Востание Фестивал 3

22 декември 2017 МКЦ 19:30

Промо куќата Diehard Booking го најави третото издание на фестивалот Востание, а за овогодинешното фестивалско претставување засега се најавени 5 бендови кои ќе настапат на 22 […]

[преслушуваме] Swatovski

Беќар/Река EP [Балкан Велики]

  Соло хит-мејкинг платформата на Маријан Китановски (Тотално Опуштање, Културно Уметнички Работилници) со мала помош од пријателите Мирко (Културно Уметнички работници, Жолтица на бродот Баунти, Chuck Berry Stars), […]

Големото враќање на Kiborg

2 декември 2017 МКЦ 21:00

Фестивалот Таксират го најавува големото враќање на сцена на еден од најкултните македонски состави од 90-те, сајберпанк пионерите Kiborg, кои по 20 години ќе го имаат својот […]

Перформансот „Копје во Скопје“ на Марко Брецељ вечерва на Cinedays

14 ноември 2017 МКЦ 22:30

Вечерва во Младинскито културен центар ќе настапи една од најексентричните фигури на словенечката сцена – кантавторот, перформерот и активистот Марко Брецељ. Јавноста го помни како […]

Електронското дуо Evil Nine вечерва со концерт на Cinedays

11 ноември 2017 МКЦ 23:00

Култното англиско електронско дуо Evil Nine вечерва настапуваат во Младинскиот културен центар во Скопје во рамките на музичката програма на Cinedays. 14 години турнеји низ светот, […]

Вечерва стартува Cinedays

9-19 ноември МКЦ

Од 9 до 19 ноември, во организација на Младинскиот културен центар од Скопје ќе се одржи шеснаесеттото издание на Меѓународниот фестивал на Европски филм Cinedays, оваа година […]

Jan Akkerman & The Band утре во Скопје

9 ноември 2017 Станица 26

Концертно-продукциската куќа 3 гонга за в четврток, 9-ти ноември во клубот Станица 26 го најавува гостувањето на легендата на светската музичка сцена – Jan Akkerman & The Band. Холандскиот […]

4 EP изданија на македонски артисти на AMPEFF

Самоиздавачката куќа AMPEFF, специјализирана за издавање музика во експерименталниот и амбиентален спектар на звуци во периодот помеѓу август и ноември годинава реализираше повеќе изданија на македонски амбиентално-експериментални проекти – “Sound_00 […]

[преслушуваме] Filch

Filch

Filch – Filch Have You Seen Filch? It Get’s Spicier Cigarette Break Charshiska Moon Tumbleweed Southern Jam Cunty Loop Dance Refugee Ceephoolaika Parahodot Снимање / микс […]

Shlømo во Епицентар

4 ноември 2017 Клуб Епицентар 24:00

Клубот Епицентар вечерва ќе го претстави Shlømo, еден од главните протагонисти на француското техно подземје. За само неколку години тој брзо се појавува со свој карактеристичен звук, главно […]

Blla Blla Blla... со втор концерт во МКЦ

Blla Blla Blla… вечерва во киното Фросина во Младинскиот центар во Скопје го промовираат својот последен албум Brum për Medioferr, првото винилно лонгплеј издание на бендот.   Вечерашниот […]

[видео] Александар Пејовски feat. Кристина Горовска

Leftovers 1

видео: Маја Смилевска © 2017 PMG Recordings Digital Millennium Artists  

Drew McDowall во МКЦ

17 ноември 2017 Младински културен центар Скопје

Фестивалот на електронска музика, визуелни уметности и нови медиуми Desonanz го најави настапот на легендарниот електронски волшебник Drew McDowall, кој за првпат ќе настапи во Скопје […]

[фото-сторија] 36. Скопски џез фестивал

19-22 октомври 2017

  DAVID HELBOCK TRIO TRONDHEIM JAZZ ORCHESTRA & OLE MORTEN VÅGAN MARIO ROM’S INTERZONE DEE ALEXANDER ORLANDO JULIUS & THE HELIOCENTRICS STEVE COLEMAN & FIVE […]

