103-те албуми на Васко Атанасоски

[избор 103 – 86]

Не е лоша работа топ избор ама реално е многу тешка и неблагодарна! Сè е супер тоа кога едно 2-3 недели ќе се опседнеш со (делимично) преслушување 300-400 плочи кои си ги убил од слушање последниве 30-тина години, а на крајот на денот треба да избереш само 100, па буташ уште две-три ама тоа е тоа. Ја гледаш после листава и добро ти е ама никако да те напушти чувството на збунетост дека ТИ, љубителот на музика си исфрлил 200-300 ремек-дело плочи како да се ѓубре, како да никој не треба да ги спомне ни слушне. Ужас без потреба, значи сè најлошо, притисокот до плафон… ама на крајот на денот пред да си легнеш си викаш: плочички златни, нема поубаво!!!

v-a-103iфото: Зден

 

103. Nikola Bulatović “Prgav momak” |1983|

nb-pm

…и како што не се сеќавам кога моите ми ја купиле оваа плоча, така нема ни видео. Остана приказната на татко ми и мајка ми како во таа 1983 у тогашен Југотон у ГТЦ сум полудел кога сум сфатил дека тоа е местото каде се купуваат плочи па на крај моиве за да ме смират на мене и брат ми ни ја купиле оваа и од Јова од Седморица младих солото со детски песни. На крај, јас станав пејач, Никола Булатовиќ стана глумец а само брат ми направи нешто во животот.

 

102. WxHxNx? “Stand fast Armageddon justice fighter” |2000|

whn-sfa

Публиката рипа на сите страни а групата уште не ни почнала да свири. Првата песна почнува, ништо не се слуша ама сите пејат. Хаос, сите летаат на сите страни, публиката и бендот се во транс, се тресе земјата а сите насмеани и среќни. Тоа беше треш-кор на времето, поштена музика за позитивна екипа.

 

101. Brigade O.D. “Smash the army before they smash you” |1991|

bod-sta

Некако ми изгледаше светски касетата која и покрај тешката немаштија што ја спопадна нашата земја и моето семејство во таа 1991/2 јас сепак ја купив во дворот на ЈБТ во Влае заедно со Welcome to Sanatorium, демото на Санаториум. Можев да јадам ужина 3 дена со тие пари ама среќа нема листа на топ 100 изедени ѓевреци и буреци.

 


100. Active Minds “Welcome to the Slaughterhouse” |1988|

am-wttsh

Гитара и тапани, двајцата дрва, музиката така-така ама пораката пренесена 100%.


99. Gil Scott-Heron “Free will” |1972|

gsh-fw

Се гледа дека бил проблематично типче ама не се приметува до толку и музикава реално си трпи битанги. Сега, човеков што сака нека си прави дома, негова работа, битно плочава корне се комплет… музика, текст, омот, изведба…


98. Indigesti “‎Osservati Dall’Inganno” |1985|

i-odi

Не може да пројде листа без Италијанци.


97.
AK47 “Gdje umire autoritet rađa se sloboda” |1999|

ak47-guarss

Хрватските црно-црвени бригади. Најверојатно најбитниот хард кор бенд на подрачјето на поранешна Југославија во доцните 90-ти. Допрва луѓето ќе дознаат кој беше Фистра од Шпанско.


96. The Byrds “Fifth dimension |1966|

b-fd

Културно, фино, лудачки и поштено. Можеш слободно да си пееш заедно со бендот а не им смета колку и да си дрво за пратечи. Јака плоча.


95. Танец „Танец“ |
1971|

t-t

Нема тука што да се зборува многу, многу. Се знае!!!


94.
Government Issue “You |1987|

gi-y

Како еден довчерашен панк бенд си замислува музика. Успешно.


93. Sepultura “Arise |1991|

s-a

Аууууууууууууууууууу, каков динамит. Беше и остана. Нема што, диви се латино екипава, нема шанса ова некој друг вака да го отсвиреше.


