| |

111 микс

Саша Павловиќ

Lush / De Luxe Medicine / 5ive Tonbruket / Vinegar Heart Cultural Amnesia / Contains Steely Dan / Your gold teeth II The Books / Be Good To Them Always Phew […]

Една песна не знаеме да ја отсвириме двапати

На проаѓање со… Игралом

Дискретно и без големи најави, Игралом пристигнаа на српската алтернативна сцена со нивниот деби албум „Погрешна познанства“. Скопје ќе ги види за првпат во живо […]

Shobaleader One во живо

Кино Шишка, Љубљана

Tom Jenkinson, на електро-светот подобро познат под псевдонимот Squarepusher, минатиот петок со својот последен „покриен проект“ Shobaleader One во љубљанската Kino Šiška приреди селекција на класиците […]

KK Null & Balázs Pándi + Deison во живо

Громка, Љубљана

Недела можеби и не е најсреќен ден за концертни авантури но кога во поминување случајно ќе здогледаш постер кој ја најавува Demoncore турнејата на KK […]

На медиумите сè помалку им е потребна критика

интервју со Александар Драгаш, последниот рок критичар

Од појавата на рокенролот, во најшироката смисла на зборот, паралелно му се приклучи и музичката критика, давајќи му вредносен суд, анализа и евалуација на предностите и […]

Samiyam / Josip Klobučar / Sunny Sun / Freeverse / Čunfa / Borka во живо

Гала Хала, Љубљана

Љубљанската Гала Хала оваа сабота беше зафатена од гранде битмејкер цунами, во темниот клуб на Метелкова пристигна еден од најпознатите жители на Лос Анџелес – Samiyam, заедно со […]

Нашата различност е нашето оружје

интервју со ESC Life

ESC Life е бенд од загрепска Трешњевка, егзистира од есента 2013 година и претставува унија од искусни музичари кои повеќе од една деценија опстојуваат на хрватската алтернативна сцена. […]

Even Pop | Саша Павловиќ

1. Voltaire Mani Al Hakim – Sonceto mi izgreva od Zapad (2016) 2. Gentle Giant – Way of Life (1973) 3. U.S. Maple – My […]

Peter Hook & The Light

во живо во Mandela hall, Белфаст

фотографии: Peter Hook & ББ   „Бидете на коцертот точно во 20:00, бендот почнува на време, шоуто завршува во 23“ – беше болдираното предупредување на организаторот […]

Ozric Tentacles во живо во Empire Music Hall | Критика

Повеќе од присно добредојде на вториот концерт од европската турнеја за Ozric Tentacles во полната хала на Empire клубот во Белфаст. Очигледно дека Ozric и овдешната […]

Енергијата на панкот ја користевме за да изградиме наш сопствен свет

интервју со John Robb / The Membranes

John Robb е легедарен авторитет во панк-рок круговите. ТВ и радио критичар и презентер, наградуван новинар, писател и уредник на влијателниот музички вебсајт и магазин […]

2/5 BZ

NO Exotic

Serhat Koksal aka 2/5 BZ е истанбулски mish-mash DJ, продуцент, аудиовизуелен реставратор, радио водител… и уште нешто малку повеќе од тоа – сериозен критичар на […]

Андерграундот е поинаков концепт

интервју со Mark Reeder

Музичар, продуцент, композитор, дизајнер, менаџер, филммејкер, сопственик на дискографска куќа, актер, новинар, истражувач… и уште многу тоа. Од комфорниот Манчестер 1978 се отиснува во, за него […]

Сам против сите

интервју со Кире Митрев, КИМ бенд

Од Битола, преку Београд до Беркли. Од репродуктивец и аранжер, преку автор до педагог. Беа потребни 35 години неговата музика да добие општа верификација и признание. […]

Bernays Propaganda

Лажи ме, лажи ме

Bernays Propaganda со првото официјално видео за синглот „Лажи ме, лажи ме“ од надоаѓачкиот албум „Политика“ за Moonlee records, 14 март 2016. Видеото е анимирано од P. Caires, режија E. […]

Фонија

…без име

Подрумите се здрава опција за бендовите, особено кога имаш 16 години и знаеш што да правиш со себе. Токму оттаму 2008 тргнаа Фонија со нивниот […]

Don't! Who? One.‎

Higherground

Додека во пролетта 1997, во екот на големите студентски и средношколски протести на улиците се протестираше против употреба на јазик, сплетот на околности сакаше во […]

Фолтин

Пијан Славеј

„Ела си в кревет, прсти ќе ми бакнуваш, ќе бидеш ремек-дело“ – филмот кај Фолтин започнува без предупредување со трепкачки светла пред претставата. А каде […]

SIZ

Essence

Кога пред две години се појавија на помалку уморната домашна андерграунд сцена, малкумина веруваа дека со само два базични инструменти – тапани и гитара, некој […]

Alice BrightSky

Lover’s Fate

„Jeff Buckley ја среќава Alanis Morrisette. Мелодични фолк-рок песни за посакувањето, чекањето, копнежот и заминувањето.“ – гласи скромната самопромоција на Alice BrightSky на нејзината официјална […]

Tajçido

Tajçido

Грувот како движечка енергија која доминира на истоимениот албум на составот Tajçido, некој би рекол уште еден диско-панк бенд во транзиционата низа креации на new […]

Culture Development

Еднаш свет изградив…

Совршено време за „бес“, помислив при првото преслушување на „Еднаш свет изградив…“, 10-те песни и приказни од последниот споменар на Culture Development кои неодоливо водат […]

The Necks

Vertigo

Holimage   Ако The Necks ви се познато име, очигледно е дека веќе би претпоставиле што би можело да ве очекува на Vertigo, последната албумска, осумнаесетта […]

100°F | Саша Павловиќ

Quiet Village / Victoria’s Secret Mahavishnu Orchestra / One word Pete Townshend / And I moved Animal Collective / Safer Talk Talk / After the flood Jackson and his Computer […]

Креираме рамки кои незибежно тежнеат кон самогетоизација

Интервју со Реља Бобиќ

За музиката и уметноста, независната сцена, успесите и падовите, гетоизацијата и медиумите, новата иницијатива +++ – за Критика зборува Реља Бобиќ, промотер, продуцент, радиски автор, […]

Post Global Trio

Fluids

За светот да биде интересен, мора да го манипулираш цело време. Brian Eno   Да создаваш амбиентална музика е како да го црташ општеството и […]

Чиста Околина

Новиот аспект на старата школа

Овие момци не ќе запеат ни за еден грам. Децидно населени во хип хоп просторот, скопската дружина Чиста Околина јуришно рецитира на својот касетен деби […]