[преслушуваме] Кристина Горовска и Васко Атанасоски

Во Ладна соба

Кристина Горовска – вокал и текст Васко Атанасоски – вокал, бас, музика, текст Дени Крстев – ритам програмирање, синтисајзер Љупа Ангелов – гитари Кристијан Лафазановски […]

„Уметникот како инспирација“ - предавање на Челзи Петит

26 октомври 2017 Музеј на современата уметност

Предавањето „Уметникот како инспирација“ на Челзи Петит ќе се одржи во Музејот на современата уметност на 26-ти октомври, со почеток во 19 часот. Предавањето „Уметникот […]

Telekom Electronic Beats во Скопје

27 октомври 2017 МКЦ Скопје

Фестивалот Telekom Electronic Beats премиерно го одбележува стартот на реномираната платформа за клубска музика, филм и уметност со настан на кој на 27 октомври во Младинскиот културен центар […]

Обнова на АКСЦ: Поддржи aвтономија

23 октомври – 10 ноември, Автономен Културно Социјален Центар

„Еднаш, во срцето на бетонската џунгла наречена Скопје, се роди кутија за чевли што дишеше во сите бои. Ја нарековме Автономен Културно Социјален Центар!“ Денес, […]

Концерт на SUSIJAT во Ла Кања

26 октомври 2017 La Kaña

Во четврток, 26-ти октомври, во интимниот простор на кафе-барот Ла Кања со концерт ќе настапат SUSIJAT. „SUSIJAT е бенд чија музика го зазема просторот помеѓу колективна импровизација […]

Преку Чикаго до Скопје: Dee Alexander на Скопскиот џез фестивал

20 октомври Македонска опера и балет, 20:00

Скопскиот џез фестивал на втората фестивалска вечер ја претставува Dee Alexander, врвната вокалистка од Чикаго, една од најнадарените гласовни импровизатори во светот денес. Ди Александер е една од најталентираните […]

Виенските виртуози Mario Rom’s Interzone во петок на Скопски џез фестивал

20 октомври Македонска опера и балет, 20:00

На втората фестивалска вечер на претстојниот Скопски џез фестивал на скопската публика за првпат ќе и се претстави и триото виртуози од Виена – Mario Rom’s […]

БОШ фестивал по деветти пат во Гевгелија

21 октомври 2017 Гевгелија

Проглас е последното е издание на БОШ 9 кој помалку зборува, а повеќе кажува. Манифест за посветеност, постојаност и континуираност на алтернативната уметничка продукција.   […]

Trondheim Jazz Orchestra & Ole Morten Vågan на првата фестивалска вечер на СЏФ

19 октомври | Македонска опера и балет | 22:00

Скандинавскиот џез состав Trondheim Jazz Orchestra ќе настапи заедно со прослевениот басист Ole Morten Vågan како гостин на првта фестивалска вечер на Скопскиот џез фестивал во четврток, 19 октомври во […]

David Helbock Trio го отвора 36-от Скопски џез фестивал

19 октомври | Македонска опера и балет | 20:00

Австрискиот пијанист Давид Хелбок и неговото трио оваа година го отвораат 36-то издание на Скопскиот џез фестивал. Давид Хелбок припаѓа на генерацијата џез музичари кои функционираат по […]

[преслушуваме] Voltaire Mani Al Hakim

Кокино ЛП

„Ова е прв обид да го прокреирам македонскиот Astral Weeks (Брсјачите Сказни) во слободен акустичен пад. Записот е лишен од секаква артифициелност, стерилност и полн […]

Chrysta Bell доаѓа на Cinedays

18 ноември 2017 МКЦ Скопје

Фестивалот на европски филм Cinedays во рамките на музичката програма на претстојниот фестивал го најави за првпат гостувањето на популарната Chrysta Bell, на 18 ноември во […]

Liars доаѓаат на Таксират фестивал

30 ноември 2017 МКЦ Скопје

Експерименталниот андергарунд арт-рок бенд Liars кој британскиот „Гардиан“ го нарекува и „господар на ексцентричната електроника“ на 30-ти ноември ќе настапи во Младински Културен Центар во […]