| |

Вирусов не знае со кого си фатил работа

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: @ Минхен, Марибор, Крањ, Нови Сад

Download article as PDF

Ќе издржиме затоа што е супер да си човек

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: @ WORM, Skatepark и Radio Urgent.fm

Download article as PDF

Го изгубив лап-топот ама имам бркови, свирам во Бернејс, уште 7 настапи до крајот на турнејава и еден куп нови другари

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: @ Chmury, Dragon Social Club и Schokoladen

Download article as PDF

Еееех, тежок живот уметнички

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 29 март @ Kabinet MÚZ (Брно, Чешка)

Download article as PDF

Рибите пливаа, љиљаците летаа, цвеќињата цветаа

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 28 март @ Žižkovská Noc (Прага, Чешка)

Download article as PDF

Панкот не е само музика, туку е повеќе став

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 27 март @ •sf•miniramp•diy• (Оломоуч, Чешка)

Download article as PDF

Ако си пример, биди до крај

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 26 март @ Nová Cvernovka (Братислава, Словачка)

Download article as PDF

Не треба многу за поштен бенд да биде среќен

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 25 март @ клуб Edison Bar & Ink (Унгарија)

Download article as PDF

Лесно е да си млад и успешен, ајде да те видиме да си стар и неуспешен

Bernays propaganda 2020 турнеја извештај: 24 март @ клуб Feedback (Србија)

Download article as PDF

103-те албуми на Васко Атанасоски

[избор 25-1]

25. Agnostic Front Victim in Pain |1984| Вака сè треба да звучи и изгледа кога си хард кор и живееш за хард кор. Татковците на Њу […]

103-те албуми на Васко Атанасоски

[избор 75 – 51]

75. Мизар”Мизар“|1988| Почнав да излегувам во скопските андерграунд кругови во годината кога Мизар се распаднаа. Дваесет години подоцна кога со Бернејс почнавме со турнеи немаше […]

103-те албуми на Васко Атанасоски

[избор 103 – 86]

Не е лоша работа топ избор ама реално е многу тешка и неблагодарна! Сè е супер тоа кога едно 2-3 недели ќе се опседнеш со […]

Дватрипетшестнаесет октомври ’16 | Васко

1. Johnny Rey And The Reaction – Streetlife Тоа што денес го немаме. 2. Elvis Costello & the Attractions – Blue chair Господин човек. 3. […]

Дватрипетшестнаесет септември ’16 | Васко

  1. Bola – Aguilla Сам со себе пред спиење. 2. Hugh Cornwell and Robert Williams- Losers In A Lost Land Насловот кажува сè. 3. […]

Дватрипетшестнаесет август ’16 | Васко

1. King Midas Sound – Funny love Огромна миксета на бина, 130 децибели за 150 надувани. Секако, ок е во клубот, нема потреба да одиш […]

Луѓето почнаа да прават селфија во Аушвиц

Интервју со Howie Reeve

Тој е симпатичен Шкотланѓанец кој последниве 30 години постојано свири музика. Во последно време настапува сам, свирејќи акустичен бас и пеејќи. На 11 септември излегува […]

Сакаме да мислиме и да играме во исто време

Интервју со Vincent Bertholet / Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp

За маримба, дадаизмот и Африка, за банкарите и уметниците, за мислењето и играњето, за Швајцарија и Македонија позборувавме со Vincent Bertholet, гитаристот на Orchestre Tout […]

Се трудам работите да ги правам едноставно

Интервју со Mike Watt

Брат Watt, подготвени сме за интервју. Да го направиме, брат Васко, не брзам никаде. Одлично. Би сакал да направам малку поинакво интервју, бидејќи најверојатно сите те […]

Мојата генерација се избори за победа

Интервју со Марко Greyhound

Марко е едно од „новите“ скопски „деца“. Еден од оние кои додека ги жалиме дека се родени и живеат во лошо време и дека немаат […]

Нека оди сé во црвено

По долги 35 години, The Pop Group денес издаваат нов албум – Citizen Zombie. За почетоците, за панкот, Бристол, за тедибојс бандите, класните разлики,  инженерите во BBC, дигиталните кафези, зомбификацијата […]

Никој не ме плаќа брат

 …23 годишен лет во место ради СДСМ и ВМРО… Јас сум за 4-часовно работно време… Повеќе научив од стадион и улица, отколку од Влатко Стефановски […]