92. Ансамбл Чалгии на РТС „Македонски староградски песни“ |1982|

acrts-msp

Да не ти се верува, издание на РТС . Музиката, час по пеење и свирење добри песни ама омотот тежок ужас. Ако тоа не те спречи да ја пуштиш плочава вторпат, сè е веќе јасно кој е кој во светот тогаш и покрај лошиот омот и очајната издавачка куќа.


91. Gonjasufi “MU.ZZ.LE” |2012|

g-m

Му викам убаво јас на Гонџа да ми ги даде каналите од чинелите а он ми бара пари. На крај му ги симнав од интернет за џабе.


90. Polska Malca “Mojster s snežinko |1990|

pm-mss

Доказ дека имагинацијата и чистината се повеќе од доволни.


89. Buffalo Tom “Big Red Letter Day” |1993|

bt-bld

И кога сакаат да глумат инди пак се најмелодични.


88. Asexuals Dish |1988|

a-s

Плоча на место. Не ти треба медиум за да ја дознаеш, сама ти доаѓа.


87.
Тале Огненовски‎ „Македонски играорни ора свири Тале Огненовски |1977|

t-o

Видел Тале све многу пред другите. Бил тој таму пред сите.


86.
Muzsikás “Nem úgy van most mint volt régen” |1982|

m-ne

Се знае кој е во финалето за најдобра народна музика, Маџарска и Македонија. Иген.

 

85. Au Pairs “Playing with the different sex” |1981|

a-p

Нема тука што да се збори, природен талент за пишување песни.


84.
James Chance & The Contortions “Buy” |1979|

j-c

Дојде во Скопје и ми го сјеба животот. Од тогаш па наваму 20+ години после секоја направена песна се прашувам дали сум сјебан како Џејмс Ченс.


83.
Lärm ‎”Straight On View” |1986|

l

Децата на холандската работничка класа сфаќаат дека наскоро и тие ќе бидат работници. Ааааааааааааааааааарррррррррррррррррггггггггггггргххх, тупа-тупа, џш,џш,тупа-тупа, ааааааааааааааааааа,тупа-тупа!!!!!

 

82. Political Asylum “Someday” |1987|

pa-s

Музика наивна до болка. Далеку од најдобра плоча, гитаристот треба да се избрка и покрај тоа има некоја убава меланхолија низ целава плоча а начитаниот пејач секако е голем плус во ситуацијава.

 

81. By The Grace of God “Perspective” |1997|

btgog

Си викам, замисли на овој Роб еден ден да му текне да направи бенд без дисторзија. Ќе ја остави цела Америчка инди сцена без леб едно година-две.

 

80. Александар Сариевски „Александар Сариевски“ |1974|

a-sa

Неговата прва голема плоча. Иако е мајсторот на синглиците жал ми е што не е обратно. Нема што, јака екипа. Светски.


79.
Charles Bradley “No time for dreaming” |2011|

c-b

Можеби чекаше 50 и кусур години за да се прослави ама затоа после тоа Буковски е мало дете за него.

 

78. Леб и Сол „Калабалак“ |1983|

l-i-s

100% Леб и Сол си рекле: Ај да направиме голема плоча. И направиле! Не дека сите песни се добри ама целиот пакет е победнички. Сè е некако сведено на минимум, научени се лекциите за бизнисот и однесувањето и повторно се звучи и изгледа СВЕТСКИ!!!

 

77. Munly & The Lupercalians “Petr & The wolf” |2010|

p-a-w

Екипа наслушана бабини деветини и приказни за магии и бајачки. Албумов е токму тоа, приказни за магии и бајачки.

 

76. Autechre “Tri Repetae” |1995|

a-pp

Слушај, слушај со години и пак не ти е јасно како само ТИЕ можат вака да звучат. Маваат во глава ама не се буниш, изгледа така им е на религиозните фанатици.

 

[ п р о д о л ж у в а ]