| Добра струја |

[преслушуваме] Leonard

! ≥? 1​=​2 LP [Балкан Велики]

Сите песни напишани и снимени од Леонард Котевски во неговата дневна соба (2016-2017). Уредено и мастерирано од Дени Крстев во Студио 1060 (април-мај 2018 година). Обвивка: Леонард Котевски. Извршен продуцент: Васко […]

Концерт на Димитар Додовски во Планетариум

8 јуни 2018 Планетариум МКЦ 21:00

Во рамки на серијалот концерти на современа и експериментална музика, овој петок во уникатната атмсофера на скопскиот Планетариум ќе настапи Димитар Додовски. Димитар Додовски живее […]

[преслушуваме] Stalker Star

Relation n correlation [самоиздание]

Музика, аранжмани, микс и продукција: Вардан Чучков. Симено во студио „Чучков“ во 2018. 3 јуни 2108  

[преслушуваме] Мугер Фугер

Татко [МКЦ]

Сецко Сеад Хаџиќ: гитара, мандочело / Огнен Мангаровски: синтисајзер, пијано, бас гитара, гитара / Сашо Митревски: гитара / Никола Кузмановски: бас гитара / Огнен Златанов: […]

[преслушуваме] Undone

Everything Is New Under The Sun [самоиздание]

Андреј Анастасов: тапани, Мустафа Мусо Јонузовски: бас, Владимир Каевски: клавијатура, Дарко Тасевски: гитара, Филип Бошевски: гитара и Ronit Bergman: вокал, гитара. Гости: Yoram Gur: гитара на Future Is Good, Andrey Bergman Janevski: вокал на Questions To Answers (Album mix). Обвивка: оригинално […]

[преслушуваме] Бицикл

Mnogoljetije [Балкан Велики]

Arbaman Kažką – бас гитара, Harbor Tėvas – електроника, Vilkas Kritoūskas – кларинет, Vyraš Karūnos – дромбуљи, теренски снимки, Aukso Przemożny – dhol тапан, Jisišgirdo Rūpinasi – електрична гитара, Kalva Linksmai – виолина, Никола […]

[преслушуваме] Димитра

Живот во живо EP [Шарла]

Музика, текст и аранжман: Димитра Цилевска. Вокал: Димитра Цилевска. Дизајн: Димитра Цилевска. Снимање и мастеринг: Студио Амон-дур, Битола (Игор Темелковски) 1 јуни 2018 Шарла EP/DR 020 Zivot […]

[преслушуваме] Post Global Trio

Minus Seven [Shimmering Moods Records]

Post Global Trio  Minus Seven Сите песни снимени во живо во студиото на Канал 103 во декември 2016. Тони Димитров: теренски снимки, контактни микрофони / Димитар Додовски: електроника / […]

Донирајте за новиот албум на KHARA 'Heaven Can Wait'

KHARA @ Rover bar, Солун     KHARA е пост рок бенд од Куманово. Инспирирани од бендови како Mogwai, Explosions In The Sky, Sigur Ros […]

Музиката на светот на 17-то издание на OFFest

31 мај – 5 јуни 2018

17-то издание на фестивалот ОФФест ќе се одржи од 31 мај до 5 јуни. Програмата, како и секогаш, вклучува актуелни и врвни имиња од т.н. […]

[преслушуваме] Smut

Тие се насекаде [Password production]

Smut „Тие се насекаде“ Password production 2018      

Здраво млади на 1 септември

1 септември 2018 МКЦ Скопје

Фестивалот на нова музика Здраво Млади го најави своето осмо фестивалско издание кое оваа година ќе се случи на 1 септември на веќе познатата локација […]

Mooger Fooger со „Татко“ на концертна промоција во МКЦ

23 мај 2018 МКЦ 21:00

Mooger Fooger на 23 мај на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје ќе ја претстави концертна промоција на новиот, десетти албумот „Татко“. Десеттиот албум, насловен „Татко“ […]

[преслушуваме] Leonard

Invisibiology [Балкан Велики]

Сите песни напишани и снимени од 2012 до 2017 од Леонард Котевски во неговата и во дневната соба на Раде Јордановски. Уредено и мастерирано Дени Крстев […]

