| Добра струја |

[преслушуваме] Leonard

Not all elephants can paint EP [Балкан Велики]

Сите песни напишани од Леонард Котевски во неговата дневна соба (2018-2019) ►Леонард Котевски /гитара и глас ▪ Раде Јордановски / бас ▪ Васко Атанасоски / [...]
[преслушуваме] 21 век

Во 103 [Балкан Велики • Ако никој не свири]

Настап во живо во радио Канал 103 на 15 март 2020 ▪ Микс и мастеринг Дени Крстев во Студио 1060 ▪ 21 век се Васко [...]
[преслушуваме] Babilonci

Na ulici, u prolazu [Балкан Велики]

Babilonci се Miki pjevač (ofingeri i koridor X) i Lutajuči dj Zdena. Снимено во 2018 во домот на Miki pjevač во Бачка Топола и неколку  [...]
[преслушуваме] Гаргара

Versus Jesus [Опачина Records]

· KAMIKAZI глас ATTENTION DEFICIT гитара RESPIRATORY ARREST тапани PSYCHOSIS бас · снимено, миксано и мастерирано од АЦО ЛИТУРГИЈА /АЦО СНИМКА/ во март 2019 · [...]
[преслушуваме] Ekonomski Tehničari

Ekonomski Tehničari EP [Балкан Велики]

· Економски техничари се Hans Piti Orli, гитарист на групата Горибор и Lutajući DJ Zdena, бидејќи и двајцата завршиле економско училиште · Имале еден настап [...]
[преслушуваме] Дактили

Рандом дестинација

· МИЛАН АТАНАСОВ вокал СТАВРЕ АНГЕЛКОВ гитара СТОЛЕ ВЕЛКОВ бас ДУШКО МАНУШЕВ тапани · Снимено во студио Алшар, јули 2019 - јануари 2020 · Микс, [...]
[преслушуваме] Avadarxi Quartet

(Waiting at the) Turnstiles [KING GONG Internacional]

►Нинослав Спировски [кларинет / тенор саксофон] Јордан Костов [армоника] Дамјан Грујо [перкусија] Дени Омерагиќ [контрабас / електроника] ► Сите композиции на Грујо / Костов / [...]
[преслушуваме] Roza

s​/​t EP [Балкан Велики]

Сите песни напишани од Roza, освен "Meki zid" (напишана од Roza и Владимир Биједиќ) и "MDMA" и "Pljuge" (напишани од Роза и Томица Томашевиќ). нимено, [...]
[преслушуваме] Ѓокица

Вселена [самоиздание]

Музика, текст, аранжмани, инструменти и вокал: Ѓокица Зафировски ► Инструменти: акустични и електрични гитари, бас гитара, прим, македонска тамбура, оуд, џез органа ► Сработено во [...]
[преслушуваме] 21 век

2 LP [Балкан Велики]

► Сите песни напишани од 21 век за време на не повеќе од 10 проби од мај до септември 2019 ► Снимено, уредено, миксано и [...]
[преслушуваме] Robotek

Re​:​Cycled [PMG Tanz Digital]

Re:Cycled by Robotek
[преслушуваме] Кртот

Форми на злото [самоиздание]

Ненад Јовановиќ ака Кртот извршни продуценти Lux Kmalaala и Климент Ѓорговски AKA Master yo Дизајн Јане Вељановски
[видео] Кртот

C.R.E.A.M ft. Lux Kmala

Продуцент Слика Мастеринг Лукас Поматски
[преслушуваме] Пиколомини

Неизадени: младост и одбрана [Шарла]

Neizdadeni: mladost i odbrana LP by Pikolomini Музика и текст: Давид Анелевски Гости: Дарко Тасевски, Антонио Дојчиновски Автор на омот: Иван Ивановски Снимено во ФК [...]
[преслушуваме] Hardfaced

Dreamless Slumber At The Shores Of Youth [Diehard Records]

