| Рецензии |

Technimatic

Desire Paths LP

Technimatic е drum & bass дуо составено од продуцентите Technicolor и Komatic. Музиката кои тие ја прават може да се опише како квалитетен, музикален и […]

Mose Allison

The Way of the World

Не сум сигурен дали ќе претерам кога ќе кажам дека „The Way of the World“ на Mose Allison не е ништо полош од некои поскорешни […]

Vermont

Vermont

Дека им го имам меракот на еден куп „артисти„ што издаваат за Kompakt, тоа е точно, па оттаму лесно се фати во радарот и новото […]

Nick Cave & Warren Ellis

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

Пред да го гледам „The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford“, го немав слушано саундтракот, така што ја воспримив и доживеав музиката […]

Wovenhand

Refractory Obdurate

Пристапот „религија во музика“ не само што не ми носи ниту најмал предизвик туку најчесто и ме оттргнува од потенцијално возбудливи изведувачи. Без разлика дали […]

Nothing

Guilty of Everything

Овa е (модерен) shoegazing/dreampop/drone бенд со hardcorebackground од Филаделфија и е проект  на  вокалистот Dominic Palermo, кој исто така беше член на Horror Show и […]

FC Apatride UTD

Firing the Truth

Кој би помислил дека бенд, кој во својата дискографија има песни како Jah is Dead и No Dreadlocks, би можел да биде всушност рутс реге […]

Темпера

Играј!!!

Ако ја тргнеме настрана вообичаената домородна скепса кон сето она што како звучен запис го изнедрува современата македонска музичка сцена, тогаш пројавата на ТЕМПЕРА би […]

Tinariwen

Imidiwan: Companions

„Пустините“ е значењето на името на ова чудо од музички состав во буквална смисла на зборот, кој не само што стана заштитен знак на World […]

Molokai

Rack Attack 2.0

Ако првиот албум на инструменталното сурф трио Molokai насловен како You Surf, We Send Piranhas (2011, Направи заедно)  во основа беше фуриозна колекција од сурф-панк […]

Holly Herndon

Movement

Movement на Holly Herndon е еден од најубавите албуми со современа музика од последниве години. Рамо до рамо со некои истакнати авангардни и академски дела […]

Magnus

Where Neon Goes To Die

Том Барман е мојот прв вистински идол. Ја имав таа среќа да налетам на неговиот прв албум во времето кога вистински се заинтересирав за музиката […]

Swans

The Seer

Вероотстапник / Apostate Ако земеш да ја видиш историјата на Swans, музичката патека на тој бенд е слична на искуствата на америчко момче кое си […]

Bijelo Dugme

Uspavanka za Radmilu M.

Горан Бреговиќ е една од оние екс-ју фигури кои од секогаш придонесувале за зголемено чувство на гадење кога неговата музика била во моја близина. Роден […]

White Lung

Deep Fantasy

После нормаланата две годишна пауза помеѓу издавање на албуми, во летото господово 2014то излезе третото LP на White Lung, наречено Deep Fantasy. На оваа плоча […]

Apollo Brown

Thirty Eight

Појавувањето на формалната групација на продуценти и артисти позната како „Мело Мјузик Груп“, естаблираше нешто што малкумина можеа да го предвидат- нови стандарди на продукција, […]

Quasimoto

Yessir Whatever

Quasimoto е артист кој долго време е присутен во етерот, но артист кој не и е доволно познат на широката публика. На кратко, Quasimoto всушност […]

Archie Bronson Outfit

Wild Crush

Првин беше “кокос”, па дојде “дивиот флерт”. Симпатично замислено и цврсто отсвирено, со многу гаражно рокање и психоделија. Сето тоа штима доколку не знаеме какви […]

Lust For Youth

International

Во последниве неколку години една од поинтересните музички сцени секако е таканаречената New Way of Danish Fuck You, која се движи околу одличната Posh isolation […]

Kitty, Daisy and Lewis

Kitty, Daisy and Lewis

Повикувајќи се, меѓу другото, на ритам и блуз џинови како Луис Џордан, кај кого јасно се препознава никулецот на рокенролот, тројца тинејџери од северен Лондон […]

The Horrors

Luminous

Бушавите момци од Соутенд [UK] по три години од нивното последно издание се враќаат со нов албум. Интересно е да се чуе како нивниот звук […]

The Notwist

Close to the Glass

Требаше да поминат цели шест години од последната плоча на The Notwist (The Devil, You + Me) за да дојдеме до новиот албум Close to […]

Milo

Things that happen at day/ Things that happen at night

Дали можете да си претставите како би звучел Канје Вест ако по некоја навистина чудна и извртена случајност на свои десетина години би завршил како […]

Melanie

Candles in the Rain

Од музичкиот дневник на Ѕвеки Љубовта и протестот на Мелани И денес кога ќе се потсетам на времињата од пред, ете, четири децении и повеќе, […]

Actress

Ghetoville

Ако треба да се подели електронската музика за да се најде местото на некој артист, делото на Actress припаѓа во третото ниво под земја на […]

Avey Tare's Slasher Flicks

Enter the Slasher House

Заедно со Panda Bear, Avey Tare (неговото вистинско име е David Portner ја чини фронталната линија на долгогодишната заводлива езотерична формација Animal Collective Во овој […]

Midge Ure

Fragile

Мошне софистицираниот албум на фронтменот на Ultravox се открива кога длабоко ќе влезете во него. Открива многу, но и сокрива сплет на лесен synth-pop и […]