковилоски

Во срцето на четиринаесеттиот век и големите страдања на Европа каде црната смрт покосила повеќе од 25 милиони луѓе и каде витештвото не можело да [...]
Човекот кој навистина паднал на Земјата
Дејвид Боуви остави ѕвездена прашина на овоземската површина и си замина онаму каде што најмногу сакаше, онаму од каде што и се приземји во филмот [...]