| Интервјуа |

Сам против сите

интервју со Кире Митрев, КИМ бенд

Од Битола, преку Београд до Беркли. Од репродуктивец и аранжер, преку автор до педагог. Беа потребни 35 години неговата музика да добие општа верификација и признание. […]

Нашиот став беше и остана бескомпромисен

интервју со Дејан Вучетиќ – Вуча, Darkwood Dub

Ако за некој етаблиран бенд во регионов може да се каже дека со текот на годините успеа не само да опстане туку и убаво да […]

Импровизација ја доведува музиката на повисоко ниво

интервју со Darkwood dub | 29.1.2000

Кога судбината рече дека Darkwood dub ќе дојдат на концерт на 29-ти јануари 2000-та во Младинскиот културен центар во Скопје, знаев дека моето двомесечно исчекување […]

Апстрактни, а реални „до коска“

Безбели апстраклије

Теферич панк бендот од Сараево Безбели апстраклије, настанал како желба да се создаваат чисти мераклиски песни, а го сочинуваат вокалот и гитарист Харис Љумановиќ познат како Турбо […]

"Ние сме отпорот"

на 5 минути со… Elrind Hoxha од Tajçido

  Кои се Tajçido и за што се застапуваат? Tajçido е бенд од Албанија кој се оформи пред само две години, но поединечно се обидувавме многу […]

Мис Слобода е излив на фрустрации, тага и надеж

Интервју со Телемама

Во месец јуни во издание на Ако никој не свири се појави Мис Слобода, албумот првенец на Драгана Заревска, девојката која се потпишува како Телемама. […]

Продолжуваме таму каде што застанавме

интервју со Сашо Кленкоски | Телонаука Совршена

По долги 30 години, Телонаука Совршена настапи за првпат во својата родна Струга, на 25-ти јули на Дримon фестивалот. Беше тоа уникатна прилика да се види и […]

Луѓето почнаа да прават селфија во Аушвиц

Интервју со Howie Reeve

Тој е симпатичен Шкотланѓанец кој последниве 30 години постојано свири музика. Во последно време настапува сам, свирејќи акустичен бас и пеејќи. На 11 септември излегува […]

Се обидувам да создадам музичко искуство кое не го замислувам со чепови за уши

Интервју со Michael Gira / Swans

Swans конечно по 30-ина години пристигнаа во Скопје за првпат да и се претстават на публиката која долго ги очекуваше. Во густата агенда на Michael […]

Креираме рамки кои незибежно тежнеат кон самогетоизација

Интервју со Реља Бобиќ

За музиката и уметноста, независната сцена, успесите и падовите, гетоизацијата и медиумите, новата иницијатива +++ – за Критика зборува Реља Бобиќ, промотер, продуцент, радиски автор, […]

Сакаме да правиме што е можно повеќе музика

Интервју со Chris Slorach, METZ

METZ се наши луѓе и тоа ни беше јасно уште од моментот кога до нас пристигна првата вест за постоењето на бендот. Деби албумот сѐ […]

100% работа, 100% талент и 100% среќа

Интервју со Бојан Слачала | Artan Lili, Stuttgart Online

На работниот состанок на Здраво Млади и Критика.мк пред некое време било решено дека токму јас треба да го направам интервјуто со фронтменот на Artan […]

Сакаме да мислиме и да играме во исто време

Интервју со Vincent Bertholet / Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp

За маримба, дадаизмот и Африка, за банкарите и уметниците, за мислењето и играњето, за Швајцарија и Македонија позборувавме со Vincent Bertholet, гитаристот на Orchestre Tout […]

Уметниците носат општествена одговорност

Интервју со Lepi Xhoni на Канал 103

21 мај 2015, 15 часот. Вие сте на брановите на Канал 103. Ја слушнавме Среќа од Lepi Xhoni, нумера поместена на Песни EP од 2013-та годнина, […]

Врева како простор на срцето

На проаѓање… со Иван Шчапец од Vlasta Popić

Бевте тинејџери кога го формиравте бендот. Што ве натера да го направите тоа во еден мал град? Сé беше сосема интуитивно. Ја сакавме музиката, сакавме да […]

Се трудам работите да ги правам едноставно

Интервју со Mike Watt

Брат Watt, подготвени сме за интервју. Да го направиме, брат Васко, не брзам никаде. Одлично. Би сакал да направам малку поинакво интервју, бидејќи најверојатно сите те […]

Мојата генерација се избори за победа

Интервју со Марко Greyhound

Марко е едно од „новите“ скопски „деца“. Еден од оние кои додека ги жалиме дека се родени и живеат во лошо време и дека немаат […]

За индивидуалноста и достоинството

Интервју со Алисон Клејман

Фото: Андреа Чу, Моник Волшлагер, Тед Алкорн   Документарецот насловен „Аи ВеиВеи: Не жалам“, на американската независна новинарка и режисерка, Алисон Клејмен, е еден од […]

Враќање кон аналогното

Frank Bretschneider интервју

Се сретнавме со Френк во театарот HAU, за време на концертите на Transmediale фестивалот. Го договоривме интервјуто за наредните денови, да разговараме настрана од бучавата […]

Нека оди сé во црвено

По долги 35 години, The Pop Group денес издаваат нов албум – Citizen Zombie. За почетоците, за панкот, Бристол, за тедибојс бандите, класните разлики,  инженерите во BBC, дигиталните кафези, зомбификацијата […]

Треба да бидеш подобар од локална конкуренција за да добиеш место на бината | Интервју со Марко Николовски ME.N.U.

  Марко Николовски aka  ME.N.U. веќе 10 години живее во Амстердам. Последнава година негова песна беше издадена на една од најдобрите текхаус издавачки куќи 8Bit. Еден е […]

La Isla Bonita е резултат на сите други албуми | Интервју со John Dieterich, Deerhoof

Deerhoof. Оваа година одбележуваат 20 години од почетокот на својата кариера. Ги запознав и почнавме да се дружиме интензивно некаде на потегот помеѓу The Runners […]

Романтизирање на минатото | Интервју со Јан Немечек

Јан Немечек е млад перспективен артист од Србија, кој креира современ електронски звук кој може да варира во различни перспективи, од минимал техно и хаус […]

На светот му е потребен вистински бунт | Интервју со Grant Hart

Како изгледаше Америка тие години кога ги формиравте Hüsker Dü? Кога почнувавме со Hüsker Dü, Carter беше пред крајот на својот претседателски мандат, а иранската заложничка […]

Должност за мене и за човештвото е да го исполнам својот потенцијал | Интервју со Michael Gira, Swans

    Како тече турнејата? Сѐ е во ред. Секако е интензивна, ама тоа за нас e сосема нормално. Концертите траат по два и пол […]

Не ја следиме меинстрим продукцијата, го прикажуваме она најдоброто што се случува на маргините | Интервју со Тони Шариќ, DORF фестивал

Голем број фестивали во Хрватска изградија реноме во земјата и надвор, почнувајќи од Мотовун, Табор и DORF, па до Zagrebdox и SPFF. Какво е влијанието […]

Во јазикот на музиката може да се најде огромна човечност | Lloyd Swanton, The Necks

17 албуми за 28 години. Како гледате сега на сите ваши албуми и таа постојана трка по нови форми, структури, идеи за времето и звукот. […]