| Добра струја |

[преслушуваме] My Tear

Многу прашувам EP [Балкан Велики]

My Tear се Дени Крстев, Мартин Митевски и Кристијан Лафазановски. Снимено, миксано и мастерирано во Студио 1060 (Скопје, мај – август 2018) од Дени Крстев. Продуцирано од […]

[видео] Short Fuse Hero

Inner Prison

Официјално музичко видео за синглот Inner Prison на Short Fuse Hero. Режија: Бруно Вељановски. Директор на фотографија: Трифун Ситниковски. Монтажа: Трифун Ситниковски и Бруно Велјановски. […]

[преслушуваме] 21 век

21 век EP [Балкан Велики]

21 век се Васко Атанасоски, Раде Јордановски и Дени Крстев. Сите песни напишани од 21 век за време на една проба на 23 август 2018 година. Снимено, […]

Промоција на „Бела птица, црн бран“ новиот албум на Пиколомини

6 септември 2018 Ла Кања

Пред нас е третиот албум на како што дел од музичката јавност ќе каже „понекогаш популарниот“ соло артист/one man band Пиколомини. Наследникот на ,,Меѓу митови […]

Концерти на Yva & The Toy George во „Ако никој не свири“ и „Ла Кања“

26 август @ Канал 103, 27 август @ Ла Кања

Yva & The Toy George е соло проект на Ива Станишиќ, музичар и продуцент од Белград, која веќе долги години живее и работи во Рим, Италија. Создава непредвидлива електронска музика […]

[преслушуваме] Zad Agolot, Ajs, Vec VajsVersa, Micho, Deki 02, Tibor, Dare DT & Bazhe DSC

Soulmental Vol​.​2: Гладна година [самоиздание]

Soulmental Vol.2: „Гладна година“ е продолжение на претходното поглавје „Анатомија на будните“. Настапуваат: Vec VajsVersa, Micho & Deki O2, Zad Agolot, Ajs & Tibor. Дизајн […]

„Вечер на гломазна поезија“ на Рамбо Амадеус на Таксират

3 декември 2018 МКЦ Фросина

Годинава во рамките на 20-иот Таксират фестивал, еден од најавтентичните автори во регионов, Рамбо Амадеус пред македонската публика конечно ќе го претстави неговиот веќе славен […]

Светска премиера на „Црнила ремикс“ на фестивалот „Здраво Млади“

1 септември 2018, МКЦ Скопје

Фестивалот на нова музика Здраво Млади на овогодинешното издание на фестивалот на 1 септември во Младинскиот културен центар во Скопје ја најави светската премиера на […]

[преслушуваме] Fabio Keiner

Hiroshima Suite [post global recordings]

На 6-ти август 1945 година Соединетите Американски Држави фрлија атомска бомба на јапонскиот град Хирошима. Ова беше првпат да се користи нуклеарно оружје при војување. […]

[преслушуваме] Триангл

Глинено око / Дозволи ми промена, сингл [Југодиск]

Глинено око: музика – Александар Стефановски – Јаблан. Дозволи ми промена: музика – Кокан Пандиловски. Александар Стефановски – Јаблан: гитара, Кокан Пандиловски: гитара, Трајко Каров: […]

[преслушуваме] 21 век

21 век EP [Балкан Велики]

21 век се Васко Атанасоски, Раде Јордановски и Дени Крстев. Песните напишани од 21 век за време на две проби на 14-ти и 26-ти август. […]

[преслушуваме] Разни изведувачи

Broken Fragments of Memories, An Abstract Sound Compilation [AMPEFF Records]

Amplidyne Effect, Тони Димитров, Нискоградба, Post Global Trio, Muzak, Mnemonic45, Analogie, Самоил Радински, sin.us, Slow Tremor, Kronom и Entartete Musik (Македонија), Solipsism (Велика Британија), Christophe […]

[видео] BDM ft. Yova

Lee

BDM ft. Yova Lee | Paragon Records |

[преслушуваме] Anna O.

