| Добра струја |

[преслушуваме] Глигор Кондовски

Беседа LP (live improvisation) [Шарла]

музикаГлигор Кондовски Beseda LP (live improvisation) by Gligor Kondovski
[преслушуваме] Летечки пекинезери

Летечки пекинезери [Skopje Jazz Festival Records]

Бојан Петков ► гитара, перкусии (8) | Кирил Туфекчиевски ► контрабас | Славчо Коцев ► тапани | Иво Солдатовиќ ► кларинет (освен 7 и 9), [...]
Измамникот на нашата беневолентност

Кон „Тартиф“ на Молиер во продукција на „Театарот на Таганка“, Москва, во режија на Јуруј Муравицкиј

Новото видување на секогаш провокативниот драмски текст на Молиер „Тартиф“ се придружува на големите тенденции на режисерите да ги приближат главните ликови, жртви на Тартифовото [...]
[преслушуваме] Димитра

Скитник [Шарла сингл клуб]

◄ музика и текст ▲ Димитра Цилевска ▼ Skitnik by Dimitra Со штит кон сите опасности, гнасно значење, а краснопис. Стандарди во вис, а никако [...]
[преслушуваме] Скопски сновиденија

Скопски сновиденија [Шарла]

музика и текст ◄ Давид Ангелевски Skopski snovidenija LP by Skopski snovidenija
[преслушуваме] Кристо Роџевски

Hubris [M.O.D. Reloaded]

Hubris by Kristo Rodzevski Кристо Роџевски • вокал, гитара Mary Halvorson • гитара BilLaswel • бас Ikue Mori • електроника Tomas Fujiwara •тапани Стихови и [...]
[преслушуваме] Amplidyne Effect

Erratic Routine EP [Шарла]

A m p l i d y n e E f f e c tErratic Routine EP Шарла Erratic Routine EP by Amplidyne Effect
[преслушуваме] Иваново детство

Аи [Sharla Singles Club]

Ai by Ivanovo detstvo
[преслушуваме] Brotherhood of Dada

Опскурни звукови Јужне бановине [Дајте друго име!]

Опскурни звукови Јужне бановине by Brotherhood of Dada Brotherhood of Dada на ова издание се: (1) Ива Дамјановски (2) Каин, Давор Јанкулоски (3) Морфеј (4) [...]
[преслушуваме] Љупа Ангелов

Апокалипса Сега!!! [Балкан Велики]

Apokalipsa sega!!! EP by Ljupa Angelov : „Аудио колаж у полициски час. Снимено и изведено од по дома, генерално мои парчиња, но и понекое туѓо [...]
[преслушуваме] erstwhilesound

Abode EP [Шарла EP/DR048]

erstwhilesoundAbode EPШарла Abode EP by erstwhilesound
Shopping на јубилејното 10-то издание на фестивалот Здраво Млади

27 август 2020 МКЦ

Прогресивниот скопски летен фестивал „Здраво Млади“ се вгнезди во паркот на МКЦ каде што за 27 август се најавува 12-часовно забавување со најновото од алтернативната [...]
[преслушуваме] Cobalt Code Unit

Rural [PMGJazz]

Благојче Томевски [кларинет, сворче, ударни, вокали] Благоја Глигоровски [гитара, синтисајзер] Драган Теодосиев [тапани]Компонирано од Б. Томевски, Б. Глигоровски и Д. Теодосиев ▀ Снимено во Алшар [...]
[преслушуваме] Слика

dame’s tape [Dope Kukjata Entertainment]

Ila the Irvas Killa / клавијатури ► Лукас Поматски / тапани ► Слика / Mixing Board ► вокали / Marco Polo, Бранко Коцкица, Q Tip [...]
[преслушуваме] Уна

Кога со Нина пушевме салвиа EP (во живо во Културен центар Аеродром) [Шарла]

[Шарла EP/DR046] Цртеж/омот: Јелена Белиќ Koga so Nina pusevme salvia EP (vo zivo vo Kulturen Centar Aerodrom) by Una
[преслушуваме] Димитар Додовски

Rainmaker+

Димитар ДодовскиRainmaker+ продуцент ► Димитар Додовскидизајн ► Димитар Додовски Rainmaker+ by Dimitar Dodovski
[преслушуваме] ZRAK

Agent Talos [Horns And Hoofs Entertainment]

ZRAK се Жарко Пејковски Ж'ба и Јовица Јовев дизајн / Ingart Studio мастеринг / Adam Jay ZRAK "Agent Talos" Horns and Hoofs 2020 by Boshke [...]
[преслушуваме] Yordan Kostov Quintet

Plush Pig [PMGJazz]

Сите композиции ЈОРДАН КОСТОВ, освен 'Telephone Way Toni Mancini' ЈОРДАН КОСТОВ и ФИЛИП БУКРШЛИЕВ ЈОРДАН КОСТОВ армоника ФИЛИП БУКРШЛИЕВ гитара АНДРЕА МИРЧЕСКА двоен бас ДРАГАН [...]
[преслушуваме] Светлост

Jazz (to the working class) [PMGJazz]

◄ НИНОСЛАВ СПИРОВСКИ кларинет сопрано саксофон КРИСТИЈАН НОВАКОВСКИ перкусии ДЕНИ ОМЕРАГИЌ бас гитара синтисајзер електроника ▼ Компонирано од НОВАКОВСКИ, ОМЕРАГИЌ и СПИРОВСКИ ▼ Продуцирано од [...]
[преслушуваме] Пуца Череп

Heartbeat [Green Hill Records]

◄ Снимено, миксано и мастерирано од Теодор Спиридоновски│Пуца Череп│во Куманово од 2017 до 2020 ▼ Дизајн на омот NASK 041 ► Heartbeat by Puca Cerep
[преслушуваме] TK.CK.

Скопје од претходниот ден [Балкан Велики 2020 • АШ 2005]

ТК.СК. е соло проект на Васко Атанасоски. На овој концерт гитара свири и Горан Спасовски. Сите песни ги напиша Васко Атанасоски (освен текстот на „Гледај, [...]
[преслушуваме] TK.CK.

До каде сте спремни да одите? [Балкан Велики 2020 • Направи сам/а 2002]

ТК.СК. е соло проект на Васко Атанасоски. Сите песни ги нашиша тој. Снимено е во Мултимедија (над Ван Гог во Дебар Маало) во 2002 од [...]
[преслушуваме] Zulu 3.4

Expandability [самоиздание]

~ Напишано и изведено од Zulu 3.4 ~ Снимено, миксано и мастерирано во студиото АЛШАР од ИВИЦА ЈАНКУЛОВСКИ во 2019 ~ Омот дизајн НАСКО ЏОРЛЕВ [...]
[преслушуваме] Глигор Кондовски

Here [Шарла]

Музика ГЛИГОР КОНДОВСКИ Омот фотографија ГЛИГОР КОНДОВСКИ Омот дизајн ДАВИД АНГЕЛЕВСКИ Here LP by Gligor Kondovski
[преслушуваме] Brotherhood of Dada

Obscure Sounds of North F. Y. R. O. M. [PMG Recordings / Дајте друго име!]

Како противтежа на скопскиот тренд еден ист исполнувач да свири во повеќе состави, преку колективот Brotherhood of Dada кураторот на ова издание собира повеќе изведувачи [...]
[преслушуваме] Conquering Lion

Revolution Time [Rehegoo Music Group]

Снимено, миксано и мастерирано од Гоце Трпков во Bootlegz Basement Lab ► Продуценти ∙ Conquering Lion ► Омот дизајн ∙ Јована Ристоска ► Искра Србиновска [...]