| |

Објавена програмата на 36-тото издание на Скопскиот џез фестивал

19-22 октомври, Скопје

Скопскиот Џез фестивал ја објави програмата на овогодишното, 36-то издание на фестивалот, кое оваа година ќе се случи од 19 до 22 октомври во Македонската […]

Pogan Pagan

Ashes to ashes EP [Критика 032]

Pogan Pagan

[видео] The Protagonist

Million Miles Million Lives

Од албумот “Absolute Attitude” Музика: The Protagonist Зборови: R.S.Rush Продуцент: The Protagonist Мастер: Simon Heyworth (SuperAudioMastering) R.S.Rush: вокали, гитари, синтисајзери, перкашн Кузман: гитари, клавијатури, програмирање   Download article […]

[видео] Подземан ефект с'с Брадата, VPD и DJ Skill

Ретро

Вокали: Подземан ефект Музика: Брадата и VPD Скречови: DJ Skill Микс: Брадата и VPD Мастер: SPES Productions / SP Diplomata Продуцент: BRD Download article as PDF

Don't! Who? One.

Higherground [Критика 031]

Don’t! Who? One.

[видео] Pogan Pagan

Градот шугав

Skopje Remixed саундтрак Продуцирано од Игор Василев – Новоградска Аниматори: Дамјан Михајловски, Даниел Митковски, Ирина Грчева, Бојана Бораниева Pogan Pagan Band анимиран од Бојана Бораниева […]

[изложба] Бежан во 70-те

1-28 ноември Галерија МКЦ

Изложба на слики, цртежи, скици, фотографии, перформанси, body art, ситна пластика и проекции на слободниот уметник Драгољуб Бежановиќ Бежан, насловена како „Бежан во 70-те“ ќе […]

[видео] Александар Велики

Луѓе

Download article as PDF

[видео] Hardfaced

Antagonist of the Truth

Режирано и продуцирано од Александар Цветаноски Од албумот “Dying Lake” на Hardfaced (Diehard Records)   Download article as PDF

МКЦ за СКопје

25-26 јули, Младински културен центар, Скопје

Мултимедијалниот културен настан „МКЦ за Скопје“, кој традиционално се одржува на 26 јули, со цел да се потсети на солидарноста и хуманоста на скопјани, оваа […]

[видео] Tonyo San и DJ Гоце С.А.Ф.

Арт и Факти

Бит, микс и мастеринг: DJ Гоце С.А.Ф. / Bootlegz Basement Lab Стихови: Тonyo San Снимено во Bootlegz Basement Lab 2016 Видео: Филмофилска Продукција 2017 Камера: Alan […]

[видео] Donplaya

Хастлам ко Заев

Продукција: MvrSvr 2017 Beat: Lil Extendo и Petr Мастер: Chaps Режија: Donplaya и Prince$$ Dontasu Монтажа: Donplaya Извршен продуцент: S€xy Marsa Камера: Каљо, Donatsu, Сале, Горан   Download article […]

Балкан Велики со нови јулски изданија

S/T EP by Ljupa Angelov MARS, MARS, MARS ep by Valentino Boskovic Mislev EP by Fonija Koga te nema EP by Vasko Atanasoski Download article […]

Don't! Who? One.

God and Bad [Критика 030]

1 Nevermind 06:58 Апостолоски/Кантар 2 In a cage 04:36 Кантар/Смургески 3 Count zero (the fool) 05:19 Апостолоски 4 New Bombay 06:46 Апостолоски/Кантар/Каевски 5 Bravely 05:18 Кантар 6 […]

ДримОN Фестивал 5 „Грaдиме нови генерации“

Петтото јубилејно издание на фестивалот за процесирање култура „ДримОN“ оваа година ќе се одржи од 26 до 30 јули на Летната сцена на Центарот за култура […]

[видео] 55 години ансамбл Мањифико

Пантелеј Кочовски – Панче, Крсто Таушанов, Димитар Томов – Митко и Невенка Кочовска, попознати како Мањифико, во своето 31-годишното постоење настапиле во 37 земји, остварувајќи […]

Аналогна авантура на „МакеДокс“ - Работилница за камера опскура

На еден месец пред почетокот на осмото издание на фестивалот на креативен документарен филм, МакеДокс ве повикува да се пријавите на работилницата на која ќе се […]

SEA + AIR (Германија), SaMMan (Словенија), Атанасоски / Ангелов (Македонија) во живо во Бла Бла клуб

На 15-ти јули (сабота) во Јавниот алтернативен простор Бла Бла клуб со заеднички концерт ќе настапат германските ghost pop-ери SEA + AIR, словенечкиот соло артист SaMMan, како […]

[видео] Undone

Box

Видео од Филип Митров, 2017 Илустрации и стихови: Nikos Causidis – Cosmological Images, Филип Митров, Иван Ивановски, Смилен Димитров, Константин Митров, Александар Наумов, Сирма Наумовска, […]

[видео] Rib

Tinder

Официјален видео клип на Tinder од албумот “Bliss” на Rib. Download article as PDF

[видео] Комитаџи

Комитаџи

Download article as PDF

[видео] Телемама & Пиколомини

Аника

Од компилацијата Разни Изведувачи – Шарлагедон/SharlaGetOn, Шарла 2017 Download article as PDF

Александар Велики со ново издание „Луѓе“

Песните ги напиша Александар Гавровски Музика, ритам програминг и продукција: Александар Гавровски, Васко Атанасоски, Дени Крстев Бас и глас: Александар Гавровски Клавијатури: Васко Атанасоски, Дени Крстев Соло […]

PMG Recordings фестивал 7

Годишна манифестација на дискографската куќа PMG Recordings. Музички изблик на независната култура во Македонија во време кога зборот независно е подложен на цедење на неговото значење од […]

Шарлагедон/SharlaGetOn

Независната музичка издавачка куќа Шарла вечерва во кафе барот Ла Кања со почеток во 21 часот ќе го промовира своето 12-то албумско издание, Разни Изведувачи […]

Revolution Festival

4-5 август 2017 | Тениско игралиште | Ново Село, Струмица

Revolution Festival од 4-ти до 5-ти август ви го претставува своето второ издание, предводено од едни од најдобрите артисти на електронската сцена во своите земји […]

Слушачка промоција на aлбумот “Brum për Medioferr” на Blla Blla Blla...

АП(О)ТЕКА МКЦ | 5 јули 2017

Вечерва во 20 часот во продавницата за грамофонски плочи АП(О)ТЕКА во МКЦ ќе се одржи слушачка промоција на новото винилно издание на Password Production – aлбумот “Brum për Medioferr” на […]