Гробот на еден робот [KRAN Records]

ГРОБОТ НА ЕДЕН РОБОТ by ANNA O.

[видео] Архангел

Пинокио

Музика, лирика и аранжман: Ристо Вртев. Снимено во Студио Алшар. Снимател: Ивица Јанкуловски. Актери: Петар Стевановиќ, Славен Арсовски и Иван Вртев. Сценарио и режија: Иван […]

[преслушуваме] Meissa Ionis

ToBeContinued … 2018 [AMPEFF]

Овој материјал беше снимен во живо на фестивалот “ToBeContinued … 2018” на 24 март во 2018 година. Настапувајќи за првпат како Meissa Ionis, Мартин Георгиевски тековно ги […]

[видео] The Mole Pack

Gamblin’ Man

Од деби албумот на The Mole Pack – “Gambling Man”. Димитар Даневски (ритам и соло гитара), Александар Ѓорѓиески (вокал и усна хармоника), Теодор Бошков (бас гитара) и […]

[преслушуваме] ŠećeЯ

Izlazi Sunce EP [Балкан Велики]

ŠećeЯ е соло проект на Тена Рак од Вараждин, Хрватска. Музиката и текстовите се на Тена Рак.  Снимено, миксано и мастерирано од Дени Крстев во Студио 1060 во Скопје, март-април […]

[преслушуваме] Schwartzen

Schwartzen [Broccoli Music]

Владимир Кухар: бас/вокал. Давор Маркелиќ: тапани. Снимено и мастерирано во студио Алшар. Дизајн на обвивка: Марко Георгиевски. 3 февруари 2018 Broccoli Music   Schwartzen (2018) […]

[преслушуваме] Spectrum

Hiraeth [самоиздание]

Сите песни напишани, компонирани и отсвирени од Spectrum. Стефан Петановски – гитара, Филип Мирчевски – тапани, Стефан Митев – гитара и Александар Јарчевски – бас […]

[преслушуваме] Тони Димитров & DR

Braunschweig Sessions [Post global recordings]

Најновата во серијата соработки на Тони Димитров, е албумот со германскиот артист Dominic Razlaff AKA DR. “Braunschweig Sessions” е резултат на оваа соработка, покажувајќи ги […]

Отворен повик за музичари и визуелни уметници за проектот CON-FRONT

октомври 2018 – октомври 2019

МКЦ Скопје од неодамна е дел од големиот европски мултидисциплинарен проект за културно одбележување на Првата светска војна – CON-FRONT. Партнерството ќе истражува нови модели на […]

[видео] Дупер

Не сум твој тип

Дупер се: Борис Какуринов – гитара и клавијатура, Илчо Нечовски – вокал и бас гитара и Мартина Баракоска – тапани и перкусии. Музика, текст и […]

[преслушуваме] Пиколомини

Дева EP [Шарла]

Музика, текст и аранжман – Давид Ангелевски. Втор глас во „Дева“ – Надежда Рубен. “Ride above” – со Tribute To Dead Gentleman. Снимено во ФК Градски Ѕид, Скопје. […]

[преслушуваме] 21 век

21 век EP [Балкан Велики]

„21 век“ се Васко Атанасоски, Раде Јордановски и Дени Крстев. Сите песни напишани од „21 век“ за време на две проби на 5 и 11 јули. Снимено, миксано […]

[преслушуваме] Синиша Цветковски

Рај е место куде нема људи EP [Балкан Велики]

Музиката и стиховите напишани од Синиша Цветковски. Вокали и гитари: Синиша Цветковски. Бас: Васко Атанасоски. Клавијатури и ритмичко програмирање: Дени Крстев. Снимено, едитирано и миксано од Дени Крстев во Студио 1060 (мај […]

[преслушуваме] Мариналеда

Драги [Балкан Велики]

Вокал и гитара: Марко Новески. Тапани: Владо Крстевски. Бас: Благоја Камчевски. Музика: Мариналеда. Текст: Марко Новески. Аранжман: Мариналеда. Дејан Мердовиќ-Дежан: вокали на „Ќе те боли малку“. Цртеж […]