Македонски документ

чекор втор / реиздание [Критика 003]

Македонски документ, чекор втор дигитално реиздание [Критика 003] 1995, CD002 дискографската работилница ТРОТ 1. Inola X „Сепак постои утро во мене“ септември 1985 / Горазд Чаповски, […]

Македонски документ

чекор прв / реиздание [Критика 002]

Македонски документ, чекор прв дигитално реиздание [Критика 002] 1994, CD001 дискографската работилница ТРОТ     1. Падот на Византија „Пак истата состојба“ мај 1985 / […]

Волтер Мани Ал Хаким

“Света вода” [Критика 001]

  Распнати сме меѓу два света, тој на живите и тој нечујниот. Никој од нас всушност не знае кој е повистинитиот. Пред некое време се […]

[видео] YÖU

I, Brutalist во живо во Knobs Keys ‘n Stuff Studio

I live in an altered state, False idles are pushing me, closer and closer to the edge, deeper and deeper to the ditch I BREATHE [...]
[видео] Bernays Propaganda

Дојде живот

Од албумот „Втора младост, трета светска војна“ Камера • Тина Горовска Режија и монтажа • Тина Горовска
[преслушуваме] 21 век

Во 103 [Балкан Велики • Ако никој не свири]

Настап во живо во радио Канал 103 на 15 март 2020 ▪ Микс и мастеринг Дени Крстев во Студио 1060 ▪ 21 век се Васко [...]
[преслушуваме] Babilonci

Na ulici, u prolazu [Балкан Велики]

Babilonci се Miki pjevač (ofingeri i koridor X) i Lutajuči dj Zdena. Снимено во 2018 во домот на Miki pjevač во Бачка Топола и неколку  [...]
[преслушуваме] Гаргара

Versus Jesus [Опачина Records]

· KAMIKAZI глас ATTENTION DEFICIT гитара RESPIRATORY ARREST тапани PSYCHOSIS бас · снимено, миксано и мастерирано од АЦО ЛИТУРГИЈА /АЦО СНИМКА/ во март 2019 · [...]
[видео] The Hip

Reality Overdrive

режија ЈАНЕ АЛТИПАРМАКОВ Музика THE HIP Камера НАТАША ГЕЛЕВА монтажа В. П. КАРТЕР, ДАРКО СТЕФАНОВСКИ, ДИМИТАР ИЛИЕВСКИ настапуваат THE HIP, АЊА ИЛИЕВА, САЊА КОСТОВСКА Цртежи [...]
[преслушуваме] Ekonomski Tehničari

Ekonomski Tehničari EP [Балкан Велики]

· Економски техничари се Hans Piti Orli, гитарист на групата Горибор и Lutajući DJ Zdena, бидејќи и двајцата завршиле економско училиште · Имале еден настап [...]
[преслушуваме] Дактили

Рандом дестинација

· МИЛАН АТАНАСОВ вокал СТАВРЕ АНГЕЛКОВ гитара СТОЛЕ ВЕЛКОВ бас ДУШКО МАНУШЕВ тапани · Снимено во студио Алшар, јули 2019 - јануари 2020 · Микс, [...]
[преслушуваме] Neznani DJ Zdena

Znanje neznanja [Балкан Велики]

Znanje neznanja LP by Neznani DJ Zdena
[видео] Баклава

Тиркиз

МУЗИКА Елена Христова СТИХОВИ Сибо ВИДЕО 091 РЕЖИЈА Јана Мишо ШМИНКА Ирена Сенокозлиоска СНИМКА, МИКС И МАСТЕР студиото „Алшар“ ПРОДУЦЕНТИ Andreas Hz и Ивица Јанкуловски [...]
[преслушуваме] Avadarxi Quartet

(Waiting at the) Turnstiles [KING GONG Internacional]

►Нинослав Спировски [кларинет / тенор саксофон] Јордан Костов [армоника] Дамјан Грујо [перкусија] Дени Омерагиќ [контрабас / електроника] ► Сите композиции на Грујо / Костов / [...]
[видео] Bernays Propaganda & Stojche

Zloben Funk

режија МИЛАН БЛАЖЕВСКИ камера ЈОСИП ЗДРАВКОВСКИ ИВАН ЗДРАВКОВСКИ МИЛАН БЛАЖЕВСКИ сценарио КРИСТИНА ГОРОВСКА
[преслушуваме] Roza

s​/​t EP [Балкан Велики]

Сите песни напишани од Roza, освен "Meki zid" (напишана од Roza и Владимир Биједиќ) и "MDMA" и "Pljuge" (напишани од Роза и Томица Томашевиќ). нимено, [...]
[преслушуваме] Ѓокица

Вселена [самоиздание]

Музика, текст, аранжмани, инструменти и вокал: Ѓокица Зафировски ► Инструменти: акустични и електрични гитари, бас гитара, прим, македонска тамбура, оуд, џез органа ► Сработено во [...]
[видео] Суперхикс

Ана

« Mузика: Дарко Попов, Петар Младеновски и Борис Минов » Tекст: Дарко Попов » Aранжман: Суперхикс » Ана: Сара Анастасовска » Режија и монтажа: Благоја [...]
[видео] Фолтин

Ми се води љубов

танчерка ZARINA RONDÓN режија и монтажа MILENA VIITMAN кинематографија и колор градација ВЛАДИМИР ДИМОСКИ асистентка на продукција АНА АЛЕКСОВСКА
[видео] Rib

Chanson No.3

'Chanson No.3' е третиот сингл од истоимениот албумот на Rib. Rib се Јане Трајковски на гитара, Ивица Димитријевиќ на гитара и бас и Џано Куч [...]
[преслушуваме] 21 век

2 LP [Балкан Велики]

► Сите песни напишани од 21 век за време на не повеќе од 10 проби од мај до септември 2019 ► Снимено, уредено, миксано и [...]
[видео] Л.Д. Пистолеро

Далеку

Видео Горан Симјаноски / gogorzr • Beat DJ Гоце (С.А.Ф.) • Текст Л.Д. Пистолеро • Mикс и мастеринг DJ Гоце (С.А.Ф.) • Снимено во Bootlegz [...]
[видео] 21 век

Улица по улица

Режија и монтажа Милан Блажевски Сценарио Милан Блажевски Камера Борис Таковски, Јосип Здравковски, Милан Блажевски и Иван Здравковски
[видео] Blackstate

Tulips

Од надоаѓачкото деби EP “While the World’s on Fire” на Blackstate за PMG Recordings и Treble Trouble Records ▪ дигитално издание: 18 јануари 2020 ▪ [...]
[видео] Sethstat

Enough

Видео filtrov / Филип Митров ▪ Снимки: „Челове́к с киноаппара́том“ Дзига Вертов (1929), 'The Great Train Robbery' Edwin S. Porter (1903) ► Sethstat се Васко [...]
[преслушуваме] Robotek

Re​:​Cycled [PMG Tanz Digital]

Re:Cycled by Robotek
[преслушуваме] Кртот

Форми на злото [самоиздание]

Ненад Јовановиќ ака Кртот извршни продуценти Lux Kmalaala и Климент Ѓорговски AKA Master yo Дизајн Јане Вељановски