Smut го промовира новиот албум „Тие се насекаде“

9 мај 2018 Password Place 20:00

Пасворд Продакшн и бендот Smut ја најавуваат промоцијата на новиот албум „Тие се насекаде“. Македонскиот метал-кор бенд кој е една од најценетите групи во овој дел од […]

Вечерва промоција на „Македонска рок енциклопедија (1963-2018), прв том”

8 мај 2018 Плато пред МКЦ 20:00

На платото пред МКЦ, вечерва во 20 часот ќе биде промовиран првиот том на Македонската рок енциклопедија.     По шестгодишно истражување на македонско музичко […]

[преслушуваме] Васко Атанасоски

Леб и заби [Балкан Велики | Geenger Records]

Продуцирано и аранжирано од Васко Атанасоски. Сите песни: Васко Атанасоски, освен „Дај некој благослов“ Никола Стојковски, „Во ладна соба“ Grant Hart, „Црни денови“ Druggy и „Невестинско оро“ Sohrab […]

[преслушуваме] Јордан Костов

Младо беспомошно слонче: Музика за театар [KING GONG Internacional]

Напишано од Јордан Костов. Продуцент: Бојан Угриновски. Перформери: Quartet Consonance (песни 1-8) – Здравко Ангелов [кларинет], Игор Бакрачевски [кларинет], Петар Христов [кларинет] и Сашко Темелковски [бас кларинет]. Јордан Костов [армоника, 9,10,11,13], Оливер Јосифовски [контрабас, […]

[преслушуваме] Jordan Kostov Extended Duos

The Wu Way [KING GONG Internacional]

Снимено во Шангај во 2016. Напишано и импровизирано од Јордан Костов [армоника], Roman Stoylar [пијано], Brenda Ohana [вибрафон] и Peter Van de Loht [бас кларинет]. Дизајн на […]

[преслушуваме] Јордан Костов

Open Letter to Johny [KING GONG Internacional]

Напишано од Јордан Костов, освен „Јано мори“ – музика: Кирил Манчевски, на традиционален текст. Јордан Костов [армоника], Maki Hachia [глас, објекти / 1,4], Miki Naoe [радио […]

[преслушуваме] Avadarxi Ensemble

Kavadarci Xi [KING GONG Internacional]

Снимено на 8 јануари 2018 година. Изведено и импровизирано од Нинослав Спировски [кларинет], Бисера Базер [тромбон], Јордан Костов [армоника], Филип Буркршлиев [гитара], Гоце Наумов [тапани и […]

„Прво па женско“ по шести пат

3-6 мај 2018 МКЦ Скопје

„6 часа работа, 6 часа култура, 6 часа активизам, 6 часа одмор“ е застапувачки предзнак на шестото издание на фестивалот за феминистичка култура и акција […]

Таткото на смут џезот, Bob James со два концертни настапи во Скопје

5 мај 2018 Македонска филхармонија, 19:30 22:00

Концертната агенција и продукција 3 Гонга, ексклузивно го најавува светскиот мајстор на смут џезот, пијанистот Боб Џејмс со неговото Трио во сабота на 5 мај […]

[преслушуваме] Fighting Windmills

An Exercise in Surprise [Шарла]

Напишано и продуцирано од Fighting Windmills Снимено од Младен Павлески во BPM Studio Дополнителни снимања: Ненад Трифуновски, BPM Studio Дополнителни снимања: Ивица Јанкуловски, Алшар студио Микс и мастеринг: Ивица […]

Утревечер концертна претпромоција на новиот албум на Темпера

18 април 2018 Станица 26 21:00

Со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, утревечер, во организација на 3Гонга концерт ќе одржи македонската група „Темпера“. Во овој скопски бенд […]

Целовечерен џез-хепенинг со „Денес сè е џез“

30 април 2018 Македонска филхармонија 18:00

Второто издание на манифестацијата „Today it’s all about jazz“ / „Денес сè е џез“ во организација на Здружението на џез-музичари и слободни уметници, ќе се […]

Kabadayas со концертна промоција на новиот албум „Од понеделник“

2 мај 2018 Станица 26 21:00

Концертната промоција на новиот, втор по ред, албум на групата Kabadayas – „Од Понеделник…“ ќе се случи во среда, 2-ри мај во Станица 26 со […]