Продуценти HARDFACED Микс и мастер LASSE LAMMERT LSD STUDIO Омот PIG HANDS Hardfaced се ДИМИТАР САВЕСКИ вокал ГОРАН ВЕЉАНОСКИ гитари ЈОВАН НАУМОСКИ гитари ЈОРДАН МАЛЕНКО [...]
[преслушуваме] Kanton6Teichman Quintet

Interactive Music Lab (Skopje Sessions) [PMG Jazz]

Kanton6Teichman quintet се: Владан Дробицки / тромбон, Синиша Евтимов / синтисајзери, ритам машина, Мирко Попов / машина, теренски снимки, Andi Teichman / електронски манипулации, HannesTeichman [...]
„Гитаријада Куманово 2019″

29 ноември 2019 Занаетчиски дом – Куманово

Утре во Занаетчискиот дом во Куманово, почнувајќи во 18:30 часот ќе се одржи Гитаријада 2019. Од бендовите пријавени на конкурсот, во натпреварувачкиот дел да настапат [...]
Тајландѓаните Stylish Nonsense вечерва на мултимедијалниот фестивал „Под зејма полесно се дише“

11 ноември 2019 21:00 Ла Кања

Вечерва со почеток во 23 часот во скопската Ла Кања, концерт ќе одржи бендот „Stylish Nonsense“, како дел од промотивните настани за седмото издание на [...]
Гитаријада Куманово 2019

29 ноември – 1 декември 2019 плоштад Куманово, Занаетчиски дом

'Art Attack' го најавува првото возобновено изадние на кумановска гитаријада „Гитаријада Куманово 2019“. Настан врежан во трајната меморија на кумановчани како една од ретките можности [...]
[преслушуваме] Страјк

Низ мојот живот

Бит, микс и мастеринг DJ ГОЦЕ С.А.Ф. Лирики и cuts СТРАЈК Снимено во BOOTLEGZ BASEMENT LAB 2019
[преслушуваме] Последен Удар

Не сме како вас [самоиздание]

Григориј Јовановски ∙ вокал Владимир Соколовски ∙ гитара Горан Стојанов ∙ гитара Димитар Апостоловски ∙ тапани Ерик Шутуш ∙ бас гитараНе сме како вас Не [...]
ECM Records во фокусот на 38. Скопски џез фестивал

17-20 октомври 2019 МОБ, МКЦ, Епицентар

Скопскиот џез фестивал кој годинава се одржува од 17 до 20 октомври, со исклучително силна програма и специјален фокус - ECM Records, ќе ја одбележи [...]
[преслушуваме] Bramha Trio

Painting

Филип Димишковски • пиано Мартин Јосифовски • контрабас Александар Ванчовски • тапани и перкусии Никола Бочваров • бас /Cube - bonus track (raw)/ Иван Иванов [...]
[преслушуваме] ЕБСФ

ЕБСФ [самоиздание]

Изведувачи ЕБСФ Продукција ЕБСФ Позадина ЕБСФ
[преслушуваме] Светлост

Odron Ritual Orchestra [PMG Jazz]

Нинослав Спировски▸кларинет, сопрано и тенор саксофон. Петар Христов▸сопрано саксофон, алто саксофон. Иван Трајаноски▸алто саксофон и баритон саксофон. Васко Бојаџиски▸тенор саксофон. Бисера Базер▸тромбон. Владан Дробицки▸тромбон. Кристијан [...]
[преслушуваме] Angza

Импулс на морбидно себе

Syringe крик Spagi бучава Migraine моторна пила Marko Paradise д-такт Снимено во подрум во зима 2018 ▴ Снимање, микс и мастеринг Spagi, зима 2018 - [...]
Кумановски Art attack фестивал

13-14 септември 2019, Куманово

Ако претстојниве петок и сабота, 13 и 14 септември се погоди да бидете во Куманово, знајте дека центарот на градот ќе биде впечатливо звучен и [...]